Եռակողմ հանդիպմանը քննարկվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև գերիների, անհետ կորածների և այլ հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները հունիսի 1-ինՔիշնևում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում` ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ հնգակողմ և հուլիսին` Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի եռակողմ հանդիպումների շրջանակում:

Broad range of issues discussed at Brussels-hosted Armenia-Azerbaijan talks
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and President of Azerbaijan Ilham Aliyevdiscussed on May 14 during a trilateral meeting issues related to the unblocking of regional transport and economic infrastructures, border delimitation and border security between the two countries, the treaty on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the need to address the rights and security of the people of Nagorno Karabakh, as well as other issues related to the POWs, missing persons and other humanitarian issues.
An agreement was reached to continue the discussions on June 1 in Chisinau within the framework of the summit of the European Political Community, where a five-sided meeting with the participation of the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan, the President of France, the Chancellor of Germany, and the President of the European Council is scheduled, and in July, within the framework the tripartite meeting in Brussels between the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan, and the President of the European Council, the Prime Minister’s Office said in a statement.