Չշեղվել բարեփոխումների օրակարգից՝ շարունակելով կենտրոնանալ անվտանգային օրակարգի վրա. ՀՀ վարչապետի և նախագահի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ողջույնի խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է. «Նախ շնորհակալություն հանդիպման համար: Իրականում կուտակվում են հարցեր, որ այսպես առանձին քննարկման կարիք ունեն: Ինչո՞վ էի ուզում զրույցն սկսել: Նայում եմ աշխարհում՝ ինչ է տեղի ունենում, Դուք ևս հետևում եք: Տարբեր գնահատականներ կան, բայց բոլորի կողմից մեկ ընդհանուր գնահատական կա՝ որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո աշխարհն այսպես ծայրահեղ լարված վիճակում չի եղել, և ուզենք, թե ոչ՝ այս խնդիրները մեզ ևս անդրադառնալու են: Դրա հետ կապված՝ ցանկանում էի նաև Ձեր ներկայությամբ ասել, որ ես գնահատում եմ այն աշխատանքը, որ Կառավարությունն է տանում, Դուք անձամբ եք տանում, մեր դիվանագետներն են տանում: Ես հասկանում եմ, թե ինչ դժվար է այսօր դիմակայել այն բոլոր դժվարություններին, որոնց առջև մենք կանգնած ենք: Իսկ այդ դժվարությունները հիմնականում մեր անվտանգության հետ են կապված: Դուք այդ հնարավորությունը տվեցիք մեր հասարակությանը լրագրողների միջոցով՝ Ձեր մամուլի ասուլիսի, Կառավարության Ձեր ելույթի ժամանակ:
Մեկ կարևոր հանգամանքի վրա եմ ցանկանում ուշադրություն դարձնել: Այն, ինչ Դուք բաց հասարակությանը ներկայացնում եք, կարծես հասարակությունը դրան պատրաստ չէ: Ինչո՞վ են պայմանավորված ընկալման այս մոտեցումը, ձևը, մեկնաբանությունները: Կարծում եմ, որ մենք դեռևս Խորհրդային միության հին ստերեոտիպի մեջ ենք՝ որ ինչպե՞ս կարող է կառավարությունը կամ իշխանությունը բաց լինել հասարակության հետ: Այն ժամանակ ամեն ինչ փակ էր, լավագույն դեպքում՝ մենք ենթադրությունների հիման վրա էինք մեր կարծիքները կազմում կամ փորձում հասկանալ՝ երկրում ինչ է կատարվել:
Հիմա այս ոճը, որը ժողովրդավարության արդյունք է, հնարավորություն է տալիս բոլորին, որ իրենք ևս մասնակից դառնան պետության մեջ տեղի ունեցող իրադարձություններին: Սակայն դժվար է մարսվում, որովհետև երբ սկսում եք այդ ուղղությամբ մտածել, նաև որոշակի պատասխանատվության տակ եք ընկնում, իսկ այսօր աշխարհում ժողովրդավարության ամենամեծ խնդիրը պատասխանատվությունն է: Շատերը նույնիսկ հրաժարվում են իրենց որոշակի իրավունքներից և պետությանն են նորից ասում՝ դուք զբաղվեք: Այսինքն՝ պետությունն իրեն հնարավորություն է տվել և ինքը ասում է՝ ոչ, դուք արեք, մենք չենք կարող: Ուզում եմ ասել, որ սա միայն Հայաստանին բնորոշ չէ, բայց կարծում եմ, որ այս ոճը, նաև հանրությանը տեղեկացնելու այս ձևը ճիշտ է: Հուսով եմ՝ սա շարունակվելու է, և դրանում նաև մեր երկրի առջև կանգնած ինչ-որ խնդիրների կանդրադառնանք՝ լավ կամ վատ: Նույն Կառավարության 2021-2026 թվականի ծրագրերի հետ կապված գտնում եմ, որ մի փոքր ավելի պետք է հրապարակայնացնել, թե ինչ է կատարվել: Օրինակ, երբ նայում եմ հարավում կառուցվող հանգույցը Մեղրու, Ագարակի մասում, շատ տպավորիչ է, թե ինչ է պատրաստվում այնտեղ արվել, արդյունքում ինչպիսի տրանսպորտային հանգույց է լինելու: Սրա կարիքն էլ կա, որովհետև շատ դեպքերում մենք մտածում ենք, որ կարևորն անելն է, բայց պետք է նաև մարդկանց ներկայացնել այդ ամենը»:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանն ասել է. «Շնորհակալ եմ, պարոն նախագահ, հրավերի և գնահատականի համար:
Ընդհանրապես, կարծում եմ՝ թեման, որի մասին խոսեցիք, շատ կարևոր է, որովհետև մեր կառավարության և ինձ համար անձամբ շատ կարևոր է շարունակել լինել հաղորդակցության մեջ հանրության հետ: Պիտի նաև նշեմ՝ ինչ-որ մի ժամանակ ես արձանագրեցի, որ շատ պրոցեսներ կան, որոնց նպատակը հենց այդ հաղորդակցությունը թույլ չտալն է: Այսինքն՝ այնպես անել, որ Կառավարությունը փակվի իր պատյանի մեջ, տվյալ դեպքում կաբինետներում և հանրության հետ հաղորդակցության դուրս չգա, և կար պահ, որ ինձ համար էլ հարց էր, թե ինչքանով պետք է հաղորդակցվենք հանրության հետ: Որովհետև կառավարությունների մեր ընկալումն այն է, որ մենք հանրությանը պետք է հաղորդենք միայն լավ լուրեր կամ ամեն ինչին նայենք միայն լավ դիտանկյունից:
Այդ պրոբլեմը, այդ դիլեման, իմիջիայլոց, ուզում եմ ասել, որ նաև երկար ժամանակ հետապնդել է, այդ թվում՝ ինձ, մինչև 2020 թվականի պատերազմը, որովհետև այն իրականությունը, որ 2018 թվականի դրությամբ մենք ունեցել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համատեքստում, այդ բովանդակությունը, որն ունեցել ենք, ընդհանրապես որևէ ընդհանուր հաղորդակցություն չի ունեցել հանրային ընկալումների հետ, այն ընկալումների հետ, որոնք մենք ունեցել ենք Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի և բովանդակության հետ կապված: Ըստ էության, այո՛, դա ռազմավարական որոշում է, որ մենք պետք է հանրության հետ հաղորդակցվենք: Անկախ ամեն ինչից՝ հանրության հետ հաղորդակցությունն ամենակարևորն է, որովհետև դա ունի ռազմավարական նշանակություն, այդ թվում՝ անվտանգային տեսակետից:
Ինչ վերաբերում է Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքին, պետք է ընդգծեմ, որ Սահմանադրության համաձայն՝ մենք մինչև մարտի 1-ը Ազգային ժողով ենք ներկայացրել ծրագրի իրականացման զեկույցը, թե ինչպես է իրականանում ծրագիրը: Ես կարծում եմ, որ շատ բովանդակային փաստաթուղթ ենք ստացել, բայց նաև ամեն ինչ չէ, որ հասցրել ենք այնտեղ ներառել՝ այն իմաստով, որ փորձել ենք փաստաթուղթը համառոտ պատրաստել: Ես կարող եմ այդ փաստաթղթից 2 շատ կարևոր ընդգծում անել, Ազգային ժողովում, իհարկե, մանրամասն քննարկելու ենք:
Առաջին թվարկումը, հիշատակումը, որ շատ կարևոր է ինձ համար, վերաբերում է առողջապահության ոլորտին: 2017 թվականի համեմատ՝ 2022 թվականի արդյունքներով մենք պետպատվերով առողջապահական ծառայությունների ծավալը կրկնապատիկից ավելացրել ենք, այսինքն՝ 125 տոկոս աճ ենք ունեցել 2017 թվականի համեմատ. 2017 թվականին քանի դեպք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին սպասարկվել է պետպատվերով, 2022 թվականին այդ թիվը 125 տոկոսով աճել է, այսինքն՝ կրկնապատիկից ավելի աճ է ունեցել: Դա մեր քաղաքացիների առողջության հարցն է, ամենատարբեր դեպքերում, առիթներում: Աստված բոլորին առողջություն տա, բայց, իհարկե, կառավարությունն էլ Աստծուն պետք է այդ հարցում օգնի, որպեսզի առողջապահական հարցերը լուծվեն:
Հաջորդ վիճակագրական տվյալը, որն ինձ համար կրկին շատ կարևոր է, հետևյալն է. 2022 թվականի ընթացքում հայկական ավիաընկերությունները 900 000-ից ավելի ուղևորի փոխադրում են իրականացրել: Սա շատ կարևոր է, որովհետև մեր քաղաքական հանձնառությունն է եղել նաև, որ մենք պետք է հայաստանյան ավիաընկերություններ ունենանք, և ըստ էության՝ շուկայի շուրջ 25 տոկոսը հենց հայկական ավիաընկերություններն են: Սա շատ կարևոր է նաև հայրենադարձության իմաստով, որովհետև 2022 թվականի ընթացքում ավիացիայի ոլորտում շուրջ 200 աշխատատեղ է ստեղծվել, և շատ բարձրակարգ օդաչուներ՝ Հայաստանում ծնված, մեծացած, ովքեր Հայաստանում աշխատանք չեն ունեցել և միայն արձակուրդներին են եկել, հիմա աշխատում են Հայաստանում և նաև կարող են արձակուրդն անցկացնել Հայաստանում:
Էլի տվյալներ կան: Շնորհակալ եմ, որ հետևում եք Կառավարության գործունեությանը, և եթե հետևում եք, ենթադրում եմ, որ Ազգային ժողովի քննարկումներին էլ կհետևեք»:
Արձագանքելով՝ Վահագն Խաչատուրյանը ասել է. «Անպայման: Ես մեկ թիվ ասեմ: Որպես մասնագետ միշտ եմ նայել, դա ամենամեծ ձեռքբերումն է իմ տեսակետից: Խոսքը գործազրկության խնդրի մասին է: Միշտ մեզ մոտ, տարիներ շարունակ եղել է 25-30 տոկոս: Այսպես է լինում՝ պաշտոնական վիճակագրություն և ուսումնասիրություն: Պաշտոնական վիճակագրությունը, ըստ «Զբաղվածության մասին» օրենքի, լինում էր մինչև 10 տոկոս, իսկ իրական գործազրկությունը՝ 25-30 տոկոս: Եվ մեր բոլոր միջազգային համեմատությունների մեջ դա ամենաբացասականն էր: Հիմա դարձել է 11,5 տոկոս: Ես մասնագիտական իմ գնահատականների մեջ դա գտնում եմ ամենամեծ ձեռքբերումը: Ի վերջո, ԱՄՆ ֆեդերալ ռեզերվային համակարգի քաղաքականության մեջ 2 կարևոր գործոն կա՝ ինֆլյացիա և գործազրկություն: Մեզ մոտ միայն ինֆլյացիան է, որովհետև շատ դեպքերում ինֆլյացիան կարող է գործազրկության հաշվին էլ պահեն, բայց այնտեղ 2 գործոնն էլ շատ կարևոր են: Այսինքն՝ տնտեսական քաղաքականության իմաստն աշխատատեղեր ապահովելը կամ նվազ գործազրկություն ունենալն է և նվազ ինֆլյացիան: Կառավարության գործունեության մեջ այս հանգամանքը շատ կարևոր եմ գնահատում և, իհարկե, նորից վերցրել եմ հաշվետվությունը, մինչև վերջ կնայեմ, կհետևեմ, բայց ես նաև գնահատում եմ այն աշխատանքը որ տարվում է:
Մեկ հանգամանք ևս կցանկանայի նշել: Հաշվետվություններին անձամբ Ձեր մասնակցությունը: Գտնում եմ, որ դա մեր գերատեսչությունների պատասխանատվությունը բարձրացնելու կարևորագույն գործոն է, երբ Վարչապետը բավական ներկայացուցչական թիմով ներկա է լինում ամեն մի գերատեսչությունում: Դա իրականում գնահատելի է, որովհետև նախկինում ընդունված տարբերակ կար, երբ վարչապետը չէր գնում, գնում էր փոխվարչապետը կամ մեկ նախարար գնում, ներկայանում էր, այսինքն՝ դա ֆորմալ էր: Սա ևս կառավարման արդյունավետության բարձրացման լավ ձև է, և մեզ մնում է միայն մեր կարևորագույն խնդիրները լուծել, որոնց մասին Դուք ևս անընդհատ ասում եք: Գիտեք, որ ես ևս իմ գործունեությամբ նվիրված եմ այդ գաղափարի իրականացմանը, որը 2 կարևոր կոմպոնենտ ունի՝ տարածաշրջանում լիարժեք խաղաղության հաստատում, մեր տարածաշրջանը դարձնել միջազգային համագործակցության կենտրոն և երկրորդը՝ իհարկե, ժողովրդավարություն: Հետնահանջ չունենք այն սկզբունքներից, որոնք ընտրել ենք: Կառավարությունը դա է իրականացնում»:
Եզրափակելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այո, ակնհայտորեն, անվտանգությունը, արտաքին անվտանգության և խաղաղության ապահովումը բացարձակ առաջնահերթություն են, և նաև դա է պատճառը, որ մեր համատեղ աշխատանքը, ըստ էության, մեր օրակարգի մեծ մասը նվիրված է դրան: Բայց ինձ համար կարևոր է նաև, որ չնայած այդ ամենին՝ մենք բարեփոխումների օրակարգը ոչ միայն չենք ձախողել, այլև, ընդհակառակը, հենց Կառավարության հաշվետվության զեկույցի առանցքային միտքը դա է, որ այս ամեն ինչին մեր արձագանքը ինչ-որ առումով պետք է լինի ասիմետրիկ: Ի՞նչ նկատի ունեմ՝ մենք զարգացման օրակարգից, բարեփոխումների օրակարգից ոչ մի վայրկյան չպետք է շեղվենք՝ իհարկե, շարունակելով ավելի ու ավելի կենտրոնացած մնալ անվտանգային օրակարգի վրա»:

YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a meeting with the President of the Republic Vahagn Khachaturyan, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
In his speech, the President of the country said: "First of all, thank you for the meeting. Actually, there are many questions that need to be discussed separately. What do I want to start the conversation with? I look at what is happening in the world, you are also following. There are different assessments, but there is one general assessment by all: the world has not been in such an extremely tense situation since World War II, and whether we want it or not, these problems will affect us too. In connection with that, I also wanted to say in your presence that I appreciate the work that the Government is doing, that you are doing personally, that our diplomats are doing. I understand how difficult it is today to withstand all the challenges we face. And these difficulties are mainly related to our security. You gave that opportunity to our society through journalists, during your press conference, during your speech at the Cabinet meeting.
I would like to draw attention to one important fact. It seems that the society is not ready for what you present to the society openly. What is the reason for this approach of perception, interpretations? I think we are still in the old stereotype of the Soviet Union, that how can a government or an authority be open with the public? At that time, everything was closed, we formed our opinions based on assumptions or just tried to understand what happened in the country.
Now this style, which is a result of democracy, gives everyone the opportunity to become a participant in the events taking place in the country. However, it is difficult to digest, because when you start thinking in that direction, you also fall under a certain responsibility, and the biggest problem for democracy in the world today is responsibility. Many even give up some of their rights and tell the state again: deal with it yourself. In other words, the state gave him the opportunity and he says: no, you do it, we can't. I want to say that this is not unique to Armenia, but I think that this style, also this way of informing the public, is correct. I hope this will continue and by that we will also address some of the issues facing our country. Regarding the 2021-2026 Action Plan of the Government, I think that what has been done should be made public a little more. For example, when I look at the junction being built in the south, at Meghri, Agarak section, it is very impressive what is going to be done there, what kind of transport junction it will be as a result. There is a need for this, because in many cases we think that the important thing is doing something, but we also need to present all that to the people."
In his speech, Prime Minister Pashinyan said. "Thank you, Mr. President, for the invitation and assessment.
In general, I think the topic you talked about is very important because it is very important for our government and for me personally to continue to be in communication with the public. I should also mention that at some point I noted that there are many processes the purpose of which is to abort that communication. In other words, to make the Government close inside its cabinets and not to communicate with the public, and there was a moment when I also wondered to what extent we should communicate with the public. Because our perception of governments is that we should give the public only good news or only look at things from a good perspective.
I want to say that that problem, that dilemma, it also haunted me down for a long time, until the war of 2020, because the reality that we had as of 2018 in the context of the Nagorno Karabakh problem, that content regarding the negotiation process and content of the Karabakh issue had nothing to do with public perceptions. Basically, yes, it's a strategic decision that we have to communicate with the public. Regardless of everything, communication with the public is the most important because it has strategic importance, including from a security point of view.
Regarding the implementation of the Government's Action Plan, I must emphasize that according to the Constitution, we submitted the report on the implementation of the plan to the National Assembly by March 1. I think we got a very substantial document, but also not everything we managed to include in the sense that we tried to make the document concise. I can emphasize 2 very important points from that document, of course we will discuss it in detail in the National Assembly.
The first indicator that is very important to me, is related to the health sector. Compared to 2017, according to the results of 2022, we have more than doubled the volume of state-ordered health services, that is, we have had a 125 percent increase compared to 2017. The number of the citizens of the Republic of Armenia benefiting from the state order increased by 125 percent in 2022 compared to 2017, that is, it increased more than twice. It is a matter of the health of our citizens. May God give health to everyone, but of course the Government should also help God in this matter so that the health issues are resolved.
The next statistic, which is again very important to me, is that during 2022, Armenian airlines carried more than 900,000 passengers. This is very important because it was also our political commitment that we should have Armenian airlines, and in fact, about 25 percent of the market is covered by Armenian airlines. This is also very important in the sense of repatriation, because during 2022, about 200 jobs were created in the field of aviation, and many high-class pilots, born and raised in Armenia, who found no job in Armenia and only came during vacations, are now working in Armenia and can also spend their vacation in Armenia.
There is more data. Thank you for following the activities of the Government, and if you follow, I assume you will also follow the discussions at the National Assembly."
Responding, Vahagn Khachaturyan said: "Definitely. I'll say one number. As a professional I have always looked at, it is the biggest achievement from my point of view. It is about the problem of unemployment. It has always been 25-30 percent for us for years. There is official statistics and research. Official statistics, according to the "Employment" law, was up to 10 percent, and real unemployment was 25-30 percent. And it was the most negative among all our international comparisons. Now it has become 11.5 percent. I consider this the greatest achievement in my professional evaluations. Ultimately, there are 2 important factors in US Federal Reserve policy: inflation and unemployment. We only have inflation, because in many cases inflation can be kept at the expense of unemployment, but both factors here are very important. In other words, the goal of economic policy is to provide jobs or have less unemployment and less inflation. I consider this circumstance very important in the activities of the government and, of course, I took the report again, I will follow it to the end, but I also appreciate the work that is being done.
I would like to mention one more fact: your personal participation in reports. I find it an important factor in raising the responsibility of our departments, when the Prime Minister is present in each department with a representative team. It is actually appreciable, because before there was an accepted option when the prime minister did not go, the deputy prime minister went or one minister went, that is, it was just a formality. This is also a good way to increase the effectiveness of management, and we only have to solve our most important problems, which you keep talking about. You know that I am also dedicated to the implementation of that idea, which has 2 important components: establishing full peace in the region, turning our region into a center of international cooperation, and secondly, of course, democracy. We do not step back from the principles we have chosen. The government is implementing it."
In conclusion, Nikol Pashinyan noted: "Yes, obviously, security, ensuring external security and peace is an absolute priority, and that's also why our joint work, in fact, a large part of our agenda is dedicated to that. But the important thing for me is that despite all that, not only we have not failed the reform agenda, but, on the contrary, the key point of the Government's report itself is that our response to all of this should be asymmetric in some sense. I mean that we should not deviate for a second from the development agenda, the reform agenda, of course, continuing to focus more and more on the security agenda."