Բաքվի դիվերսիան ահաբեկչություն է, Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելը՝ անհրաժեշտություն. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ ահաբեկչություն է որակել մարտի 5-ին Արցախի դեմ Բաքվի իրականացրած դիվերսիան՝ նշելով, որ ստեղծված պայմաններում Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված դիվերսիոն հարձակման հետևանքով զոհվել են ԼՂ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության երեք ծառայող, մեկը վիրավորել է:
Փաստերը վկայում են, որ սա նախապես ծրագրավորված և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հրահանգավորված սադրանք է: Տեղի ունեցածից հետո Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինները տեղեկություններ տարածեցին, թե իբր օպերատիվ տեղեկատվություն են ստացել, թե Հայաստանից զենք, զինամթերք ու անձնակազմ է տեղափոխվում Լեռնային Ղարաբաղ և իրացրել են այդ օպերատիվ տեղեկատվությունը:
Ադրբեջանի առաջ քաշած պաշտոնական վարկածն անհեթեթ է. նրանք չեն ներկայացրել և չեն կարող ներկայացնել այդ վարկածն ապացուցող ոչ մի փաստ ու հիմնավորում: Սա տեղի է ունենում Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշումից երկու շաբաթ չանցած, որով հերքվեցին Ադրբեջանի անհեթեթ պնդումները Հայաստանի կողմից ականների ենթադրյալ տեղադրումների վերաբերյալ:
ԼՂ ոստիկանության ձեռքի տակ առկա տեսանյութն ապացուցում է, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հարձակվել է «ՈւԱԶ» մակնիշի միկրոավտոբուսի վրա, որի մեջ եղել են ԼՂ ՆԳ նախարարության չորս աշխատակիցներ, որոնք ծառայողական նպատակներով Ստեփանակերտից ուղևորվելիս են եղել ԼՂ Հին Շեն, Մեծ Շեն գյուղեր: Ընդ որում, տեսանյութերը հիմնավորում են, որ «ՈւԱԶ»-ի մեջ բացի ծառայողական փաստաթղթերից և տաբելային զենքից այլ բան չի եղել:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի գործողությունները այլ կերպ, քան ահաբեկչություն, հնարավոր չէ որակել: Գրեթե երեք ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի հայ բնակչության ահաբեկման գործողությունները՝ իրենց հայրենիքում ապրելու համար անմարդկային պայմաններ ստեղծելու միջոցով էթնիկ զտումներ իրականացնելու վերջնական նպատակով:
Հատկանշական է, որ փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմիցԱդրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմումի բավարարումից հետո ադրբեջանական կողմը ոչ միայն քայլեր չի ձեռնարկել դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման իրականացման ուղղությամբ, այլ նաև ձեռնամուխ է եղել Արցախի հայ բնակչության, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ նոր հանցագործությունների:
Փետրվարի 28-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթ են բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող Արցախի Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն գյուղի բնակչի ուղղությամբ: Հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից զինադադարը խախտվել է նաևմարտի 2-ին և մարտի 2-ի լույս 3-ի գիշերը՝ Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից:
Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ Բաքվի անկեղծության գործնական հերքումն են: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման երաշխիքների ու դրանցում միջազգային ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, մեր տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին՝ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմի ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման, ինչպես նաև լայնածավալ ռազմական գործողություններ սադրելու հերթական դրսևորումը և գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից իր իսկ միջազգային պարտավորությունների հետագա խախտումները բացառելու ուղղությամբ:
Ստեղծված պայմաններում Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia has branded the March 5 attack by Azerbaijani military forces in Nagorno Karabakh as “terrorism” and said that under current circumstances sending an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh becomes a vital necessity.
Below is the full statement by the Armenian foreign ministry on the attack.
“On March 5, as a result of the ambush by Azerbaijani Armed Forces in Nagorno-Karabakh three servicemen of the Passport and Visa Department of the Police of the Ministry of Internal Affairs of Nagorno-Karabakh were killed, and one was injured.
The facts prove that this provocation was pre-planned and instructed by the highest leadership of Azerbaijan. After the ambush, Azerbaijan's official bodies spread disinformation alleging that they received reports that weapons, ammunition and personnel are being transferred from Armenia to Nagorno-Karabakh and acted on these.
The official version of events put forward by Azerbaijan is absurd: they have not presented and cannot present any fact and justification supporting that version. This happens less than two weeks after the decision of the International Court of Justice that wholly rejected Azerbaijan's absurd claims on the alleged laying of landmines by Armenia.
The video that Nagorno-Karabakh Police has proves that the Azerbaijani military attacked the "UAZ" microbus that carried four employees of the Nagorno-Karabakh Ministry of Internal Affairs, who were on their way from Stepanakert to Hin Shen and Mets Shen villages of Nagorno-Karabakh. Moreover, the videos prove that there was nothing in the microbus except official documents and a service pistol.
The actions of the Azerbaijani forces cannot be described as anything other than terrorism. In parallel to blocking the Lachin corridor and creating a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh for almost three months, Azerbaijan continues to terrorise the Armenians of Artsakh by creating inhumane conditions for living in their homeland with the ultimate goal of ethnic cleansing.
It is noteworthy that after the International Court of Justice on February 22 granted Armenia’s request to apply a provisional measure against Azerbaijan, the Azerbaijani side not only did not take steps towards the implementation of the legally binding decision of the Court but committed new crimes against Armenians of Artsakh, including civilians.On February 28, the Azerbaijani armed forces opened fire on a resident of the village of Myurishen, Martuni region of Artsakh, who was carrying out agricultural work. The ceasefire was also violated by the Azerbaijani armed forces on March 2 and on the night of March 2-3, from the territories of Askeran, Martakert and Martuni regions under Azerbaijani control.
The mentioned actions of Azerbaijan are the practical denial of Baku’s sincerity regarding the establishment of peace and stability in the region. This once again shows the need for guarantees for ensuring the rights and security of the population of Nagorno-Karabakh and the international involvement in them.
The Republic of Armenia calls on the international community, countries and international organisations interested in the establishment of real peace in our region to strongly condemn the use of force and the threat of force by Azerbaijan, as well as another manifestation of provoking large-scale hostilities and take active steps to prevent further violations of Azerbaijan’s own international obligations.
Under current circumstances, sending an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh becomes a vital necessity.”