ԼՂ-ում Պաշտպանության բանակի գոյությունն Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության նախապատրաստությունների ամենամեծ ապացույցն է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն իր իսկ ստանձնած պարտավորությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունն է, ԼՂ-ում կա նաև Պաշտպանության բանակ, եթե Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հայության ցեղասպանության վտանգ չլինի, ԼՂ-ն առնվազն այդ մասշտաբով ՊԲ ունենալու կարիք չի ունենա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Արցախի ուղղությամբ հնարավոր էսկալացիայի դեպքում ՀՀ-ն ապահովելո՞ւ է Արցախի անվտանգությունը, Հայաստանը շարունակելո՞ւ է լինել Արցախի անվտանգության երաշխավորը:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ինչո՞ւ ստորագրեցի: Մի շատ պարզ պատճառով՝ ընկալելով, որ այդ իրավիճակում ՀՀ-ն չի կարող, ձեզ հայտնի հանգամանքների բերում, լինել ԼՂ անվտանգության լիարժեք երաշխավոր: Եվ, հետևաբար, պետք էր ստեղծել մի համակարգ, որը կերաշխավորեր ԼՂ անվտանգությունը: Եվ եռակողմ հայտարարությամբ ու դրանից հետո ՌԴ Դաշնային խորհրդի կայացրած որոշմամբ, որով ՌԴ նախագահին թույլ տվեցին զորքեր ուղարկել ԼՂ, արձանագրվել է, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է՝ ոչ թե, որ Հայաստանը հրաժարվում է դրանից, այլ, որովհետև Հայաստանը, ցավոք, 44-օրյա պատերազմի պարտության պատճառով չի կարող լիարժեք կատարել այդ գործառույթը: Եվ, հետևաբար, այդ բոլոր փաստարկներն իմի բերելով՝ պետք է արձանագրենք, որ իր իսկ ստանձնած պարտավորությամբ՝ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է»,-հայտարարեց վարչապետը:
Նա ընդգծեց՝ մյուս կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կա Պաշտպանության բանակ, որը Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել որպես Հայաստանի բանակ: Փաշինյանը վերահաստատեց՝ ՀՀ-ն բանակ չունի Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանը նաև փորձում է պնդել, թե ԼՂ պաշտպանության բանակը պետք է լուծարվի, գոյություն չունենա:
«Եթե ԼՂ հայության ցեղասպանության վտանգ չլինի (ԼՂ-ում, այդ նեղ վիճակում միլիարդներ են ծախսում բանակը պահելու համար), առնվազն այդ մասշտաբով ՊԲ ունենալու կարիք չի լինի: ԼՂ-ում ՊԲ-ի գոյությունն ամենամեծ ապացույցն է ցեղասպանության և էթնիկ զտումների նախապատրաստությունների»,-նշեց Փաշինյանը:

Армия обороны в Нагорном Карабахе - самое большое доказательство подготовки Азербайджана к геноциду: Пашинян
Гарантом безопасности Нагорного Карабаха, согласно взятой на себя обязанности, является Российская Федерация. В Нагорном Карабахе также есть Армия обороны. Если не будет угрозы геноцида армян в Нагорном Карабахе со стороны Азербайджана, Нагорному Карабаху не нужно будет иметь вооруженные силы такого масштаба.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся 14 марта, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, обеспечит ли Армения безопасность Арцаха в случае возможной эскалации в сторону Арцаха, и остается ли Армения гарантом безопасности Арцаха.
«Почему я подписал Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года? По очень простой причине, понимая, что в той ситуации РА, в силу известных вам обстоятельств, не может быть полноценным гарантом безопасности Нагорного Карабаха. И поэтому необходимо было создать систему, гарантирующую безопасность НК. Трехсторонним заявлением и последующим решением Совета Федерации РФ, которым президенту РФ разрешено было направить войска в Нагорный Карабах, было зафиксировано, что гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация. И не то, что Армения отказывается от этого, а то, что Армения, к сожалению, из-за поражения в 44-дневной войне, не может в полной мере выполнять эту функцию. И поэтому, учитывая все эти доводы, мы должны признать, что гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация, согласно ее собственному обязательству», - сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, что, вместе с тем, в Нагорном Карабахе действует Армия обороны, которую Азербайджан пытается представить как армию Армении. Пашинян вновь подтвердил, что Армения в Нагорном Карабахе не имеет войск. Азербайджан пытается настаивать и на том, чтобы Армия обороны НКР была бы распущена, чтобы ее не было.
«Если не будет угрозы геноцида армян в Нагорном Карабахе (в Нагорном Карабахе на содержание армии тратятся миллиарды), то не будет и необходимости иметь армию такого масштаба. Существование Вооруженных сил в Нагорном Карабахе является самым большим свидетельством подготовки Азербайджана к геноциду и к этническим чисткам», - сказал Пашинян.