Microchip Technology-ն մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում. ՀՀ վարչապետն ընդունել է ընկերության փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 7-ին ընդունել է ամերիկյան Microchip Technology ընկերության փոխնախագահ Բրյուս Վեյերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը ողջունել է միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող Microchip Technology-ի մուտքը Հայաստան և հայկական Instigate Semiconductor ընկերության հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում Microchip Technology-ն մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՏՏ բնագավառի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, և ռազմավարական այս ոլորտում շարունակաբար կայուն աճ է արձանագրվում:
«Մենք կարևորում ենք հեղինակավոր ՏՏ ընկերությունների ներգրավումը հայաստանյան շուկա և պատրաստակամ ենք աջակցել ներդրումային գործընթացին, ինչը կխթանի նորարարությունների աճը մեր տնտեսությունում», - ասել է վարչապետը և հիշատակել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ կառույցի կողմից ներդրողների հետ իրականացվում է թիրախային աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Բրյուս Վեյերը նշել է, որ Microchip Technology-ն հետաքրքրված է հայկական տեխնոլոգիական շուկայում ծրագրերի իրականացմամբ և նախատեսում է գործունեություն ծավալել ծրագրային ապահովման, միկրոչիպերի արտադրության, ոլորտային կրթության ուղղություններով, նպաստել ՀՀ տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը: Նշվել է, որ Instigate Semiconductor-ը գրասենյակներ ունի Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում և ծրագրում է ընդլայնել գործունեությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ներկայացրել տեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերը և նշել, որ ոլորտի առաջնահերթության մասին է վկայում նաև Կառավարության կողմից համապատասխան ինստիտուտի՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը: Բրյուս Վեյերն իր հերթին նշել է, որ Microchip Technology ընկերությունը հետաքրքրված է երկարաժամկետ համագործակցությամբ և հեռանկարային է համարում նաև տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում գործընկերությունը:

Microchip Technology will open office in Armenia. PM Pashinayan receives Vice President of the company
YERERVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today the vice-president of the American Microchip Technology Bruce Weyer and his delegation, ARMENPRESS was infomred from the Offic eof the Prime Minister.
The Prime Minister welcomed the entry to Armenia of Microchip Technology, which produces microelectronics, and its cooperation with the Armenian Instigate Semiconductor company, within the framework of which Microchip Technology will open a branch in Armenia. Nikol Pashinyan noted that the development of the IT sphere is one of the priorities of the Armenian Government, and a continuous growth in this strategic sphere is registered. "We attach importance to the involvement of reputable IT companies and are ready to support the investment process, which will promote the growth of innovation in our economy," said the Prime Minister, referring to the activities of the “Enterprise Armenia” investment promotion center, emphasizing that the center carried out targetted activities with the investors.
Thanking the Armenian Prime Minister, Bruce Weyer noted that Microchip Technology is interested in implementing programs in the Armenian technological market and plans to carry out activities in the spheres of software, microchip production, to promote the development of the Armenian technology ecosystem. It was noted that Instigate Semiconductor has offices in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, Ijevan and plans to expand its activities.
At the meeting, the sides exchanged views on cooperation in high and information technologies.
The Prime Minister touched upon the agenda of the government's economic reforms, presented the technological programs and noted that the establishment of the Ministry of High-tech industry shows the prioroty of the sphere for the Government. In his turn, Bruce Weyer noted that Microchip Technology is interested in long-term cooperation and considers the partnership in space research as a promising direction.