Հայաստանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը, որն ապրիլի 10-ին Հայաստանի տարածք էր անցել ծառայակցի հետ։
«Ապրիլի 13-ին ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի երկու զինծառայողների կորելու մասին։ Նույն օրը պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ Հայաստանի տարածքում ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինծառայող՝ նշելով, որ նրա հետ եղել է ևս մեկ զինծառայող, որի որոնողական աշխատանքներ են իրականացվում։

Second Azeri soldier found and taken into custody by Armenian authorities
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. The second Azerbaijani servicemen who crossed into Armenian territory on April 10 and was missing since then was found and taken into custody by Armenian authorities on April 13, the Ministry of Defense announced Thursday.
“On April 13, the second Azerbaijani servicemen was found and arrested in the territory of the Republic of Armenia,” the Ministry of Defense said in a statement.
An Azerbaijani soldier was detained in Armenia on Monday after crossing the border. He claimed to have crossed into Armenia together with another Azerbaijani serviceman.
On April 12, Prime Minister Nikol Pashinian said that the Azerbaijani soldier detained in Armenia on Monday deserted his unit after being ill-treated by his Azerbaijani comrades.