Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը․ վարչապետն ահազանգեց՝ Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի գործողությունները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են Հայաստանի մտավախությունը այն մասին, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի մատակարարումների արգելափակումը, որն, ըստ էության, շարունակվում է 6 ամիս, ծայրահեղ կերպով սրել են հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ու, եթե նախորդ ամսվա ընթացքում քարոզչական նպատակներով Ադրբեջանը որոշ անցանելիություն էր ապահովում Լաչինի միջանցքով՝ Կարմիր խաչի ու ռուս խաղաղապահների միջոցով, երեկվանից զրոյացվել է այդ անցանելիությունը նույնպես և անգամ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի մատակարարումն է դադարեցվել Լեռնային Ղարաբաղին։ Այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում։ Նաև թույլ չի տրվում անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների անցումը Լաչինի միջանցքով։ Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են մեր այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում։
Չնայած տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե մտավախության մասին է, այլ արդեն գործողությունների մեկնարկի։ Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը։ Արգելակվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի սննդի, գազի, էլեկտրական էներգիայի մատակարարումը, գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացնող քաղաքացիները թիրախավորվում են կրակահերթերով, արգելակված է տեղաշարժի հնարավորությունը նույնիսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների համար»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս իրավիճակի Հայաստանի արձագանքը պետք է լինի նաև միջազգային տեղեկացվածության բարձրացումը, ընդ որում՝ ոչ միայն կազմակերպությունների և օտարերկրյա կառավարությունների, այլև հանրությունների մակարդակով։
«Այս ուղղությամբ մեր ջանքերը չպետք է նվազեն»,- ավելացրեց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը շարունակում է կարծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում չափազանց կարևոր է։

Azerbaijan has launched ethnic cleansing in Nagorno Karabakh with total blockade, warns Armenian Prime Minister
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Azerbaijan’s actions once again confirm Armenia’s concerns that Azerbaijan is carrying out a policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan said on June 16.
“The installation of an illegal checkpoint in the Lachin Corridor by Azerbaijan, the disruption of power and gas supply to Nagorno Karabakh, which is ongoing for six months, have extremely escalated the humanitarian situation in Nagorno Karabakh, and if Azerbaijan was ensuring some passage through Lachin Corridor last month for its propaganda purposes, through the Red Cross and Russian peacekeepers, starting yesterday this passage was also shut down and even the supplies of essential food products to Nagorno Karabakh have been suspended. That is, Nagorno Karabakh has no food supply from the outside world. The passage of citizens requiring urgent medical treatment is also banned. These actions once again confirm our fears that Azerbaijan is carrying out a policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh. However in this case this is no longer a fear but already the launch of actions. What is this if not ethnic cleansing? The food, gas, electricity supplies to the Armenians of Nagorno Karabakh are cut off, farmers carrying out agricultural work are targeted with automatic gunfire, the possibility of movement is blocked even for critically-ill patients,” Pashinyan said.
The Armenian Prime Minister said that Armenia should increase international awareness not only among governments and organizations, but also societies.
Pashinyan reiterated that dialogue between Baku and Stepanakert within the framework of international mechanisms is extremely important for ensuring the rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh. “We must hope that concrete steps will be taken in this direction,” Pashinyan said.