Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը․ վարչապետն ահազանգեց՝ Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի գործողությունները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են Հայաստանի մտավախությունը այն մասին, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի մատակարարումների արգելափակումը, որն, ըստ էության, շարունակվում է 6 ամիս, ծայրահեղ կերպով սրել են հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ու, եթե նախորդ ամսվա ընթացքում քարոզչական նպատակներով Ադրբեջանը որոշ անցանելիություն էր ապահովում Լաչինի միջանցքով՝ Կարմիր խաչի ու ռուս խաղաղապահների միջոցով, երեկվանից զրոյացվել է այդ անցանելիությունը նույնպես և անգամ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի մատակարարումն է դադարեցվել Լեռնային Ղարաբաղին։ Այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում։ Նաև թույլ չի տրվում անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների անցումը Լաչինի միջանցքով։ Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են մեր այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում։
Չնայած տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե մտավախության մասին է, այլ արդեն գործողությունների մեկնարկի։ Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը։ Արգելակվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի սննդի, գազի, էլեկտրական էներգիայի մատակարարումը, գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացնող քաղաքացիները թիրախավորվում են կրակահերթերով, արգելակված է տեղաշարժի հնարավորությունը նույնիսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների համար»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս իրավիճակի Հայաստանի արձագանքը պետք է լինի նաև միջազգային տեղեկացվածության բարձրացումը, ընդ որում՝ ոչ միայն կազմակերպությունների և օտարերկրյա կառավարությունների, այլև հանրությունների մակարդակով։
«Այս ուղղությամբ մեր ջանքերը չպետք է նվազեն»,- ավելացրեց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը շարունակում է կարծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում չափազանց կարևոր է։

Какой еще бывает этническая чистка? Премьер-министр предупредил: в Нагорный Карабах не поступает продовольствие
ЕРЕВАН, 16 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Действия Азербайджана еще раз подтверждают опасения Армении, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на очередном заседании правительства.
«Установка Азербайджаном незаконного КПП в Лачинском коридоре, блокирование поставок электроэнергии и природного газа в Нагорный Карабах, которое, по сути, продолжается уже 6 месяцев, крайне обострили гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, и если в течение предыдущего месяца Азербайджан предоставлял какой-то доступ в пропагандистских целях через Лачинский коридор, через Красный Крест и российских миротворцев, то эта проходимость тоже со вчерашнего дня сведена к нулю,и даже поставки продуктов первой необходимости в Нагорный Карабах были остановлены. Другими словами, никакая еда не поступает в Нагорный Карабах из внешнего мира. Граждане, нуждающиеся в срочной медицинской помощи, также не пропускаются через Лачинский коридор. Эти действия еще раз оправдывают наши опасения, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Хотя в данном случае речь идет не об опасениях, а о начале действий. Как еще происходят этнические чистки? Перекрыто снабжение армян Нагорного Карабаха продовольствием, газом и электричеством, обстреливаются граждане, выполняющие сельскохозяйственные работы, блокируется возможность передвижения даже для больных в крайне тяжелом состоянии", - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, ответ Армении на эту ситуацию также должен заключаться в повышении международной осведомленности не только на уровне организаций и иностранных правительств, но и на уровне обществ.
"Наши усилия в этом направлении не должны уменьшаться", - добавил Пашинян.
Глава правительства по-прежнему считает диалог Баку-Степанакерт, необходимым для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, крайне важным в рамках международных механизмов.