Գերմանիան 2023 թվականին 20%-ով կավելացնի ՆԱՏՕ-ի ծախսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան մտադիր է ՆԱՏՕ-ի ֆինանսավորման մեջ իր ներդրումն անցյալ տարվա համեմատությամբ ավելացնել ավելի քան 20%-ով՝ 2023 թվականին դաշինքի կարիքների համար հատկացնելով 537 մլն եվրո։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
Նշվում է, որ այս տվյալներն արտացոլված են Գերմանիայի ձախ կուսակցությունից Բունդեսթագի պատգամավոր Սևիմ Դագդելենի համապատասխան հարցմանը երկրի պաշտպանության նախարարության պատասխանում, որն այսօր հրապարակել է Der Spiegel պարբերականը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ այս տարի դաշինքի օժանդակման համար Բեռլինի ծախսերը 2022 թվականի համեմատությամբ կավելանան 90 միլիոն եվրոյով։ Աճի պատճառն, ինչպես նշված է փաստաթղթում, ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր բյուջեի ավելացումն է նախորդ տարվա 2,6 մլրդ եվրոյից ընթացիկ տարում մինչև 3,32 մլրդ եվրո։
Այս կապակցությամբ պատգամավոր Դագդելենը հանդիմանել է Գերմանիայի կառավարությանը՝ առաջնահերթությունների սխալ տեղաբաշխման համար։ Նրա խոսքով՝ իշխանությունները պետք է «ավելի շատ հոգ տանեն իրենց քաղաքացիների սոցիալական անվտանգության ապահովության մասին», այլ ոչ թե ավելի ու ավելի շատ գումարներ ծախսեն ՆԱՏՕ-ի սպառազինության և Գերմանիայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության վրա։
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը փետրվարին հայտարարել է երկրի պաշտպանական ծախսերն ազգային ՀՆԱ-ի 2%-ին հասցնելու անհրաժեշտության մասին՝ 2014 թվականին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան։ Այս պահին Գերմանիան այդ նպատակների համար հատկացնում է ՀՆԱ-ի մոտ 1,6%-ը։ Ըստ վերջին գնահատումների՝ այս նորմատիվի կատարմանը մոտ է ՆԱՏՕ-ի երկրների մեկ երրորդից պակասը:

Германия в 2023 году увеличит расходы на НАТО на 20%
Германия намерена увеличить свой вклад в финансирование НАТО больше чем на 20% по сравнению с прошлым годом, выделив в 2023 году €537 млн на нужды альянса. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, эти данные отражены в ответе Минобороны ФРГ на соответствующий запрос депутата Бундестага от Левой партии Севим Дагделен, которые приводит в среду издание Der Spiegel.
По информации ведомства, расходы Берлина на поддержку альянса в этом году вырастут на €90 млн по сравнению с 2022 годом. Причиной роста, как говорится в документе, является увеличение общего бюджета НАТО с €2,6 млрд до €3,32 млрд в текущем году по сравнению с предыдущим.
В этой связи депутат Дагделен упрекнула немецкое правительство в неверной расстановке приоритетов. По ее словам, власти должны "больше заботиться об обеспечении социальной безопасности своих граждан", а не "растрачивать" все больше средств на вооружение НАТО и военное присутствие США в ФРГ.
Министр обороны Германии Борис Писториус заявил в феврале о необходимости увеличить оборонные расходы страны до 2% национального ВВП в соответствии обязательствами, принятыми на себя странами - членами НАТО в 2014 году. На текущий момент ФРГ выделяет на эти цели около 1,6% ВВП. По последним оценкам, менее трети стран НАТО близки к выполнению данного норматива.