Երբեք չենք մոռանա. Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի անդամ, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի ուղեկցությամբ Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 1-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել սուրբ նահատակների հիշատակը:
Բարեկամական խմբի անդամները եղել են նաեւ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Եղեռնի մասին հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները:
«Միշտ հիշենք եւ երբեք չմոռանանք: Կրթելով երիտասարդ սերնդին՝ մենք պետք է միշտ հիշեցնենք, թե ինչ է եղել անցյալում՝ ապագայում ցեղասպանությունները կանխելու համար». այսպիսի գրառում է կատարել Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերը Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Պատվիրակության կազմում է նաեւ ազգությամբ հայ Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Անրի Կարապետը, որը նույնպես գրառում է կատարել հուշամատյանում. «Մենք երբեք չենք մոռանա, մենք պետք է միշտ հիշենք եւ պահանջենք»:

We will never forget. The members of the Sweden-Armenia friendship group visited the Tsitsernakaberd memorial complex
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. On April 1, the delegation led by Björn Söder, head of the Sweden-Armenia friendship group of the Swedish Parliament, accompanied by MP Lilit Minasyan, a member of the Armenia-Sweden friendship group, visited the Tsitsernakaberd memorial complex, ARMENPRESS was informed from the parliament of Armenia.
The guests laid flowers at the eternal flame eternalizing the memory of the Armenian Genocide victims, honored the memory of the holy martyrs with a minute of silence.
The members of the friendship group also visited the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents about the Genocide, viewed the exhibits.
"We should always remember and never forget. Educating the younger generation, we must always remember what happened in the past to prevent genocides in the future”, Björn Söder, head of the Sweden-Armenia friendship group, wrote in the memorial book of honored guests.
Anri Karapet, a member of the Swedish Parliament of Armenian origin, is also part of the delegation, who also made a note in the memorial book. "We will never forget, we must always remember and demand."