Անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջազգային ջանքեր և գործողություններ Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի շրջափակումը վերացնելու համար․ ԱԳՆ խոսնակ
Անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջազգային ջանքեր և գործողություններ Ադրբեջանի կողմից  ԼՂ-ի շրջափակումը վերացնելու համար․ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելուց ի վեր Ադրբեջանը` հակառակ Միջազգային դատարանի որոշման, բազմիցս արգելել է անգամ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տեղաշարժը՝ ներառյալ բժշկական տարհանումը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Թվիթեր»-ի իր էջում այս մասին գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակԱնի Բադալյանը։
«Անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջազգային ջանքեր և գործողություններ Լեռնային Ղարաբաղի 7-ամսյա շրջափակումը վերացնելու և էթնիկ զտումները կանխելու համար»,- գրել է Բադալյանը։

More international efforts needed to lift 7-month blockade of Nagorno Karabakh to prevent ethnic cleansing - MFA spox
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. Since establishment of illegal checkpoint in Lachin Corridor Azerbaijan repeatedly forbids even movement of the vehicles of the International Committee of the Red Cross (ICRC), which is against the decisions of the International Court of Justice (ICJ), Armenia’s Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan wrote on Twitter.
“Since establishment of illegal checkpoint in Lachin Corridor Azerbaijan repeatedly, against ICJ decisions, forbids even movement of ICRC, including medical evacuation.
More international efforts and actions needed to lift 7-month blockade of Nagorno Karabakh to prevent ethnic cleansing”, MFA Spokesperson wrote on Twitter.