Հակոբ Արշակյանը Գանայի տեղեկատվության նախարարին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Նյու Դելիում «Ռաիսինա երկխոսություն 2023» 8-րդ համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Գանայի Հանրապետության պատվիրակության ղեկավար, Տեղեկատվության նախարար Կոջո Օպպոնգ Նկրումահի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը:
«Հաշվի առնելով, որ Գանայի Հանրապետությունը ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ երկիր է, նշել եմ, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները և փակել Լաչինի միջանցքը` Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը, որը հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի: Ներկայացրել եմ նաև ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռը կապված Լաչինի միջանցքի հետ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է Հակոբ Արշակյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ հանդիպմանը ներկայացրել է իրավիճակը Հայաստանի շուրջ նշելով, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ապօրինի ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք։
«Գանայի Տեղեկատվության նախարար Կոջո Օպպոնգ Նկրումահը կարևորել է միջազգային հարթակներում հարցի քննարկումը նշելով, որ Գանան, հանդիսանալով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ, հետևողականություն կդրսեւորի բարձրաձայնված հարցերի հասցեագրման կապակցությամբ։
Անդրադարձանք նաև Գանայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Քննարկվել է կիբերանվտանգության, թվայնացման և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության հնարավոր ուղիները: Ընդգծվել է նաև գործարար կապերի շփումների խթանումն ու խորացումը»,- հայտնել է Արշակյանը։

UNSC non-permanent member Ghana briefed on humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from Azerbaijani blockade
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. Armenian Vice Speaker of Parliament Hakob Arshakyan met with Ghana’s Minister of Information Kojo Oppong Nkrumah within the framework of Raisina Dialogue 2023 in New Delhi, India.
Member of Parliament of Armenia Aren Mkrtchyan also participated in the meeting.
“Given that the Republic of Ghana is a non-permanent member of the UNSC, I stated that Azerbaijan grossly violated its obligations under the 9 November 2020 trilateral statement and closed the Lachin Corridor – the only road connecting Nagorno Karabakh with the outside world – which has led to a humanitarian crisis. I also presented the UN International Court of Justice ruling regarding the Lachin Corridor,” Vice Speaker Arshakyan said in a statement posted on social media.
Arshakyan said he also briefed the Ghanaian minister on the situation around Armenia and said that since 12 May 2021 Azerbaijan has violated Armenia’s territorial integrity for three times and illegally invaded Armenian sovereign territory.
“Ghana’s Minister of Information Kojo Oppong Nkrumah attached importance to discussing the issue in international platforms and said that Ghana, as a non-permanent member of the UN Security Council, will be consistent in addressing the raised issues. We also discussed the development of bilateral and multilateral relations between Ghana and Armenia. Possible directions for partnership in cybersecurity, digitization and high technologies were discussed. We highlighted promotion and intensification of business ties,” Arshakyan added.