ՀՀ փոխվարչապետը ՀԲ տարածաշրջանային նորանշանակ և պաշտոնավարումն ավարտող տնօրենների հետ քննարկել է փոխգործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հունիսի 9-ին հյուրընկալել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին՝ պաշտոնավարման ժամկետի ավարտի կապակցությամբ եւ այդ պաշտոնում նրան փոխարինող Ռոլանդ Փրայսին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, շնորհակալություն հայտնելով Սեբաստիան Մոլինեուսին Հայաստանում ծավալած ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեության համար՝ Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է վերջին տարիներին Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցության շրջանակներում գրանցած կարեւոր արդյունքներին։
Շնորհավորելով Ռոլանդ Փրայսին նշանակման առթիվ՝ փոխվարչապետը վստահություն է հայտնել, որ առկա են անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները՝ ընթացիկ ծրագրերն արդյունավետ իրականացնելու եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր նախաձեռնություններն առաջ մղելու համար։
«Սեբաստիան Մոլինեուսը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հետ ունեցած արդյունավետ համագործակցություննէներգետիկայի, կրթության, սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության եւ մի շարք այլ ուղղություններով։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրենը վստահեցրել է, որ Համաշխարհային բանկըկշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ առաջիկա տարիներին իր բարեփոխումների օրակարգն իրականացնելու գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարություն - Համաշխարհային բանկ համագործակցության ընթացիկ եւ հեռանկարային ծրագրերին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

Вице-премьер Тигран Хачатрян принял новоназначенного регионального директора ВБ по Южному Кавказу
Вице-премьер Республики Армения Тигран Хачатрян принял сегодня в связи с окончанием срока полномочий регионального директора Всемирного банка по Южному Кавказу Себастьяна Молинеуса и сменяющего его на этом посту Роланда Прайса. Во встрече также приняла участие руководитель армянского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, поблагодарив г-на Молинеуса за ​​его активную и эффективную деятельность в Армении, Тигран Хачатрян коснулся важных результатов, достигнутых в рамках сотрудничества со Всемирным банком в последние годы.
Поздравив Роланда Прайса с назначением, вице-премьер выразил уверенность, что созданы все необходимые предпосылки для эффективной реализации текущих программ и продвижения представляющих двусторонний интерес новых инициатив.
Себастьян Молинеус высоко оценил эффективное сотрудничество с правительством Армении в сферах энергетики, образования, социальной защиты, здравоохранения и по ряду других направлений.
Выразив признательность за теплый прием, новоназначенный региональный директор ВБ по Южному Кавказу заверил, что Всемирный банк в ближайшие годы продолжит поддерживать Армению в реализации повестки реформ.
В ходе встречи собеседники также обсудили широкий круг вопросов, связанных с текущими и перспективными программами сотрудничества между правительством Республики Армения и Всемирным банком.