Ադրբեջանը մաքսանենգության կեղծ պատրվակով փորձում է ԼՂ-ում Կարմի Խաչի գրասենյակը ենթարկել Բաքվի ԿԽՄԿ գրասենյակին. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենան ակտիվորեն շրջանառում էր ԼՂ-ում ԿԽՄԿ գրասենյակն Արցախից դուրս հանելու կամ Բաքվի ԿԽՄԿ գրասենյակին ենթարկելու ապօրինի պահանջն՝ անընդհատ առիթ փնտրելով այն հիմնավորելու և իրականացնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակն, ընդգծելով, որ «մաքսանենգության կեղծ պատրվակով՝ Ադրբեջանի հուլիսի 11-ի քայլն այդ ստոր քաղաքականության իրականացմանն ուղղված գործողությունների շղթայի մի մասն է:
«Այսօր առավոտյան ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետում կրկին արգելափակել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներով Հայաստանից Արցախ վերադարձող բուժառուների և նրանց ուղեկիցների, ինչպես նաև դեղորայքի առանց այն էլ սահմանափակ քանակի մուտքն Արցախ՝ այս անգամ «մաքսանենգության» կեղծ պատրվակով:
Աշխարհի ոչ մի կետում ԿԽՄԿ-ին պատկանող մեքենաներն այնքան մանրազնին չեն խուզարկվում ինչքան Ադրբեջանի կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետում, որը միտված է դիտավորյալ խոչընդոտելու Արցախում միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության կողմից իրականացվող առաքելությանը:
Ադրբեջանն ակնհայտորեն արհամարհում է միջազգային իրավունքով սահմանված ԿԽՄԿ հատուկ կարգավիճակը, որը ենթադրում է ԿԽՄԿ անձնակազմի, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անձեռնմխելիությունը:
Սա Ադրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ գործունեությունը իրականացնելու համար միտումնավոր խոչընդոտներ հարուցելու առաջին դեպքը չի: Նախկինում ադրբեջանական կողմն ապօրինի արգելափակված հատվածում պահանջել էր իրականացնել ԿԽՄԿ վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային ու մեքենաների ստուգումներ: Հարուցված խոչընդոտների հետևանքով հունիսի 15-ից 10 օր շարունակ ամբողջովին կասեցված էր ԿԽՄԿ կողմից դեպի Արցախ մատակարարվող դեղորայքի և բուժառուների երկկողմանի տեղափոխումը:
ԿԽՄԿ գործունեությանը խաթարելով՝ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ ապացուցում է, որ մարդասիրական հարցերը և հումանիտար ճգնաժամը օգտագործվում են որպես Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ճնշում գործադրելու և անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու լծակ:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենան ակտիվորեն շրջանառում էր ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի Արցախից դուրս հանելու կամ Բաքվի ԿԽՄԿ գրասենյակին ենթարկելու ապօրինի պահանջը՝ անընդհատ առիթ փնտրելով այն հիմնավորելու և իրականացնելու համար: Եվ այս քայլը այդ ստոր քաղաքականության իրականացմանն ուղղված գործողությունների շղթայի մի մասն է կազմում»,- ասված է Արցախի ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ«Արմենպրես»-ը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանն ամբողջությամբ դադարեցրել է առանց այդ էլ սահմանափակ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով:

Азербайджан под предлогом контрабанды пытается подчинить офис МККК в НК офису МККК в Баку: Омбудсмен Арцаха
В последнее время азербайджанская государственная пропагандистская машина активно тиражирует незаконное требование о выводе офиса МККК Нагорного Карабаха из Арцаха или подчинении его офису МККК в Баку, постоянно ища возможность для его обоснования и реализации. Как передает «Арменпресс», по этому поводу с заявлением выступил Защитника прав человека Республики Арцах, подчеркнув, что «шаг Азербайджана, сделанный 11 июля под надуманным предлогом контрабанды является частью цепочки действий, направленных на осуществление этой гнусной политики».
«Сегодня утром азербайджанская сторона вновь заблокировала въезд в Арцах больных, возвращающихся в Арцах из Армении, и их спутников, а также ввоз и без того ограниченного количества лекарств, на этот раз под надуманным предлогом «контрабандного перевоза» через КПП, незаконно установленный на мосту Хакари в Лачинском коридоре.
Нигде в мире автомобили МККК не обыскиваются так тщательно, как на незаконно установленном Азербайджаном КПП. Целью этого является умышленное воспрепятствование миссии, осуществляемой единственной международной гуманитарной организацией, действующей в Арцахе.
Азербайджан явно игнорирует особый статус МККК в соответствии с международным правом, который влечет за собой неприкосновенность персонала, транспортных средств и грузов МККК.
Это не первый случай, когда Азербайджан преднамеренно создает препятствия для осуществления деятельности МККК. Ранее азербайджанская сторона требовала проводить паспортный и автомобильный контроль водителей МККК, перевозящих больных в незаконно заблокированной зоне. В результате препятствий с 15 июня на 10 дней полностью была приостановлена перевозка медикаментов и пациентов.
Срывом деятельности МККК азербайджанская сторона еще раз доказывает, что гуманитарные вопросы и гуманитарный кризис используются как рычаг давления на мирное население Арцаха и создания невыносимых условий жизни.
В последнее время азербайджанская государственная пропагандистская машина активно тиражирует незаконное требование вывести нагорно-карабахский офис МККК из Арцаха или подчинить его офису МККК в Баку, постоянно ищет возможность для его обоснования и реализации. И этот шаг является частью цепочки действий, направленных на реализацию этой гнусной политики», - говорится в заявлении Омбудсмена Арцаха.
Ранее «Арменпресс» сообщал, что Азербайджан полностью прекратил и без того ограниченное передвижение по Лачинскому коридору.