Մոլդովայում մեկնարկում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը. մասնակցում է Նիկոլ Փաշինյանը
ՔԻՇՆԵՎ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայում մեկնարկեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի բացման արարողությունը։ Քիշնևից 35 կմ հեռավորության վրա գտնվող «Միմի» ամրոցի բակում Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն կարմիր գորգի վրա դիմավորում է մասնակից շուրջ 5 տասնյակ երկրների ղեկավարներին, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ բացման արարողության ավարտին կարվի նաև արարողակարգային լուսանկար:
2022-ին անցկացված առաջին գագաթնաժողովից հետո մասնակիցների թիվն այս տարի աճել է, Պրահայում անցկացված գագաթնաժողովին հրավիրվել էին 44 երկրների ղեկավարներ: Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր է ուղարկվել Եվրոպական խորհրդի նախագահին, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին ու Եվրախորհրդարանի նախագահին, 47 երկրների ղեկավարների, բացի Հայաստանից մասնակցում են նաև Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ուկրաինան, Իսպանիան, Լեհաստանը և այլ երկներ:
Գագաթնաժողովին մասնակցում են ինչպես ԵՄ անդամ, այնպես էլ ոչ անդամ երկրներ: Եվրոպական քաղաքական համայնքը ստեղծվել է նախորդ տարի՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկով: Այն նպատակ ունի խթանել քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ լուծելու ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրներն ու ամրապնդելու եվրոպական մայրցամաքի անվտանգությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը: Այս տարի գագաթնաժողովը հյուրընկալել է ԵՄ անդամ չհանդիսացող Մոլդովան՝ ի դեմս նախագահ Մայա Սանդուի: Երկրորդ գագաթնաժողովը կկենտրոնանա հիմնականում 3 թեմաների քննարկման վրա, հիմնական թեմաներից է նաև խաղաղության և անվտանգության համար համատեղ ջանքերը: Գագաթնաժողովի շրջանակում նախատեսված է նաև «Energy, connectivity» թեմայով կլոր սեղան քննարկում: Սա երբևէ Մոլդովայում անցկացված ամենամեծ միջազգային միջոցառումն է: Հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակում է նախատեսվում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպումը:
Նախորդ տարի Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովից հետո կայացել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը: Նույն օրը հանդիպել էին նաև Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարները:

CHISINAU, JUNE 1, ARMENPRESS. The opening ceremony of the second European Political Community Summit has kicked off in Chisinau, Moldova. The summit is held at the Mimi Castle in Bulboaca, located 35 km away from the Moldovan capital.
President of Moldova Maia Sandu is welcoming the participating heads of state and government.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan is also participating in the summit.
The membership of the European Political Community has grown since the first Summit in 2022. Invitations to attend the second EPC Summit were extended to 47 heads of State and Government, as well as to the President of the European Council, the President of the European Commission, and the President of the European Parliament.
The European Political Community (EPC) is a platform for political coordination among European countries across the continent. It aims to promote political dialogue and cooperation to address issues of common interest and to strengthen the security, stability, and prosperity of the European continent.
The Republic of Moldova is hosting the second Summit of the EPC on 1 June 2023. This Summit will build on the foundations of the initial EPC gathering that took place in Prague in October 2022. The EPC Summits are organized on a rotating basis by each participating country with the host alternating between an EU and non-EU member state. This is the first EPC Summit hosted by a non-EU country.
The discussions of the second EPC Summit will focus on three main topics: joint efforts for peace and security; energy resilience and climate action; and interconnections in Europe for a better connected and more stable continent.
As part of the summit, Armenian PM Nikol Pashinyan will have a five-sided meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev, President of the European Council Charles Michel, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz.
Pashinyan held EU-mediated talks with Aliyev, together with French President Emmanuel Macon and President of the European Council Charles Michel during the first summit in Prague in 2022. The Armenian PM also met with Turkish President Recep Tayyip Erdogan during the 2022 summit.