Իրանի հարավ-արևելքում ավազամրրիկից տուժածների թիվը գերազանցել է 1000-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին Իրանի ավելի քան 1000 քաղաքացիներ են տուժել ավազամրրիկի հետևանքներից, որը պատուհասել է հանրապետության հարավ-արևելքի Սիստան և Բելուջիստանի նահանգը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
Նշվում է, որ ըստ փրկարար ծառայությունների տվյալների՝ 1 059 մարդ ստիպված է եղել օգնության դիմել բուժհաստատություններ։ Նրանցից առնվազն 145-ը դեռ գտնվում են բժիշկների հսկողության տակ՝ զարգացած բարդությունների պատճառով։ Բժիշկները նշում են, որ տուժածներն ունեն շնչառության, տեսողության և սրտանոթային համակարգի հետ կապված խնդիրներ։
«Արմենպրես»-ը մինչ այս հաղորդել էր ավազամրրիկների հետևանքով առնվազն 764 տուժածի մասին: Օդերևութաբանները նշել էին, որ Սիստան և Բելուջիստանի տարածքում հորիզոնական տեսանելիությունը կրճատվել է մինչև 3 կմ, այդ թվում՝ նահանգի վարչական կենտրոն Զահեդանի օդանավակայանում:

От песчаной бури, накрывшей провинции на юго-востоке Ирана, пострадало более 1000 человек
От последствий песчаной бури, обрушившейся в последние дни на провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке Ирана, пострадали более 1000 человек. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
Отмечается, что по данным спасательных служб, за помощью в медицинские учреждения пришлось обратиться 1059 человек. По меньшей мере, 145 из них до сих пор находятся под наблюдением врачей из-за развившихся осложнений. Врачи отмечают, что у пострадавших проблемы с дыханием, зрением и сердечно-сосудистой системой.
«Арменпресс» ранее сообщил о 764 пострадавших в результате песчаных бурь. Метеорологи заявили, что горизонтальная видимость на этой территории сократилась до 3 км, в том числе и в аэропорту Захедана, административного центра провинции.