ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը և ԳԴՀ ԱԳՆ պետնախարարն անդրադարձել են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պետնախարար Թոբիաս Լինդների գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժևորել է համագործակցությունը Գերմանիայի հետ: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին ընդլայնվել և խորացել է Հայաստանի ու Գերմանիայի միջև փոխգործակցությունը, ինչին նպաստել է նաև խորհրդարանների բարեկամական խմբերի արդյունավետ աշխատանքը:
«Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում առկա հումանիտար ճգնաժամը և դրա հաղթահարման հարցում կարևորել միջազգային գործընկերների, այդ թվում` Գերմանիայի դերակատարությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է եղել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությանը:
Նշվում է, որ Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:

Вице-спикер НС Армении и госминистр иностранных дел ФРГ отметили важность размещения в Армении миссии наблюдателей ЕС
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 13 июля принял делегацию во главе с государственным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Тобиасом Линднером.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостей, Рубен Рубинян высоко оценил сотрудничество с Германией. Вице-спикер НС подчеркнул, что в последние годы сотрудничество между Арменией и Германией расширилось и углубилось, чему также способствовала эффективная работа парламентских групп дружб.
Рубен Рубинян представил гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и подчеркнул роль международных партнеров, в том числе Германии, в его преодолении.