ՀՀ նախագահը Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի մոտ բարձրաձայնել է Լաչինի փակ լինելու մասին ճիշտ տեղեկություններ փոխանցելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ, ողջունելով հյուրերին, նախագահն ասել է. «Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Ես լավ տեղյակ եմ, թե դուք ինչ մեծ աշխատանք եք կատարում Հայաստան-Լեհաստան հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման համար և իմ շնորհակալական խոսքն եմ հայտնում ձեր կատարած աշխատանքի համար: Մեր հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտությունը մեծ տեղ ունի, որը նաև, իհարկե, կարող է խթանել իշխանության մյուս թևերի համատեղ աշխատանքի առավել ակտիվացմանը: Մեր երկու երկրները դժվար ժամանակներ են ապրում: Մեր տարածաշրջաններում խաղաղ չէ: Համոզված եմ, որ մեր գործունեությունն ուղղված է նրան, որպեսզի տարածաշրջանի այս բարդ պայմաններում մենք հասնենք խաղաղության: Եվ այս առումով Հայաստանի համար շատ կարևոր է, որ մեզ համար շատ բարդ, դժվար այս օրերին դուք մեզ հետ եք: Խոսքը վերաբերում է Լաչինի միջանցքի փակմանը: Մեր համատեղ աշխատանքում մենք մեկ նպատակ ունենք որպեսզի ձեզ փոխանցենք այն տեղեկությունները, որ կան, խնդրելով ձեզ այդ հավաստի տեղեկությունները փոխանցել մեր բոլոր գործընկերներին այլ երկրների, որովհետև ցավոք սրտի, մեր հարևան երկիրն ապատեղեկատվություն տարածելու մեծ հնարավորություններ ունենալով, փորձում է մեր գործընկերներին փաստի առջև կանգնացնել, ասելով, թե իբր Հայաստանը չի ցանկանում խաղաղության բանակցություններ վարել, իբր Հայաստանը լարվածություն է առաջացնում տարածաշրջանում: Համոզված եմ, որ ձեր այցելությունն այս առումով շատ օգտակար կլինի»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ռադոսլավ Ֆոգիելն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Մեզ համար մեծ պատիվ է այստեղ լինել: Միանշանակ, մենք բոլորս կհամաձայնենք այն մտքին, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն իրական դիվանագիտության էական մասն է կազմում: Մենք լիահույս ենք, որ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ գործադիր մարմինների մակարդակներում մեր հարաբերությունները շարունակելու են խորանալ՝ դրական ուղղություն ստանալով: Մենք աշխատելու ենք տարբեր ոլորտներում, մեր համագործակցությունը ծավալվելու է տարբեր ոլորտներում, սակայն գլխավոր շեշտը դրվելու է անվտանգության հարցին թե՛ այս տարածաշրջանում, թե՛ Եվրոպայում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-լեհական համագործակցության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Լեհաստանի ֆոնդային բորսաների ակտիվ փոխգործակցությանն ու վերջինիս ընդլայնման հեռանկարներին, ինչպես նաև հայ-լեհական առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման հնարավորություններին: Զրույցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է Լեհաստանի հետ երկկողմ, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ակտիվ համագործակցությունը: Նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Եվրամիության հետ ձեռքբերված պայմանավորվածություններին և պատասխանատվությամբ է մոտենում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ու դեմոկրատական արժեքների պաշտպանության սկզբունքներին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային մի շարք իրողությունների: Շեշտվել է Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման հրամայականը, ինչպես նաև հումանիտար խնդիրների առաջնահերթությունն ու Լաչինի մարդասիրական միջանցքի բնականոն գործունեության անհրաժեշտությունը:

Armenian President raises the issue of Lachin Corridor in a meeting with President of Poland-Armenia Friendship Group
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. On April 3, the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the delegation led by the President of the Poland-Armenia Friendship Group, Radoslaw Fogiel.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the President, Vahagn Khachaturyan said "I welcome you to the Republic of Armenia. I am well aware of the great work you are doing for the strengthening and development of Armenia-Poland relations, and I express my gratitude for the work you have done. Parliamentary diplomacy has a great place in our relations, which can also, of course, stimulate the joint work of other branches of government. Both our countries are going through difficult times. It is not peaceful in our regions. I am sure that our activities are aimed at achieving peace in these difficult conditions of the region. And in this regard, it is very important for Armenia that you are with us in these very difficult days for us. This refers to the closure of the Lachin Corridor. In our joint work, we have one goal to convey to you the information that is available, asking you to convey this reliable information to all our partners in other countries, because unfortunately, our neighboring country, having great opportunities to spread misinformation, is trying to mislead our partners by saying as if Armenia does not want to hold peace talks, as if Armenia is causing tension in the region. I am sure that your visit will be very useful in this regard."
Expressing gratitude for the reception, Radoslaw Fogiel noted in his speech. "It is a great honor for us to be here. Certainly, we would all agree that parliamentary diplomacy is an essential part of real diplomacy. We are hopeful that our relations at both the parliamentary and executive levels will continue to deepen, taking a positive direction. We will work in different areas, our cooperation will develop in different areas, but the main emphasis will be on the issue of security both in this region and in Europe."
During the meeting, a wide range of issues of Armenian-Polish cooperation were discussed. Reference was made to the active interaction of the stock exchanges of Armenia and Poland and the prospects of the latter's expansion, as well as the possibilities of promoting Armenian-Polish trade and economic relations. During the conversation, President Vahagn Khachaturyan emphasized bilateral and active cooperation with Poland both bilaterally and within the framework of the Eastern Partnership. The President emphasized that Armenia is committed to the agreements reached with the European Union and is committed the principles of establishing democratic institutions and protecting democratic values. During the meeting, a number of regional realities were touched upon. The importance of establishing a stable and lasting peace in the South Caucasus, as well as the priority of humanitarian issues and the need for the normal operation of the Lachin humanitarian corridor were emphasized.