Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցություններն ընթանում են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, հետևաբար, Մոսկվան չի կարող մեկնաբանություններ անել այդ գործընթացի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Դիվանագետը նշել է, որ երբ բանակցությունների մասնակիցները համապատասխան հայտարարություններով հանդես գան, յուրաքանչյուր կողմն արտահայտվի, ապա հնարավոր կլինի կարծիք ձևավորել և մեկնաբանություն անել:
Զախարովան ևս մեկ անգամ շեշտել է եռակողմ համաձայնագրերի իրականացման կարևորությունը:
«Մենք առաջվա պես հանձնառու ենք 2020-2022 թթ.-ի ընթացքում ՌԴ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր դրույթների կյանքի կոչմանը»,-ասել է Զախարովան:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի տարածքում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման հեռանկարին, ապա Զախարովան նշել է, որ ինչպես նախորդ ճեպազրույցում հայտարարվել էր, Երևանն ու Բաքուն պատրաստակամություն են հայտնել նման հանդիպման:

Официальный представитель МИД РФ не комментирует армяно-азербайджанские переговоры при посредничестве США
Переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана проходят в Вашингтоне без участия России, поэтому Москва не может комментировать этот процесс. Как сообщает «Арменпресс», об этом Мария Захарова, официальный представитель МИД России, заявила на еженедельном брифинге
Дипломат отметила, что когда участники переговоров сделают соответствующие заявления, выскажется каждая сторона, тогда и можно будет сформировать мнение и сделать комментарий.
Захарова еще раз подчеркнула важность реализации трехсторонних договоренностей.
«Как и прежде, мы привержены реализации всех положений трехсторонних договоренностей, достигнутых лидерами России, Азербайджана и Армении в течение 2020-2022 годов», - подчеркнула Мария Захарова.
Что касается перспективы встречи глав МИД Армении и Азербайджана на территории России, Захарова отметила, что, как было объявлено на предыдущем брифинге, Ереван и Баку выразили готовность к такой встрече.