Վարչապետը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությունը և գոհունակությամբ նշել ԵՄ օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների փաստը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը և խաղաղությանը:
«Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար, բնապահպանական և էներգետիկ ճգնաժամի հետևանքներին: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ընդունած բանաձևի կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

PM Pashinyan, Toivo Klaar exchange ideas on the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister highly valued the cooperation between Armenia and the European Union and noted with satisfaction the fact of the institutional reforms being implemented in our country with the support of the EU. At the same time, Nikol Pashinyan emphasized the importance of the activities of the EU civilian mission in Armenia, which will contribute to stability and peace in the region.
The interlocutors referred to the consequences of the humanitarian, environmental and energy crisis in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor. Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of the resolution adopted by the European Parliament regarding the unblocking of the Lachin Corridor.
The interlocutors exchanged ideas on the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.