Հնդկաստանի նոր դեսպանը իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանրապետության նախագահը, ողջունելով նորանշանակ դեսպանին, շնորհավորել է պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել:
Իր խոսքում նախագահը, մասնավորապես, նշել է.«Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեն Հնդկաստանի հետ հարաբերությունները: Պատահական չէ, որ անկախությունից հետո շատ կարճ ժամանակում Հայաստանն ու Հնդկաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել: Այս տարիների ընթացում մեր հարաբերությունները դինամիկ զարգացել են բոլոր բնագավառներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային: Համոզված եմ համատեղ աշխատանքով նոր հաջողությունների կհասնենք, որովհետև երկու կողմից էլ պատրաստակամությունը շատ մեծ է: Հատկապես վերջին վեց ամիսներին մեր հարաբերությունների ակտիվության մեջ դա նկատելի է»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան նախագահ Խաչատուրյանին է փոխանցել Հնդկաստանի Հանրապետության նախագահ Դրուպատի Մուրմուի ջերմ ողջույնները: «Ինչպես նշեցիք, մեր փոխգործակցությունը մի շարք ուղղություններով՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային բավական ակտիվ է, և, ինչպես ընդգծեցիք, վերջին շրջանում նկատվել է այս հարաբերությունների խորացում:
Կարող եմ Ձեզ վստահեցնել, որ իմ պաշտոնավարման ընթացքում կանեմ առավելագույնը, որպեսզի այս հարաբերություններն ավելի խորանան և ընդգրկեն շատ ավելի մեծ շրջանակ, քան ներկայում կա», - նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հնդկական համագործակցության ոլորտներին վերաբերող հարցեր: Շեշտվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրատնտեսական, քաղաքական, կրթական ու մշակութային փոխգործակցության մեծ ներուժի շարունակական իրացման անհարժեշտությունը: Այս տեսանկյունից ընդգծվել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ուղիղ օդային կապի գործարկման կարևորությունը, խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումն ու բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Զրույցի ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային իրողություններին և նորանշանակ դեսպանին մանրամասներ ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև միջազգային հարթակներում առկա համագործակցության առավել սերտացումն ու օրակարգային հարցերի շուրջ համատեղ աշխատանքը:

Новый посол Индии вручила президенту Армении верительные грамоты
Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха вручила президенту Армении Ваагну Хачатуряну верительные грамоты. «Арменпресс» об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента РА.
Президент приветствовал посла, поздравил ее с назначением на ответственную должность и пожелал ей успехов.
Президент, в частности, отметил: «Отношения с Индией очень важны для Армении. Неслучайно Армения и Индия установили дипломатические отношения в очень короткий срок после обретения независимости. За эти годы наши отношения динамично развивались во всех сферах: политической, экономической, культурной. Уверен, что совместными усилиями мы добьемся новых успехов, потому что готовность с обеих сторон очень высока. Особенно это заметно по активности наших отношений в последние полгода».
Выразив признательность за теплый прием, посол Нилакши Саха Синха передала президенту Хачатуряну теплые приветствия президента Республики Индии Драупати Мурму. «Как Вы отметили, наше сотрудничество по ряду направлений: политическому, экономическому, культурному достаточно активно, и в последнее время наблюдается углубление этих отношений.
Могу Вас заверить, что в течение срока моих полномочий я сделаю все возможное, чтобы углубить и расширить эти отношения», - отметила посол.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся сфер армяно-индийского сотрудничества. Подчеркнута необходимость реализации большого потенциала торгово-экономического, политического, образовательного и культурного сотрудничества между Арменией и Индией. Обозначена важность прямого авиасообщения между Арменией и Индией, развития парламентской дипломатии и взаимных визитов на высоком уровне.
Президент Хачатурян коснулся региональных развитий и представил послу подробности гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Азербайджаном Лачинского коридора.
Обоюдно была подчеркнута необходимость тесного сотрудничества между Арменией и Индией и на международных площадках и совместная работа по вопросам повестки.