Պահն օրհասական է, լինել-չլինելու հարց է ոչ միայն Արցախի, այլև՝ հայոց պետականության համար. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 24-ին ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած ուղերձից, մասնավորապես, ասված է
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին մենք ազգովի հիշում և ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, մեր 1.5 միլիոն սուրբ նահատակների, որ դարձան թուրքական յաթաղանի զոհ միայն այն բանի համար, որ հայ էին:
Մարդկության դեմ ուղղված այդ հրեշավոր ոճրագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի: Եվ քանի դեռ այն չի ճանաչվել ու դատապարտվել ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից, մենք կարող ենք ականատես լինել ցեղասպանության նոր դրսևորումների ամբողջ աշխարհում:
Այսօր Արցախը կանգնած է թուրք-ադրբեջանական հայատյաց ու ցեղասպանական քաղաքականության նոր և իրական վտանգների առջև: Մեծ Եղեռնից 108 տարի անց էլ հայը շարունակում է կենաց-մահու պայքար մղել իր հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու, սեփական իրավունքներն ու ազատությունները, ազգային շահերն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար:
134 օր շարունակվող շրջափակման մեջ պահելով Արցախի 120 հազար խաղաղ բնակչությանը, տասնյակ հազարավոր երեխաների ու ծերերի, ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, անտեսելով միջազգային հանրության հորդորները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Ադրբեջանի բռնապետական իշխանությունները փորձում են ծնկի բերել մեր ժողովրդին:
Սակայն մենք անդրդվելի ենք ու վճռական Արցախը միշտ հայկական ու անառիկ պահելու ճանապարհին: Մենք այլընտրանք չունենք։ Հայը չի կարող նորից հայրենիք կորցնել, դառնալ տարագիր ու սփռվել աշխարհով մեկ: Մենք պետք է դասեր քաղենք անցյալից ու միասնաբար կերտենք հայ ժողովրդի ապագան՝ այսօր և այստեղ:
Պահն օրհասական է, լինել-չլինելու հարց է ոչ միայն Արցախի, այլև՝ հայոց պետականության համար: Այսօր քան երբեւէ պետք է խոսքից անցնել գործի։ Համազգային պատասխանատվության, արժանապատվության, պահանջատիրության պահն է՝կանգնել Արցախի կողքին և կանխել նորանոր համազգային ողբերգություններն ու ձախողումները։
Ուստի, ապավինելով Մայր Հայրենիքին, աշխարհասփյուռ հայությանը և օտարերկրյա բարեկամներին՝ մենք բոլոր կազմակերպություններին ու սրտացավ անձանց խնդրում ու հորդորում ենք կիրառել բոլոր հնարավոր գործիքակազմերը ի պաշտպանություն Արցախի մաքառող ժողովրդի՝ հանուն հայոց համազգային շահերի և համամարդկային արժեքների:

Судьбоносный момент, стоит вопрос бытия не только Арцаха, но и армянской государственности: президент Республики Арцах
24 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян в Османской империи. «Арменпресс» передает послание президента Арцаха, со ссылкой на сообщение Аппарата президента Арцаха.
Каждый год 24 апреля мы всем народом вспоминаем и чтим память невинных жертв Геноцида армян, наших 1,5 миллиона святых мучеников, ставших жертвами турецкой резни только потому, что они были армянами.
Это чудовищное преступление против человечества не имеет срока давности. И пока оно не будет признано и осуждено всем цивилизованным миром, мы можем становиься свидетелями новых проявлений геноцида по всему миру.
Сегодня Арцах столкнулся с новыми и реальными опасностями турецко-азербайджанской арменофобии и геноцидальной политики. Спустя 108 лет после Великого геноцида армяне продолжают вести борьбу не на жизнь, а на смерть за то, чтобы свободно и независимо жить на своей Родине, защищать свои права и свободы, национальные интересы и достоинство.
Держа в блокаде 120 000 мирных жителей Арцаха, десятки тысяч детей и стариков в течение 134 дней, нарушая все нормы и принципы международного права, игнорируя призывы международного сообщества и решение Международного суда ООН и справедливость, диктаторские власти Азербайджана пытаются поставить наш народ на колени.
Однако мы непреклонны и полны решимости сохранить Арцах на все времена армянским и несломленным. У нас нет альтернативы. Армяне не могут вновь потерять свою родину, стать изгнанниками и рассеяться по миру. Мы должны извлечь уроки из прошлого и вместе строить будущее армянского народа здесь и сейчас.
Момент судьбоносный, это вопрос бытия или не только Арцаха, но и армянской государственности. Сегодня, как никогда, нам необходимо перейти от слов к делу. Это момент национальной ответственности, достоинства и требования поддержать Арцах и предотвратить новые национальные трагедии и неудачи.
Поэтому, опираясь на Родину, на армян всего мира и зарубежных друзей, мы просим и призываем все организации и неравнодушных людей использовать все возможные средства в защиту народа Арцаха, во имя национальных интересов и общечеловеческих ценностей Армении.