ՀՀ նախագահն ու ԱՄԷ դեսպանը քննարկել են Հայաստանի և Միացյալ էմիրությունների փոխգործակցության վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլայը:
«Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և մաղթում հաջողություններ Ձեր աշխատանքային գործունեության ընթացքում: Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը նոր շունչ կհաղորդի մեր հարաբերություններին և նոր գաղափարների իրականացման հնարավորություն կտա»,- ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ասել է Վահագն Խաչատուրյանը:
Դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլայը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել.
«Ինձ համար շատ կարևոր է որպես դեսպան հանդես գալ հատկապես Հայաստանում: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Հայաստանի Հանրապետության միջև փոխգործակցության լայն հնարավորություններ կան: Շատ մեծ շահագրգռվածություն և հետաքրքրություն կա տնտեսական և առևտրի ոլորտներում: Մեծ հետաքրքրությամբ էմիրաթական կողմը ցանկանում է ավելի զարգացնել առևտրին վերաբերող գործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի և Միացյալ էմիրությունների սերտ փոխգործակցության վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական ոլորտում հայ-էմիրաթական համագործակցության տպավորիչ արդյունքներին և դրանց շարունակական խթանմանը:
Առանձնահատուկ ընդգծվել է բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, տնտեսության, մշակույթի և այլ ոլորտներում առկա սերտ հարաբերությունների և փոխգործակցության հետագա խորացման կարևորությունը:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը նորանշանակ դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել ղարաբաղյան հիմնախնդրի բովանդակության և Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ազգաբնակչության դեմ իրականացվող հակահայկական քաղաքականության վերաբերյալ:
Երկուստեք կարևորվել են երկու երկրների միջև ներկայումս առկա ակտիվ փոխայցելությունները, քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն ու վերջինիս հետագա զարգացմանն ուղղված ջանքերը:
Հանդիպմանը դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլայը նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին է փոխանցել Միացյալ էմիրություններում կայանալիք ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության 2023 թվականի համաժողովին (COP28) մասնակցելու հրավերը:

Президент Армении и посол ОАЭ обсудили широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества
Чрезвычайный и Полномочный посол Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Армения Нариман Мохаммед Шариф Аль Муллай вручила верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя посла, Ваагн Хачатурян отметил: «Еще раз поздравляю вас и желаю успехов в работе. Уверен, что Ваше назначение вдохнет новую жизнь в наши отношения и даст возможность реализовать новые идеи».
Посол Нариман Мохаммед Шариф Аль Муллай поблагодарила за прием и отметила: «Для меня очень важно выступать послом, особенно в Армении. Существуют широкие возможности для сотрудничества между Объединенными Арабскими Эмиратами и Республикой Армения. Есть большой интерес и интерес к экономической и торговой сферам. Эмиратская сторона с большим интересом желает дальнейшего развития торгового сотрудничества».
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, связанных с тесным взаимодействием Армении и Объединенных Эмиратов. Были отмечены впечатляющие результаты армяно-эмиратского сотрудничества в торгово-экономической сфере и их постоянное продвижение.
Особо подчеркнута важность дальнейшего углубления сложившихся тесных связей и взаимодействия в сфере высоких технологий, здравоохранения, экономики, культуры и других сферах.
В ходе беседы президент Республики подробно представил новоназначенному послу содержание карабахской проблемы и антиармянскую политику, проводимую Азербайджаном в отношении населения Нагорного Карабаха.
С обеих сторон отмечены активные взаимные визиты, высокий уровень политического диалога и усилия, направленные на его дальнейшее развитие.
На встрече посол Нариман Мохаммед Шариф Аль Муллай передала приглашение президенту Ваагну Хачатуряну принять участие в Конференции ООН по изменению климата 2023 года (COP28), которая состоится в Объединенных Эмиратах.