Վրաստանը դժվար է պատկերացնել առանց հայկական հարուստ մշակույթի. Գիորգի Շարվաշիձեն՝ Ալեն Սիմոնյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը մեծապես կարեւորել է Վրաստանի հետ հարաբերությունները` հիշեցնելով, որ Հայաստանի կառավարության` 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրում Վրաստանի հետ առանձնահատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացումն ընդգծված է որպես առաջնահերթություն: Նա նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել բարեկամ երկրի օրենսդիր մարմնի հետ հաստատված սերտ համագործակցությանը: Անդրադառնալով խորհրդարանների նախագահների պարբերական հանդիպումներին` Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ այդ մակարդակով հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա այս տարի` Հայաստանում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի եւ համապատասխան հանձնաժողովների սերտ համագործակցությունը:
Վրաստանի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն իր համար հարազատ երկիր է` հիշատակելով մանկության տարիներին մի բակում ապրող վիրահայ ընկերներին: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանը դժվար է պատկերացնել առանց հայկական հարուստ մշակույթի:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր ներդնել երիտասարդության շրջանում հայ-վրացական պատմական բարեկամությունն ու հարեւանային ներուժն ամրապնդելու հարցում:

Трудно представить Грузию без богатой армянской культуры: спикер НС Армении принял посла Грузии
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 20 марта принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в Армении Гиоргия Шарвашидзе. Председатель НС поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, Ален Симонян подчеркнул особую важность отношений с Грузией, напомнив, что в Программе правительства Армении на 2021-2026 годы развитие особых добрососедских отношений с Грузией выделено в качестве приоритета. Он отметил, что Армения заинтересована в установлении стратегического партнерства с Грузией.
Было обсуждено тесное сотрудничество, налаженное с законодательным органом дружественной страны. Коснувшись периодических встреч спикеров парламента, Ален Симонян сообщил, что следующая встреча на этом уровне состоится в этом году в Армении.
Было также отмечено тесное сотрудничество межпарламентских групп дружбы и профильных комиссий.
Посол Грузии, поблагодарив председателя НС за теплый прием, отметил, что Армения является для него родной страной, упомянув своих армяно-грузинских друзей, которые в детстве жили с ним в одном дворе. Он подчеркнул, что трудно представить Грузию без богатой армянской культуры.
Стороны выразили готовность приложить усилия для укрепления армяно-грузинской исторической дружбы и добрососедского потенциала среди молодежи.