Մոլդովայում մեկնարկում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը. մասնակցում է Նիկոլ Փաշինյանը
ՔԻՇՆԵՎ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայում մեկնարկեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը։ Քիշնևից 35 կմ հեռավորության վրա գտնվող «Միմի» ամրոցի բակում Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն կարմիր գորգի վրա դիմավորում է մասնակից շուրջ 5 տասնյակ երկրների ղեկավարներին, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ բացման արարողության ավարտին կարվի նաև արարողակարգային լուսանկար:
2022-ին անցկացված առաջին գագաթնաժողովից հետո մասնակիցների թիվն այս տարի աճել է, Պրահայում անցկացված գագաթնաժողովին հրավիրվել էին 44 երկրների ղեկավարներ: Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել Եվրոպական խորհրդի նախագահին, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին ու Եվրախորհրդարանի նախագահին, 47 երկրների ղեկավարների, բացի Հայաստանից մասնակցում են նաև Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ուկրաինան, Իսպանիան, Լեհաստանը և այլ երկներ:
Գագաթնաժողովին մասնակցում են ինչպես ԵՄ անդամ, այնպես էլ ոչ անդամ երկրներ: Եվրոպական քաղաքական համայնքը ստեղծվել է նախորդ տարի՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկով: Այն նպատակ ունի խթանել քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ լուծելու ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրներն ու ամրապնդելու եվրոպական մայրցամաքի անվտանգությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը: Այս տարի գագաթնաժողովը հյուրընկալել է ԵՄ անդամ չհանդիսացող Մոլդովան՝ ի դեմս նախագահ Մայա Սանդուի: Երկրորդ գագաթնաժողովը կկենտրոնանա հիմնականում 3 թեմաների քննարկման վրա, հիմնական թեմաներից է նաև խաղաղության և անվտանգության համար համատեղ ջանքերը: Գագաթնաժողովի շրջանակում նախատեսված է նաև «Energy, connectivity» թեմայով կլոր սեղան քննարկում: Սա երբևէ Մոլդովայում անցկացված ամենամեծ միջազգային միջոցառումն է: Հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակում է նախատեսվում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպումը:
Նախորդ տարի Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովից հետո կայացել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը: Նույն օրը հանդիպել էին նաև Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարները:

В Молдове начинается II саммит Европейского политического сообщества
В Молдове проходит церемония открытия II саммита Европейского политического сообщества. На церемонии присутствует и премьер-министр Армении Никол Пашинян. Во дворе замка «Мими», расположенного в 35 км от Кишинева, президент Молдовы Майя Санду приветствует на красной дорожке лидеров около 5 десятков стран-участниц.
Как передает корреспондент «Арменпресс», по окончании церемонии торжественного открытия состоится церемония фотографирования.
В сравнении с количеством участников первого саммита, состоявшегося в 2022 году в Праге, в этом году оно увеличилось: на саммит в Праге были приглашены 44 главы государств. Для участия во втором саммите Европейского политического сообщества приглашения были направлены президенту Европейского Совета, президенту Еврокомиссии, президенту Европарламента, лидерам 47 стран: Армении, Грузии, Азербайджана, Франции, Германии, Италии, Великобритании, Украины, Испании, Польши и других стран.
В саммите участвуют как страны ЕС, так и страны, не входящие в ЕС. Европейское политическое сообщество было создано в прошлом году по предложению президента Франции Эммануэля Макрона. Оно направлено на содействие политическому диалогу и сотрудничеству для решения вопросов, представляющих общий интерес, на укрепление безопасности, стабильности и процветания европейского континента. В этом году саммит принимает Молдова, не входящая в ЕС, в лице президента Майи Санду. Второй саммит будет посвящен в основном обсуждению 3-х тем, одна из главных тем - совместные усилия во имя мира и безопасности. В рамках саммита также запланирован круглый стол на тему «Energy, connectivity». Это крупнейшее международное мероприятие, когда-либо проводившееся в Молдове. В рамках этого саммита запланирована пятисторонняя встреча с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева, председателя Европейского совета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца.
В прошлом году после первого саммита Европейского политического сообщества, 6 октября в Праге, состоялась четырехсторонняя встреча между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Франции Эммануэлем Макроном, президентом Европейского совета Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В тот же день встретились и лидеры Армении и Турции.