Փաշինյանն ընդունել է «Ռոսատոմ» կորպորացիայի գլխավոր տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 2-ին ընդունել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին կառավարությունից, վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և «Ռոսատոմ» կորպորացիայի միջև ծավալված համագործակցությունը, որի շրջանակում հաջող իրականացվում են համատեղ մի շարք նախագծեր: Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ատոմային էներգետիկայի բնագավառում գործընկերությանը, նշել է «Ռոսատոմ»-ի դերը Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Ալեքսեյ Լիխաչովն արդյունավետ է համարել ՀՀ գործընկերների հետ աշխատանքը և նշել է, որ «Ռոսատոմ»-ը հետաքրքրված է շարունակելու փոխշահավետ գործընկերությունը:
Զրուցակիցները, երկկողմ գործակցության համատեքստում, քննարկել են ընթացիկ ծրագրերն ու նոր նախաձեռնությունների հեռանկարները: Անդրադարձ է եղել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման, միջուկային բժշկության ոլորտում հնարավոր փոխգործակցության, ինչպես նաև «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ում առկա վտանգավոր թափոնների վնասազերծման հարցերով գործընկերության շուրջ։

Никол Пашинян принял генерального директора корпорации «РосАтом»
Премьер-министр Никол Пашинян 2 мая принял генерального директора Госкорпорации «РосАтом» Алексея Лихачева и сопровождающую его делегацию.
Как сообщили «Арменпресс» в правительстве, премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества между правительством РА и корпорацией «РосАтом», в рамках которого успешно реализуется ряд совместных проектов. Касаясь партнерства в сфере атомной энергетики, Никол Пашинян отметил роль «РосАтома» в продлении срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС.
Поблагодарив премьер-министра РА за высокую оценку, Алексей Лихачев оценил работу с партнерами РА как эффективную и отметил, что «РосАтом» заинтересован в продолжении взаимовыгодного сотрудничества.
Были обсуждены текущие программы и перспективы новых инициатив. Обратились и к вопросу продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Состоялся обмен мнениями о строительстве нового атомного энергоблока в Армении, возможном сотрудничестве в области ядерной медицины, а также партнерстве по вопросу обезвреживания опасных отходов на заводе «Наирит».