Ուկրաինան հաղորդել է Կիևի և Օդեսայի հրթիռակոծության մասին, ռուսական կողմը ևս հայտնել է քաղաքների գնդակոծությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս գիշեր Ռուսաստանի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքերով և ռազմավարական ռմբակոծիչներով հարվածներ են հասցրել Ուկրաինայի տարբեր քաղաքների: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ տեղի իշխանությունների՝ Կիևում ԱԹՍ-ներով հարձակման հետևանքով կա առնվազն 5 վիրավոր:
d2e3ffc7-eb15-432e-a977-2d67109c6ff3.jpg (18 KB)
«Երեք տուժածներ կան Սոլոմենսկի շրջանում իրականացված պայթյունի վայրում, մեկը՝ Սվյատոշինսկիում։ Նրանք բժշկական օգնություն են ստանում տեղում։ Սվյատոշինսկիի շրջանում երկու տուժածներ հոսպիտալացվել են», - Telegram-ում գրել է Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն։
Կլիչկոյի ներկայացրած տվյալներով` անօդաչու թռչող սարքի բեկորներն ընկել են Սվյատոշինսկիի շրջանի երկհարկանի շենքի վրա։ Կիևում աշխատել է հակաօդային պաշտպանության համակարգը։
Գիշերը հարվածներ են հասցվել նաև Օդեսայի մարզին։ Ըստ «Հարավ» միացյալ հրամանատարության տվյալների՝ X-22 տիպի հրթիռներն ընկել են սննդի ձեռնարկություններից մեկի պահեստի և Սև ծովի ափին գտնվող հանգստի գոտու վրա։ Նախնական տվյալներով՝ տուժածներ չկան։
d90760f4-fba2-4b00-a4c7-db6d84b1e209.jpg (24 KB)
Իսկ իր մայիսի 7-ի երեկոյան տեսաուղերձում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ շաբաթ օրը Խերսոնի մարզի ուղղությամբ ռուսական զորքերի հարվածի հետևանքով զոհվել է ինը մարդ, որոնք ականազերծման աշխատանքներ էին իրականացնում։
Ռուսական կողմն էլ հաղորդել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հասցրած հարվածների մասին: ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի ԶՈւ-ն 12-ժամյա ընդմիջումից հետո վերսկսել է Դոնեցկի գնդակոծությունը՝ քաղաքի վրա արձակելով 152 մմ տրամաչափի 4 արկ: Այնուհետև գրեթե մեկ ժամ անց Դոնեցկի վրա արձակվել է 155 մմ տրամաչափի 3 արկ:
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունից նաև հայտնել են Գոռլովկայի արևմուտքում գտնվող Գագարինի անվան հանքավայրի ավանի մեկ խաղաղ բնակչուհի վնասվածքներ է ստացել Ուկրաինայի զինված ուժերի գնդակոծության հետևանքով: Հսկողության և համակարգման համատեղ կենտրոնում ԴԺՀ-ի ներկայացուցչի տվյալներով՝ առավոտվանից Ուկրաինայի զինված ուժերը ծանր հրետանուց երկու անգամ գնդակոծել են Գոռլովկան՝ արձակելով 152 մմ տրամաչափի 9 արկ։
Լույս մայիսի 8-ի գիշերը Ուկրաինայի զինված ուժերը ամերիկյան HIMARS բազմակի հրթիռային համակարգից հարված են հասցրել նաև Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության Մոլոդյոժնոյե գյուղին։

Украина сообщила об обстрелах Киева, Одессы и других городов
Этой ночью российские Вооруженные силы с применением БПЛА и стратегических бомбардировщиков атаковали различные города Украины. «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на сообщение Русской службы BBC.
По данным местных властей, в результате атаки БПЛА в Киеве есть не менее 5 раненых.
«Трое пострадавших на месте взрыва в Соломенском районе, один в Святошинском. Медицинскую помощь им оказывают на месте. Двое пострадавших госпитализированы в Святошинском районе», - написал в Telegram-канале мэр Киева Виталий Кличко.
По данным, представленным Кличко, обломки БПЛА упали на двухэтажный дом в Святошинском районе. В Киеве сработала система ПВО.
Ночью атаке подверглась и Одесская область. По данным объединенного командования «Юг», ракеты Х-22 упали на склад одного из пищевых предприятий и на зону отдыха на берегу Черного моря. По предварительным данным, пострадавших нет.
В своем видеообращении вечером 7 мая президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в субботу в результате удара российских войск по Херсонской области погибли девять человек, проводивших работы по разминированию.
Российская сторона также сообщила об ударах, нанесенных вооруженными силами Украины. По данным агентства ТАСС, ВСУ возобновили обстрел Донецка после 12-часового перерыва, выпустив по городу 4 152-мм снаряда. Затем, спустя почти час, по Донецку было выпущено 3 155-мм снаряда.
В Донецкой Народной Республике также сообщили, что в результате обстрела со стороны Вооруженных сил Украины пострадал один мирный житель поселка Гагаринский рудник, западнее Горловки. По словам представителя ДНР в Объединенном центре управления и координации, начиная с утра Вооруженные силы Украины дважды обстреляли Горловку из тяжелой артиллерии, выпустив 9 снарядов калибра 152 мм.
В ночь на 8 мая Вооруженные силы Украины из американской системы залпового огня HIMARS нанесли удар по селу Молодежное в Луганской Народной Республике.