Ալեն Սիմոնյանը հաջորդ շաբաթ աշխատանքային այցով կմեկնի Գերմանիա
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տաբեա Ռյոսների գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ աշխատանքային այցով կլինի Գերմանիայում: Նա նշել է, որ Գերմանիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առեւտրատնտեսական գործընկերն է` կարեւորելով Գերմանիայի օժանդակությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին: Կարեւորվել է նաեւ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Հանդիպմանը ծավալուն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի եւ Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային խնդիրներին: Գերմանացի գործընկերները նշել են, որ աշխարհում ամեն օր ձեւափոխվում է անվտանգային ճարտարապետությունը` հանգեցնելով նոր վերադասավորումների:
Քննարկվել են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքները:
«2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ, որով պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները` ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների` երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը` հիշեցնելով, որ Դատարանի որոշումից հետո` մարտի 5-ին, ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության աշխատակիցների վրա հարձակում եղավ, որին զոհ գնաց Լեռնային Ղարաբաղի երեք քաղաքացի:
Նա ընդգծել է, որ ակնկալում ենք գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում` ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը` Հայաստանում նոր` ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար` համոզմունք հայտնելով, որ այն էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման գործում:

Alen Simonyan to leave for Germany n a working visit next week
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan received the delegation headed by Vice President of Germany-South Caucasus Friendship Group of the Bundestag of Germany Tabea Rößner.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly, Alen Simonyan informed that he will be on a working visit to Germany next week. He noted that Germany is the largest trade and economic partner of Armenia among the EU countries, emphasizing Germany's assistance to Armenia's democratic agenda. The implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and Germany's support in this matter were also emphasized.
At the meeting, the security problems facing the region and Armenia were extensively discussed. The German partners noted that the security architecture is changing every day in the world, leading to new rearrangements.
The humanitarian problems caused by the 44-day war of 2020, the consequences of the Lachin crisis were discussed.
"On February 22, 2023, the International Court of Justice made a legally binding decision against Azerbaijan, obliging it to take all necessary measures to ensure the uninterrupted movement of people, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor," noted Alen Simonyan, reminding that after the Court's decision, on March 5, there was an attack by an Azerbaijani subversive group on Nagorno-Karabakh police officers, killing three citizens of Nagorno-Karabakh.
He emphasized that Armenia expects German partners to take active steps to ensure Azerbaijan's immediate implementation of the Court's decision.
Alen Simonyan thanked the German government for supporting the decision to deploy a new EU long-term monitoring mission in Armenia, expressing his belief that it will play a significant role in establishing peace and security in the region.