Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 10-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հաջողություն մաղթել կարևոր առաքելության իրականացման ընթացքում:
Զրուցակցիներն անդրադարձել են հայ-հնդկական բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակել երկկողմ հավակնոտ օրակարգը կյանքի կոչելու ուղիների շուրջ: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական երկխոսության աճող դինամիկան, ինչին նպաստել են ինչպես երկկողմ բարձրաստիճան այցերը, այնպես էլ միջազգային հարթակներում ակտիվ և արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Սահա Սինհան նշել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տարբեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի, գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման պատրաստակամությունը՝ ի շահ երկու երկրների քաղաքացիների: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամական կապերը ևս պարարտ հող են ստեղծում միջպետական գործընկերության հետագա զարգացման համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության խնդիրների: Նախարար Միրզոյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի տեսլականը՝ արժևորելով Հնդկաստանի կողմից հնչեցված դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական մարտահրավերներին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման կատարման, միջանցքի արգելափակումն առանց նախապայմանների վերացնելու և արցախահայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն ուղղված Բաքվի գործողությունների կանխման հրամայականը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանում կայունության հարցում շահագրգռված գործընկերների և միջազգային կառույցների գործուն քայլերի կարևորությունը:

Министр иностранных дел Армении принял новоназначенного посла Индии в Армении
10 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян по случаю вручения копий верительных грамот принял посла Индии в Армении Нилакши Саха Синха.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД РА, министр Мирзоян поздравил посла с назначением на ответственную должность и пожелал ей успехов в ее миссии.
Собеседники обсудили перспективы развития многоплановых армяно-индийских отношений, обменялись мнениями о путях реализации амбициозной двусторонней повестки. С обоюдным удовлетворением была отмечена динамика политического диалога между Арменией и Индией, чему способствовали как двусторонние визиты на высоком уровне, так и активное и эффективное сотрудничество на международных площадках.
Министр Мирзоян и посол Нилакши Саха Синха подтвердили готовность к совместным шагам для максимального использования потенциала Армении и Индии в различных сферах, включая торгово-экономические и деловые связи, научную и образовательную сферы, во благо граждан обеих стран. Было подчёркивалось, что многовековые дружеские связи между двумя народами также создают благодатную почву для дальнейшего развития межгосударственного партнёрства.
Были онсуждены и вопросы региональной и международной безопасности. Министр Мирзоян представил послу видение армянской стороны относительно урегулирования армяно-азербайджанских отношений, а также нагорно-карабахской проблемы, высоко оценив позицию, озвученную Индией.
Касаясь гуманитарных вызовов, возникших в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость выполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля по снятию блокады коридора без предварительных условий, предотвращения действий Баку, направленных на этническую чистку армян Арцаха. В этом контексте подчеркнута важность активных действий партнеров и международных структур, заинтересованных в стабильности в регионе.