Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 10-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հաջողություն մաղթել կարևոր առաքելության իրականացման ընթացքում:
Զրուցակցիներն անդրադարձել են հայ-հնդկական բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակել երկկողմ հավակնոտ օրակարգը կյանքի կոչելու ուղիների շուրջ: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական երկխոսության աճող դինամիկան, ինչին նպաստել են ինչպես երկկողմ բարձրաստիճան այցերը, այնպես էլ միջազգային հարթակներում ակտիվ և արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Սահա Սինհան նշել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տարբեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի, գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման պատրաստակամությունը՝ ի շահ երկու երկրների քաղաքացիների: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամական կապերը ևս պարարտ հող են ստեղծում միջպետական գործընկերության հետագա զարգացման համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության խնդիրների: Նախարար Միրզոյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի տեսլականը՝ արժևորելով Հնդկաստանի կողմից հնչեցված դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական մարտահրավերներին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման կատարման, միջանցքի արգելափակումն առանց նախապայմանների վերացնելու և արցախահայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն ուղղված Բաքվի գործողությունների կանխման հրամայականը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանում կայունության հարցում շահագրգռված գործընկերների և միջազգային կառույցների գործուն քայլերի կարևորությունը:

Armenian Foreign Minister holds meeting with new Ambassador of India
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. The new Ambassador of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha presented the copy of her credentials to Foreign Minister Ararat Mirzoyan on April 10.
FM Mirzoyan congratulated the newly appointed Ambassador on assuming office and wished her good luck in fulfilling her important mission, the foreign ministry said in a readout.
FM Mirzoyan and Ambassador Nilakshi Saha Sinha discussed the prospects of development of the multi-layered relations between Armenia and India and exchanged views on the ways for realizing the ambitious bilateral agenda.
Both sides were pleased to note the growing dynamics in the political dialogue between Armenia and India, to which the bilateral high-ranking visits and the active and productive partnership in international platforms contributed to.
The Armenian Foreign Minister and the Indian Ambassador expressed readiness to take joint steps in the direction of maximally utilizing the potential in various areas between Armenia and India, including in trade-economic and business ties, as well as scientific-educational sectors. In this context they noted that the centuries-old friendly relations between the two peoples are also conducive for the further development of the interstate partnership.
Regional and international security issues were also discussed. FM Mirzoyan presented to the Indian Ambassador the Armenian side’s vision of the Armenia-Azerbaijan relations and resolution to the Nagorno Karabakh conflict and appreciated India’s stance.
Speaking about the humanitarian challenges in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan, FM Mirzoyan emphasized the imperative of the implementation of the February 22 ruling by the International Court of Justice, eliminating the blockade without preconditions and preventing Baku’s actions aimed at subjecting the Armenians of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing. In this context the importance of practical steps by stakeholder partners and international organizations in regional stability was highlighted.