ՀՀ պաշտպանության և Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ, հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո տեղի են ունեցել քննարկումներ` կապված 2022 թ. սեպտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ներկայիս ընթացքի շուրջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպման ավարտին շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետություն աշխատանքային հագեցած այցի և ջերմ ընդունելության համար:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. As part of his working visit to France, Armenian Defense Minister Suren Papikyan had a meeting with French Minister of Armed Forces Sébastien Lecornu. Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan also participated in the meeting.
image (1).jpg (197 KB)
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the welcoming ceremony of the Defense Minister of Armenia took place with the participation of a military band and guard of honor, the national anthems of the Republic of Armenia and the French Republic were performed.
image (2).jpg (307 KB)
After the solemn welcoming ceremony, discussions were held regarding the current course of implementation of the agreements reached at the meeting held in Paris on September 27, 2022.
Issues related to regional security were discussed. At the end of the meeting, Minister of Defense Suren Papikyan thanked French Minister of Armed Forces Sébastien Lecornu for the eventful working visit to the French Republic and warm welcome.