«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը ներկայացնում է Արտադրանքի բնապահպանական հետքի մեթոդոլոգիան Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանաչ և շրջանաձև տնտեսության անցում կատարելու համար հիմնական խնդիրներն են ռեսուրսների սակավությունը և կայուն պրակտիկայի անհրաժեշտությունը: Այդ իսկ պատճառով, Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի շրջանակներում ՄԱԱԶԿ-ն աջակցում է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) տարածաշրջանի արդյունաբերության ոլորտներին դառնալ առավել կանաչ և ներդնել շրջանաձև տնտեսության և ռեսուրսների արդյունավետ և մաքուր արտադրության (ՌԱՄԱ) փորձը: Մասնավորապես 2023 թվականի մարտի 13-ին Երևանում տեղի ունեցավ հիբրիդ միջոցառում, որի նպատակն էր ներկայացնել արտադրանքի բնապահպանական հետքի (PEF) մեթոդաբանության ներդրման հնարավոր ազդեցությունը Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններում (ՓՄՁ):
ԵՄ Կանաչ արտադրանքների միասնական շուկա (SMGP) նախաձեռնության մի մասը կազմող այս մեթոդաբանությունը վերջին տարիներին ի հայտ է եկել որպես արժեքավոր գործիք, քանի որ այն չափում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունն արտադրանքի ողջ կյանքի ընթացքում (արտադրությունից մինչև հեռացում): Կիրառելով ԱԲՀ-ն ապրանքները գնահատելու համար, ՓՄՁ-ները կարող են բացահայտել ռեսուրսների արդյունավետությունը բարելավելու, թափոնները նվազեցնելու և շրջակա միջավայրի վնասը նվազագույնի հասցնելու ուղիները: ԱԲՀ-ն նաև դեպի առավել կայուն ապագա ուղղորդման համար կարևոր բաղադրիչ է, քանի որ արտադրողներն ու սպառողները կգիտակցեն արտադրանքի և արտադրական պրոցեսի ազդեցության կարևորությունը շրջակա միջավայրի վրա:
«Շրջակա միջավայրի նախարարության անունից ուզում եմ ընդգծել, որ ՓՄՁ-ների և գործարար համայնքի հետ համագործակցությունը դեպի կանաչ տնտեսություն շարժման համար վճռորոշ է: Մինչ կառավարությունը կարող է աջակցել և օգնել փորձի փոխանակմանը, կանաչ անցումը կախված է առկա հնարավորությունները փնտրելու և օգտագործելու հայկական ձեռնարկությունների կարողությունից: Նման հնարավորությունը կանաչ մտածելակերպի ընդունումն է, երբ խոսքը վերաբերում է արտադրությանը: Այստեղ Հայաստանն արդեն փորձարկում է մի քանի նոր կոնցեպտներ, որոնք նաև ռեսուրս արդյունավետ են»,-ասաց Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի փոխնախարար տիկին Գայանե Գաբրիելյանը:
Համախմբելով ավելի քան 50 մասնակից՝ միջոցառումը հագեցած էր ելույթներով և ոլորտի փորձագետների հետ քննարկումներով։ Տրամադրվեց նաև համապարփակ տեղեկություն ԱԲՀ-ի և էկոլոգիապես մաքուր արտադրանքի կոնցեպտի վերաբերյալ:
«ԵՄ ԿԱՄՇ-ի նախաձեռնության ներդրումը կարևոր բաղադրիչ է կանաչ տնտեսության անցման մեր ջանքերում, քանի որ մենք համոզված ենք, որ դրա հաջողությունը կախված է բոլոր շահագրգիռ կողմերի համագործակցությունից: Որպես կառավարության ներկայացուցիչներ՝ մենք պարտավորված ենք աշխատել մասնավոր հատվածի հետ և ստեղծել կարգավորող դաշտ և հավասար պայմաններ բոլոր արտադրողների համար: Այդ առումով այսօրվա միջոցառումը տեղեկատվության, քննարկման և համագործակցության համար հարթակ տրամադրելու կարևոր միջոց է», ասաց Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության ԵՄ տնտեսական համագործակցության վարչության ԵՄ ծրագրերի բաժնի ղեկավար Ալիկ Սարգսյանը։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվեցին երեք հիմնական թեմաներ, որոնք վերաբերում էին կանաչ արտադրանքի գործիքների կիրառելիությանը, կայուն տնտեսական աճին, կանաչ արտադրանքի վերաբերյալ ԵՄ քաղաքականության լանդշաֆտին՝ շեշտադրելով ԵՄ ԿԱՄՇ-ն, ԱԲՀ-ն և ԵՄ Կանաչ գործարքը։ Ինչպես նաև քննարկվեցին ընկերության մակարդակում ԱԲՀ-ն կիրառելու ուղիները (հաշվի առնելով Հայաստանում կանաչ արտադրանքի նախաձեռնությունների նախնական գնահատականները, էկոպիտակավորման առկա պրակտիկան և համապատասխան օրենսդրական հիմքերը):
«Ինչ վերաբերում է կանաչ արտադրության խթանմանը, մենք երկար ճանապարհ ենք անցել թե՛ Եվրամիության ներսում, թե՛ դրանից դուրս: ԵՄ-ն մեծ հավակնություններ ունի, երբ խոսքը վերաբերում է կանաչ կայուն զարգացմանը, և ԵՄ Կանաչ գործարքի նման գործիքները կօգնեն տնտեսությունը վերածել ժամանակակից, մրցունակ և ռեսուրսների համար արդյունավետ տնտեսության՝ միևնույն ժամանակ տնտեսական աճը հեռու պահելով շրջակա միջավայրի դեգրադացիայից և ոչ ոքի հետևում չթողնելով։ Այս առումով մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ թե՛ երկրում, թե՛ ԱլԳ տարածաշրջանում կայուն տնտեսական աճը խթանելու նպատակով»,-ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար պարոն Ֆրանկ Հեսը։
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» գործողության շրջանակներում ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (UNIDO) ներդնում է ԵՄ ԿԱՄՇ և ԱԲՀ մեթոդոլոգիան ԱլԳ տարածաշրջանում՝ ներառյալ Հայաստանում, որտեղ ծրագրին աջակցում է ՍԻՎԻՏՏԱ-ն (խորհրդատվական ընկերություն, որը մեծ փորձ ունի բնապահպանական և կայունության ծրագրերում):
«Հիշելով ռեսուրսների արդյունավետության վերաբերյալ տարածաշրջանի նախորդ «ԱլԳ ԿԱՆԱՉ» ծրագրի արդյունքները՝ մենք երախտապարտ ենք Հայաստանի կառավարությանը երկու ծրագրերում էլ ըմբռնման և արդյունքներ ստանալու միտում ունենալու համար: Ռեսուրսների արդյունավետությունը զարգացող արդյունաբերության հիմնական ասպեկտն է, քանի որ այն ուղղորդում է նրանց դեպի կանաչ դառնալու առավելությունները: Տեսությունից մինչև պրակտիկա, քանի որ ռեսուրսների արդյունավետ և մաքուր արտադրություն (ՌԱՄԱ) մեթոդոլոգիան խրախուսում է շրջանաձևությունը, այսօր մենք արդեն առաջին փորձն ունենք խոսելու կանաչ արտադրանքի մասին՝ սկսած դիզայնից: Մենք բացահայտում ենք ԵՄ ԿԱՄՇ-ի հնարավորությունները և խրախուսում ենք ՓՄՁ-ներին դառնալ պիոներներ հայաստանյան շուկայում՝ դիտարկելով նրանց բնապահպանական հետքը և էկոլոգիապես մաքուր դարձնելով մատակարարման շղթաները: Մենք նաև աշխատում ենք այս հասկացությունն ավելի մատչելի դարձնել շահագրգիռ կողմերին և արդյունաբերության ոլորտներին՝ խթանելու ներառական և կայուն արդյունաբերական զարգացումը», ասաց տիկին Տատյանա Չերնյավսկայան՝ «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի ղեկավար, ՄԱԱԶԿ:
Նախապատմություն
«Եվրամիությունը հանուն շրջակա միջավայրի» (EU4Environment – Կանաչ տնտեսություն) ծրագիրն օգնում է Արևելյան գործընկերության երկրներին պահպանել իրենց բնական կապիտալը և բարձրացնել մարդկանց բնապահպանական բարեկեցությունը՝ աջակցելով շրջակա միջավայրի հետ կապված գործողություններին, ցույց տալով և բացելով ավելի կանաչ աճի հնարավորությունները և ստեղծելով մեխանիզմներ շրջակա միջավայրի ռիսկերն ու ազդեցությունները ավելի լավ կառավարելու համար: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում հինգ գործընկեր կազմակերպությունների միջոցով՝ OECD (Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպություն), UNECE (ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողով), UNEP (ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագիր), UNIDO (ՄԱԿ-ի արդյունաբերության զարգացման կազմակերպություն) և Համաշխարհային բանկ, 2019-2024 թվականների ընթացքում՝ 20 միլիոն եվրո բյուջեով: Ծրագրի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ www.eu4environment.org:
Հայաստանում ռեսուրսների արդյունավետության մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ www.recp.am

EU4Environment introduces the Product Environmental Footprint methodology in Armenia
YEREVAN, March 20, ARMENPRESS. Resource scarcity and the need for sustainable practices are key issues in the transition towards a green and Circular Economy. For this reason, under the European Union (EU) funded, EU4Environment programme, UNIDO is helping industries in the Eastern Partnership (EaP) region become greener by introducing practices related to Circular Economy and Resource Efficient and Cleaner Production (RECP). Concretely, on 13 March 2023, a hybrid event took place in Armenia’s capital to introduce the potential impact of the Product Environmental Footprint (PEF) methodology in Armenian Small and Medium-sized Enterprises (SMEs).
The methodology, part of the EU Single Market for Green Products (SMGP) initiative, has emerged as a valuable tool in recent years, as it measures the environmental impact of a product across its entire lifecycle (from production to disposal). By using PEF to assess products, SMEs can identify ways to improve resource efficiency, reduce waste, and minimize environmental harm. PEF is also a crucial component in the drive towards a more sustainable future, as producers and consumers become increasingly conscious of the environmental impact of products and manufacturing practices.
On behalf of the Ministry of Environment, I would like to emphasize that the engagement with SMEs and the business community is crucial in the shift towards a green economy. Whereas the Government can provide support and help exchange experiences, the green transition depends on the ability of Armenian enterprises to seek and utilize the opportunities available at hand. Such an opportunity is embracing a green mindset when it comes to production. Here, Armenia is already piloting several novel concepts which are also resource efficient, said Ms. Gayane Gabrielyan, Deputy Minister of Environment, Republic of Armenia.
Gathering over 50 participants, the event was packed with presentations and discussions with experts in the field and provided a comprehensive understanding of the concept of PEF and that of environmentallyfriendly products.
The introduction of the EU SMGP initiative is a crucial component in our efforts to embrace a green economy, as we firmly believe that its success depends on the collaboration of all relevant stakeholders. As Government representatives, we are committed to working together with the private sector and creating a regulatory framework and level playing field for all producers. In this sense, today’s event is an important way to provide information and a platform for discussion and collaboration, said Mr. Alik Sargsyan, Head of EU Programmes Division, Department of EU Economic Cooperation of the Ministry of Economy, Republic of Armenia.
The three major topics that marked the event revolved around the applicability of green product instruments to support sustainable economic growth, the EU policy landscape on green products (with a focus on the EU SMGP, PEF and the EU Green Deal), and ways to apply PEF at the company level (by looking at preliminary assessments on green products initiatives in Armenia, existing eco-labelling practices, and the relevant legislative background).
When it comes to promoting green production, we have come a long way both within the European Union and outside it. The EU has high ambitions when it comes to green, sustainable development, and tools such as the EU Green Deal will help transform the economy into a modern, competitive, and resourceefficient one, while decoupling economic growth from environmental degradation and leaving no one behind. In this sense, we appreciate our cooperation with UNIDO in the country as well as in the EaP region to promote sustainable economic growth, said Mr. Frank Hess, Head of Cooperation Section, EU Delegation to Armenia.
Within the EU4Environment Action, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) is introducing the EU SMGP and PEF methodology in the EaP region, including Armenia, where it is supported by Civitta (a consultancy firm with extensive experience in environmental and sustainability projects).
While remembering the results of a previous regional programme on resource efficiency, EaP GREEN, we are grateful to the Government of Armenia for being receptive and results-oriented in both programmes. Resource efficiency is a core aspect in developing industries as it orients them towards the benefits of becoming greener. From theory to practice, as the Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) methodology encourages circularity, today, we also have a first attempt to speak about green products, starting with their very design. Here, we bring forth the opportunities of the EU SMGP and encourage SMEs to become pioneers in the Armenian market by looking at their environmental footprint and by greening their supply chains. We also work to bring this notion closer to stakeholders and industries to boost inclusive and sustainable industrial development, said Ms. Tatiana Chernyavskaya, EU4Environment Project Manager, UNIDO.
Background The “European Union for Environment” (EU4Environment – Green Economy) Action helps the Eastern Partnership countries preserve their natural capital and increase people's environmental well-being, by supporting environment-related action, demonstrating and unlocking opportunities for greener growth, and setting mechanisms to better manage environmental risks and impacts. It is funded by the European Union and implemented by five Partner organizations - OECD, UNECE, UNEP, UNIDO, and the World Bank – over the 2019-2024 period, with a budget of EUR 20 million. For more information about the Action, please visit: www.eu4environment.org. For more information about resource efficiency in Armenia, please visit: www.recp.am