Ջնջելով հայկական տառերը՝ Ադրբեջանը չի կարող փոխել պատմությունը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի եւ լիագումար նիստերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ Ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը ծավալուն ելույթ է ունեցել լիագումար նիստում, ինչին նախորդել է Ադրբեջանական Հանրապետության Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի ելույթը: Գաֆարովան ելույթը կառուցել է հայտնի ադրբեջանական սադրիչ հռետորաբանությամբ՝ մեղադրական հայտարարություններ հնչեցնելով հայկական կողմի հասցեին՝ չհամագործակցելու եւ ադրբեջանցիների համար տարաբնույթ խոչընդոտներ ստեղծելու հարցում:
Խեղաթյուրելով Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին առնչվող իրավիճակը, միտումնավոր շրջանցելով փաստերը եւ միջազգային հեղինակավոր կառույցների համապատասխան գնահատականները՝ նա առաջ է քաշել ադրբեջանական հասարակության համար ականջահաճո եւ պարբերաբար կրկնվող հին թեզերը՝ հենված հայատյացության վրա:
Գաֆարովայի ելույթին ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների գործընկերներին ներկայացրել է փաստագրված իրավիճակը: Ալեն Սիմոնյանի ելույթը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Մեծարգո՛ Վալենտինա Իվանի,
Հարգելի՛ գործընկերներ, լիագումար նիստի մասնակիցներ,
Հայաստանի Հանրապետության համար ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցությունը եղել եւ մնում է համագործակցության կարեւոր ուղղություն: Չափազանց արժեքավոր է այս տարիների ընթացքում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կուտակած գործնական փորձը: Դրա հետ մեկտեղ, այժմ մենք պետք է ուղենիշներ սահմանենք հետագա համատեղ աշխատանքի համար՝ ի շահ մեր ժողովուրդների եւ պետությունների, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային զարգացման:
Այսօր աշխարհը, այդ թվում եւ մեր տարածաշրջանը, կանգնած է նոր մարտահրավերների առջեւ: 44-օրյա պատերազմի, դրան հաջորդած ագրեսիայի եւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի 150 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայի հետեւանքով առաջացած անվտանգության ճգնաժամն ու իրողությունները նոր սպառնալիքներ են խոստանում ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը եւ անտեսելով ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական մարմնի` ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջները՝ ադրբեջանական իշխանությունները ջրաքիսի մուշտակներով «բնապահպանների» կերպարով, շինծու պատրվակներով արդեն ավելի քան չորս ամիս շրջափակել են Լաչինի միջանցքը: Էներգետիկ ենթակառուցվածքների խափանման եւ շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող շուրջ 120 հազար հայ զրկված է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների եւ ծառայությունների, այդ թվում՝ կենսական բժշկական սպասարկման հասանելիությունից:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի, որի մանդատը, ի դեպ, մինչ օրս չի ստորագրվել Ադրբեջանի կողմից, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայության շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը դեռեւս չի վերաճել հումանիտար աղետի:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը կեղծ էկոլոգիական քողի տակ իրական բնապահպանական խնդիրներ է ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ գազի եւ էլեկտրամատակարարման խափանումները հանգեցրել են չպլանավորված անտառահատումների, ինչը կարող է հանգեցնել շրջակա միջավայրի լուրջ համակարգային եւ երկարաժամկետ դեգրադացիայի:
Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը զուգահեռ Բաքուն ահաբեկչության է ենթարկում Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչությանը: Ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար խախտում են հրադադարի ռեժիմը: Հաճախ գնդակոծության են ենթարկվում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող խաղաղ բնակիչները: Այս առնչությամբ կան ռուսական խաղաղապահ զորակազմի բազմաթիվ հայտարարություններ:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ ապրիլի 11-ին, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ սահմանային անցակետերը ճշտելու պատրվակով մոտեցել են ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող ՀՀ զինծառայողներին, հրազենից, ապա նաեւ խոշոր տրամաչափի զենքից հրահրել եւ կրակ բացել: Երկու կողմից էլ կան զոհեր եւ վիրավորներ:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, ադրբեջանցի զինվորականների բոլոր գործողությունները փաստագրված են օպերատիվ տեսանկարահանմամբ, որը հասանելի է համացանցում:
Իրականացված սադրանքն Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունն է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ: Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը նոր չէ, այն 2021 թվականի մայիսին եւ նոյեմբերին, ինչպես նաեւ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության վրա իրականացված հարձակումների շարունակությունն է, որի արդյունքում Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները:
Պետք է արձանագրեմ, որ նշված հատվածում Բաքվի գործողությունները սադրիչ են եւ հակասում են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում եւ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարություններին:
Անհրաժեշտ է իրականացնել երկու կողմերի զինված ուժերի հետքաշումը սահմանից անվտանգ հեռավորության վրա՝ որպես իրավիճակի կայունության հուսալի երաշխիք: Մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում այս հարցում 2021 թվականից, բացի այդ, նման գործողությունը բխում է Պրահայի քառակողմ եւ Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից:
Հայկական կողմը, ինչպես եւ նախկինում, հայտարարում է, որ տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւաններից եւ ոչ մեկի նկատմամբ եւ պատրաստ է տեղում ընթացիկ հարցերը լուծել կառուցողական բանակցությունների միջոցով:
Մեր հարեւանը չի դադարեցնում այլատյաց քաղաքականությունն ու հռետորաբանությունը: Պահանջներ են հնչում Հայաստանի Հանրապետության գրեթե ամբողջ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Չեմ կարող չնշել բոլորիս առջեւ ծառացած չափազանց կարեւոր հումանիտար հարցերը: Մինչ օրս Ադրբեջանն անօրինական կերպով պահում է ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց: Հրատապ է մնում Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը: Արգելափակվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ այն դեպքում, երբ արդեն ոչնչացվել են բազմաթիվ եկեղեցիներ, գերեզմաններ, Հայրենական մեծ պատերազմի մարշալների եւ գեներալների հուշարձաններ: Տպավորությունն այնպիսին է, որ ջնջելով հայկական տառերը եւ փշրելով խաչքարերը, որոնք արդեն մի քանի հարյուր տարեկան են, կարելի է փոխել պատմությունը: Պարզ է, որ դրանով Բաքուն ոչնչացնում է Արցախի բնիկների դարավոր ներկայության հետքերը:
Ամփոփելով վերը նշվածը՝ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը եւ տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներին հասցեական հայտարարությունների եւ հստակ քայլերի միջոցով դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ եւ դրանով իսկ կանխել իրավիճակի հետագա էսկալացիան, որը կարող է տարածվել աշխարհի այլ տարածաշրջաններ»:

It's impossible to change history by deleting Armenian letters and breaking to pieces Armenian cross stones – Simonyan
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. The delegation headed by President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan is participating in the plenary sessions of the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS participating states in St. Petersburg.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, Alen Simonyan delivered an extended speech at the plenary session, which was preceded by the speech of the Speaker of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan, Sahiba Gafarova. Gafarova built her speech with famous Azerbaijani-style provocative rhetoric, accusing the Armenian side of not cooperating and creating various obstacles for Azerbaijanis.
Misrepresenting the situation related to the Lachin Corridor crisis, deliberately avoiding the facts and relevant assessments of international authoritative structures, she put forward old theses that are pleasing to the ears of the Azerbaijani society and are regularly repeated, based on Armenian hatred.
In response to Gafarova's speech, the President of the National Assembly of Armenia presented fact-based situation to the partners of the parliaments of the CIS countries.
“Distinguished Valentina Ivanovna,
Dear colleagues, participants of Plenary Session,
The cooperation within the frameworks of the CIS for Armenia has been and remains an important direction of collaboration. The practical experience accumulated by the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS during these years is very valuable. Together with that, now we should establish guidelines for further joint work as a benefit for the economic, social and cultural development of our peoples and states.
Today, the world, including our region stands before new challenges. The security crisis and the realities caused because of 44-day war, the aggression followed it and the occupation of 150 km2sovereign territory of Armenia promise new threats for the whole region.
Violating the paragraphs of the trilateral statement of November 9, 2020 and ignoring the requirements of the UN General Judicial body – the UN International Court of Justice, the Azerbaijani authorities as ‘environmentalists’ in mink fur coats, under false pretest have blocked the Lachin Corridor already for more than four months. About 120.000 Armenians residing in Nagorno Karabakh because of failure and blockade of the energy infrastructure are deprived of the accessibility of first aid goods and services, including medical supply of vital importance.
The Russian peacekeeping troops, the mandate of which, by the way, has not been signed by Azerbaijan until now, as well as due to the presence of the International Committee of Red Cross the humanitarian crisis has not outgrown to humanitarian disaster in Nagorno Karabakh.
The illegal blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan under the false ecological veil created real environmental problems in Nagorno Karabakh, as the gas and electricity disruptions resulted in unplanned deforestation, which can result in serious systemized and long-term degradation of the environment.
In parallel with the Lachin Corridor blockade, Baku terrorizes the indigenous Armenian population of Nagorno Karabakh. The Azerbaijani Armed Forces regularly violate the ceasefire regime. The peaceful residents doing agricultural work often are shelled. There are numerous announcements of the Russian peacekeeping troops in this connection.
Only a few days ago, on April 11, on the sovereign territory of the Republic of Armenia, on the part of Tegh village of Syunik Region, a group of servicemen of the Azerbaijani armed forces approached the servicemen of the Republic of Armenia under the pretext of clarifying the border checkpoints, provoked from firearm, then also from big caliber weapon and opened fire to the direction of the Armenian positions. There are casualties and wounded on both sides.
Ladies and gentlemen, all actions of the Azerbaijani military are documented by operative video shooting, which is available on the internet.
The implemented provocation is the next encroachment of Azerbaijan against the territorial integrity of the Republic of Armenia. This policy of Azerbaijan is not new: it is the continuation of the attacks carried out on the Republic of Armenia in May and in November of 2021, as well as in September 2022, as a result of which, Azerbaijan occupied the sovereign territories of the Republic of Armenia.
I should state that in the mentioned part the actions of Baku are provocative, and they oppose the joint statements adopted as a result of meetings held in Prague on October 6, 2022 and in Sochi on October 31.
It is necessary to withdraw the armed forces from both sides on the distance secure from the border, as a reliable guarantee of the situation stability. We express our readiness in this issue from 2021, besides, such action stems from the logic and quadrilateral agreements of Prague and trilateral one of Sochi.
The Armenian side, as before, announces that it has no territorial requirements from its neighbours and towards anybody, and is ready to solve the current issues on the spot through constructive negotiations.
Out neiighbour does not stop xenophobic policy and rhetoric. Claims are sounded almost against the whole sovereign territory of the Republic of Armenia.
I cannot but mention the very important humanitarian issues facing all of us. Until now Azerbaijan illegally holds prisoners of war and the civilians. The issue of preservation of the Armenian cultural heritage on the territories of Nagorno Karabakh that passed under the control of Azerbaijan. The access of the UNESCO Mission into Nagorno Karabakh is blocked, in the event when numerous churches, cemeteries, monuments of marshals and generals of the Great Patriotic War have already been destroyed. The impression is that deleting Armenian letters and breaking to pieces the Armenian cross stones, which are already several hundred years old, is it possible to change the history. It is clear that by that Baku destroys the traces of the centuries-old presence of the Artsakh native people.
Summing up the abovementioned, we call on the international community and all colleagues interested in peace and stability in the region to condemn the aggressive actions of Azerbaijan through addressed statements and distinct steps against the Armenians of the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh and by that prevent the further escalation of the situation, which can be spread to other regions of the world.