Հայաստանի վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում հաստատված ռազմաքաղաքական և հումանիտար իրադրությանը:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական կողմի քայլերը միտված են Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու և Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետևողական իրագործմանը։ Վարչապետը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանային անվտանգությունը խարխլող գործողություններին միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը և գործուն քայլերի ձեռնարկումը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի անվերապահ կատարման ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացի, այդ թվում՝ Վաշինգտոնում օրերս կայանալիք քննարկումների շուրջ։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման ուղղությամբ հետևողական ջանքերը:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with US Secretary of State Antony Blinken, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The interlocutors referred to the military-political and humanitarian situation in the region.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the steps taken by the Azerbaijani side in the Lachin Corridor are aimed at the consistent implementation of its policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh and the complete eviction of Armenians from Nagorno Karabakh. The Prime Minister emphasized the importance of the adequate response of the international community to Azerbaijan’s actions, which undermine regional security, and taking active steps towards the unconditional implementation of the judgment of the International Court of Justice.
The sides exchanged thoughts on the Armenia-Azerbaijan negotiation process, including the discussions to be held in Washington in the nearest days.