Ադրբեջանն ուզում է ուժի միջոցով փակել հակամարտության էջը. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը հետապնդում է մի շարք՝ երկարաժամկետ, միջնաժամկետ ու կարճաժամկետ նպատակներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 25-ին լրագրողների հետ ունեցած հանդիպմանը նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Երկարաժամկետ նպատակներից է ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից՝ իրականացնելով Արցախի ամբողջական էթնիկ զտում: Այսկերպ նա ուզում է ուժի միջոցով փակել հակամարտության էջը:
Միջնաժամկետ նպատակը Արցախի ժողովրդի բռնի կերպով հպատակեցումն է, Արցախի Հանրապետության, դիմադրողականության համակարգերի կազմաքանդումը: Ադրբեջանի նպատակն է՝ Արցախի բնակչությանը մղել արտագաղթի, փլուզել Արցախի տնտեսությունը, ձեռք բերել լրացուցիչ ճնշման միջոց Հայաստանի վրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի ու Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով արտատարածքային ճանապարհ ձեռք բերելու նպատակով:
Կարճաժամկետ նպատակների մեջ է մտնում Արցախի ժողովրդին հոգեբանական ահաբեկչության ենթարկելը, Արցախի մուտքի և ելքի հանդեպ մշտական վերահսկողություն սահմանելը, Արցախում ապրելու համար անտանելի պայմանների ստեղծումը, հայկական կողմերի կարմիր գծերը փորձարկելն ու հատելը, անվտանգության և կայունության միջազգային և տարածաշրջանային երաշխիքների հեղինակազրկումը»,- շեշտեց Արցախի նախագահը:

Азербайджан хочет силой закрыть страницу конфликта: президент Арцаха
Блокадой Арцаха Азербайджан преследует ряд долгосрочных, среднесрочных и краткосрочных целей. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 25 июля заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
«Одной из долгосрочных целей является избавление от народа Арцаха путем проведения полной этнической чистки Арцаха. Таким образом, он хочет силой закрыть страницу конфликта.
Среднесрочная цель – насильственное подчинение народа Арцаха, уничтожение систем сопротивления Республики Арцах. Цель Азербайджана – заставить население Арцаха эмигрировать, развалить экономику Арцаха, получить дополнительные средства давления на Армению, в частности, для получения экстерриториальной дороги между Азербайджаном и Нахиджеваном по территории Армении.
К краткосрочным целям относится желание подвергнуть народ Арцаха психологическому террору, установить постоянный контроль за въездом и выездом из Арцаха, создать невыносимые условия для проживания в Арцахе, перейти красные линии армянской стороны, дискредитировать международные и региональные гарантии безопасности и стабильности», - подчеркнул президент Арцаха.