Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը Նյու Յորքում հանդիպել է ԿԽՄԿ նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը և ԿԽՄԿ կողմից գործադրվող ջանքերի մանրամասները։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային պարտավորությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերի ոտնահարմանը, այդ թվում, ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին ընդունված որոշման կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրմանը։
Այս համատեքստում նա կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական մարտահրավերների հասցեագրման նպատակով ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածությունը և անարգել հումանիտար հասանելիությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծելով Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ ազատ արձակման և հայրենադարձման հրամայականը՝ Վահե Գևորգյանն արժևորել է նաև ԿԽՄԿ գործունեությունը՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:

Armenian Deputy Foreign Minister meets with ICRC President in New York City
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of Armenia Vahe Gevorgyan has met with International Committee of the Red Cross (ICRC) President Mirjana Spoljaric Egger in New York City.
The humanitarian crisis situation in Nagorno Karabakh resulting from the blockade of the Lachin Corridor and details on the ICRC efforts were discussed, the foreign ministry said in a readout.
Gevorgyan spoke about Azerbaijan’s disregard for its international obligations and international humanitarian law and human rights norms, including the illegal installation of a checkpoint on Lachin Corridor in gross violation of the International Court of Justice February 22 ruling. In this context, the Deputy FM attached importance to the ICRC’s active involvement in addressing the existing humanitarian challenges in Nagorno Karabakh and the need for ensuring unimpeded humanitarian access.
Emphasizing the imperative for speedy release and repatriation of the Armenian prisoners of war and civilians held captive in Azerbaijan, Deputy FM Gevorgyan appreciated the activities of the ICRC, among others, in the direction of ensuring the implementation of norms of international humanitarian law.