ԿԸՀ-ն հաստատել է Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակացույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հուլիսի 18-ի նիստում հաստատել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 17-ի Երևանի ավագանու ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԸՀ-ի տարածած հաղորդագրությունից, նախագիծը զեկուցող ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրել է մի քանի առանցքային ժամկետներ․ կուսակցությունների առաջադրումները կլինեն օգոստոսի 3-13-ը, գրանցումը՝ օգոստոսի 13-18-ը, իսկ նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը օգոստոսի 23-ից սեպտեմբերի 15-ն է։
Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում Հանրային ռադիոյի, Հանրային հեռուստաընկերության, ինչպես նաև մասնավոր հեռուստաընկերությունների վճարովի եթերաժամանակի մեկ րոպեի սակագնի հրապարակման ժամկետը մինչև հուլիսի 19-ի ժամը 18։00-ն է։
ԿԸՀ նախագահը նաև տեղեկացրել է, որ գովազդային վահանակներ տիրապետող կազմակերպությունների համար ԿԸՀ-ն էլեկտրոնային գործիքակազմեր է մշակել, դրանք առաջիկա օրերին կներկայացվի այդ ընկերություններին։
Մեկ այլ հարցով ԿԸՀ-ն հաստատել է լրագրողների հավատարմագրման կարգը։
Վահագն Հովակիմյանն ընդգծել է՝ այդ կարգի ընդունումը որևէ կերպ չի կարող ընկալվել որպես լրագրողների իրավունքների սահմանափակում, հակառակը՝դրանով ԿԸՀ-ն հավատարմագրված լրագրողների համար որոշակի պարտավորություններ է ստանձնում։
Հովակիմյանը հավելել է՝ լրագրողները կկարողանան շենք մուտք գործել նաև առանց հավատարմագրվելու, սակայն հավատարմագրված լրագրողների համար ԿԸՀ-ն նաև որոշակի մասնագիտական դասընթացներ կիրականացնի։

ЦИК утвердила график основных мероприятий по подготовке и проведению выборов в Совет старейшин Еревана
На очередном заседании 18 июля Центральная избирательная комиссия утвердила график основных мероприятий по подготовке и проведению выборов в Совет старейшин Еревана, которые состоятся 17 сентября 2023 года.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЦИК Армении, председатель ЦИК Ваагн Овакимян представил несколько ключевых дат: выдвижение партий состоится с 3 по 13 августа, регистрация — с 13 по 18 августа, а период предвыборной кампании — с 23 августа по 15 сентября.
Срок опубликования тарифа за одну минуту платного эфирного времени Общественного радио, Общественного телевидения и частных телестанций в период предвыборной кампании установлен до 18:00 часов 19 июля.
Председатель ЦИК также сообщил, что ЦИК разработал электронные инструменты для владеющих билбордами организаций, в ближайшие дни они будут представлены этим компаниям.
ЦИК также утвердил порядок аккредитации журналистов в ЦИК.
Председатель ЦИК Ваагн Овакимян подчеркнул, что принятие данного порядка никоим образом не может восприниматься как ограничение прав журналистов, напротив, ЦИК берет на себя определенные обязательства перед аккредитованными журналистами. Овакимян добавил, что журналисты смогут войти в здание даже без аккредитации, но ЦИК также проведет определенные профессиональные курсы для аккредитованных журналистов.