ՀՀ վարչապետը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄԷ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ՝ շեյխ Մուհամմադ Բին Զայեդ Ալ-Նահյանին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից,ուղերձում ասված է.
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանը:
Հայ և արաբ ժողովուրդների բարեկամական կապերը դարերի խորքից եկող պատմություն ունեն, և այսօր նույնպես հպարտությամբ ականատես և մասնակից ենք միջպետական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման այնպիսի մի փուլի, որում ակներև են առաջադիմական հեռանկարներ:
Գոհունակությամբ կարող ենք արձանագրել, որ մեր կառավարությունների միջև 2019 թվականին ստեղծվել և արդյունավետորեն գործում է առևտրատնտեսական և տեխնիկական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովը, իսկ մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը վերջին երկու տարիներին ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցել:
Այսօր Արաբական Միացյալ Էմիրությունները Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է ոչ միայն տարածաշրջանային նշանակության փոխշահավետ նախագծերի իրականացման և գործարար մթնոլորտի աշխուժացման, այլև՝ միջքաղաքակրթական երկխոսության խորացման առումով:
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով առաջիկա տարիներին կկարողանանք նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով հագեցնել հայ-էմիրաթական երկկողմ համագործակցության օրակարգը՝ ի շահ մեր պետությունների և բարեկամ ժողովուրդների։
Օգտվելով առիթից՝ վերահաստատում եմ հանձնառությունս անձնական ջանքեր գործադրել մեր երկրների միջև հարգանքի և փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցության ամրապնդման ու խորացման ուղղությամբ»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту ОАЭ по случаю 25-летия установления дипотношений между двумя
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Объединенных Арабских Эмиратов шейху Мухаммеду Бин Зайду Аль Нахайяну по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
Сегодня исполняется 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Дружественные связи армянского и арабского народов исходят из глубины веков, и сегодня мы с гордостью являемся свидетелями и участниками такого этапа динамичного развития межгосударственных отношений, где очевидны прогрессивные перспективы.
С удовлетворением можем констатировать, что совместная комиссия по торгово-экономическому и техническому сотрудничеству между правительствами наших стран была создана в 2019 году и эффективно функционирует, а товарооборот между нашими странами за последние два года достиг рекордных показателей.
Сегодня Объединенные Арабские Эмираты являются одним из важных партнеров Армении не только в плане реализации взаимовыгодных проектов регионального значения и оздоровления бизнес-атмосферы, но и в плане углубления межцивилизационного диалога.
Надеюсь, что совместными усилиями в ближайшие годы мы сможем насытить повестку армяно-эмиратского двустороннего сотрудничества новыми инициативами и программами на благо наших государств и дружественных народов.
Пользуясь случаем, подтверждаю свое намерение прилагать личные усилия для укрепления и углубления основанного на уважении и взаимном доверии сотрудничества между нашими странами”.