ՀՀ վարչապետը և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարն անթույլատրելի են համարել Ադրբեջանի միակողմանի գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիաի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և ընդգծել մեր երկրի հատուկ վերաբերմունքն ու ուշադրությունը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների նկատմամբ: «Ուզում եմ ընդգծել, որ շատ ուրախ եմ այն դինամիկայի համար, որ ունենք մեր հարաբերություններում: Ոչ միայն այդ հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, այլ նաև կարծում եմ՝ պոտենցիալ ունենք զարգացնելու: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի նախագահին, Ձեզ, կառավարությանն այն ուշադրության համար, որ հատկացվում է մեր տարածաշրջանի խնդիրներին, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի շուրջ առկա ճգնաժամին: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ կլինեմ լսել Ձեր գնահատականները, տպավորություններն այցի և մեր տարածաշրջանի վիճակի մասին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ իր հերթին, Կատրին Կոլոննան շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալելու համար և հավելել. «Առաջին անգամ եմ Ձեր երկիր այցելում, և առանց հետաձգելու փոխանցում եմ նախագահի բարեկամական ողջույնները Ձեզ: Գիտեք, որ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամն է, Հայաստանի կողքին է, և այս երկրի հետ մեզ շատ բաներ են կապում: Բայց ցանկանում եմ անձամբ ևս մեկ անգամ ասել՝ մենք Ձեր կողքին ենք այն բարեփոխումների, ջանքերի, աշխատանքի ժամանակ, որ վարում եք, նաև Ձեր կողքին ենք արդար և կայուն խաղաղության որոնումներում»:
«Քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշման անհապաղ իրականացման և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը: Անթույլատրելի է համարվել Ադրբեջանի կողմից միակողմանի գործողությունները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը, ինչը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտում է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

Armenian PM, French FM assess the unilateral actions of Azerbaijan unacceptable
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation led by Minister for Europe and Foreign Affairs of France Catherine Colonna, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister welcomed the visit of the French Foreign Minister to Armenia and emphasized the special attitude and attention of our country for Armenia-France relations. "I want to emphasize that I am very happy about the dynamics we have in our relationship. Not only are these relations at a high level, but I also think we have the potential to develop them. I want to express special thanks to the President of France, to you, to the government for the attention that is given to the problems of our region, in particular, to the crisis around the Nagorno Karabakh and the Lachin Corridor. Once again, I welcome you and I will be happy to hear your evaluations, impressions about the visit and the situation in our region," said Nikol Pashinyan.
In turn, Catherine Colonna thanked for hosting and added: "I am visiting your country for the first time and firstly I convey the friendly greetings of the President to you. You know that France is Armenia's friend, stands by Armenia, and there are many things that connect us with this country. But I want to personally say once again: we stand by your side during the reforms, efforts, and work that you are conducting, we are also by your side in the search for a just and sustainable peace”.
Issues related to the further development and strengthening of cooperation between Armenia and France in various fields were discussed.
The interlocutors referred to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by the situation around the Lachin Corridor, and the Nagorno-Karabakh conflict.
The interlocutors emphasized the need for the immediate implementation of the decision of the International Court of Justice and the need for Azerbaijan to unblock the Lachin Corridor. Unilateral actions by Azerbaijan, including the establishment of a checkpoint in the Lachin Corridor, which is a gross violation of the statement of November 9, 2020, were considered unacceptable.
The sides also exchanged thoughts on issues related to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
In the context of ensuring security and stability in the region, the effective activity of the EU observation mission in Armenia was highlighted.