Իրանի հարավ-արևելքում ավելի քան 760 մարդ է տուժել ավազամրրիկներից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հարավ-արևելքում գտնվող Սիստան և Բելուջիստան նահանգում առնվազն 764 մարդ է տուժել ավազամրրիկների հետևանքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС-ից, այս մասին հաղորդել է ISNA գործակալությունը՝ հղում անելով տեղի փրկարար ծառայություններին։
Փրկարարների տվյալներով՝ վերջին հինգ օրվա ընթացքում նահանգի հյուսիսում բնակվող առնվազն 764 մարդ դիմել է բժշկական օգնության, նրանցից 115-ը դեռ գտնվում են հիվանդանոցներում։ Օդերևութաբանները նշում են, որ նահանգի տարածքում հորիզոնական տեսանելիությունը կրճատվել է մինչև 3 կմ, այդ թվում՝ Սիստան և Բելուջիստան վարչական կենտրոն Զահեդանի օդանավակայանում։
Օդերևութաբաններն ընդգծել են, որ ներկայում ավազամրրիկի ուժգնությունը նվազում է, սակայն դրա ավարտվելու մասին խոսել դեռ վաղ է։ Նահանգում հայտարարվել է եղանակային վտանգավորության նարնջագույն մակարդակ: Բնակիչներին հորդորել են խուսափել ոչ պարտադիր ճանապարհորդություններից։ Այս ցուցումները հատկապես վերաբերում են շնչուղիների հիվանդություններ ունեցող անձանց, երեխաներին և տարեցներին:
Հունիսի 18-ին Երիտասարդ լրագրողների ակումբ գործակալությունը հաղորդել էր, որ ավազամրրիկը պատուհասել է Իրանի Քերմանշահ նահանգը, որը գտնվում է Իսլամական Հանրապետության արևմուտքում և սահմանակից է Իրաքին։ Այնտեղ տուժածների մասին տեղեկություններ չկան։

Более 750 человек пострадали от песчаных бурь на юго-востоке Ирана
По меньшей мере 764 человека пострадали в результате песчаных бурь, которые охватили провинцию Систан и Белуджистан на юго-востоке республики. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило в понедельник агентство ISNA со ссылкой на местные службы спасения.
По их данным, за последние пять дней не менее 764 человек, проживающих на севере провинции, обратились за медицинской помощью, 115 из них по-прежнему находятся в больницах. Метеорологи утверждают, что горизонтальная видимость на территории провинции сократилась до 3 км, в том числе в аэропорту Захедана, административного центра Систана и Белуджистана.
На данный момент интенсивность песчаной бури снижается, однако пока говорить о ее завершении рано, подчеркнули метеорологи. В провинции объявлен оранжевый уровень погодной опасности, власти рекомендуют жителям воздержаться от необязательных поездок. Особенно эти указания актуальны для больных респираторными заболеваниями, детей и пожилых людей.
18 июня агентство Клуб молодых журналистов сообщило, что песчаная буря накрыла иранскую провинцию Керманшах, расположенную на западе исламской республики и граничащую с Ираком. О пострадавших не сообщалось.