Փաշինյանը և Գուտերեշը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանը վերաբերող թեմաների:
«Մասնավորապես, քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն առնչվող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապաշրջափակելու անհրաժեշտությունն ու դրա անխափան գործունեության կարևորությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՄԱԿ առաքելություն ուղարկելու հարցի շուրջ քննարկումները շարունակել: Անտոնիո Գուտերեշը նշել է, որ հարցը կպահի ուշադրության կենտրոնում:
Վարչապետը կարևորել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին Հայաստանի պահանջը բավարարելու որոշումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության վերաբերող հարցերի շուրջ:

Pashinyan, Guterres discuss the issue of sending UN fact-finding mission to Nagorno Karabakh and Lachin Corridor
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with UN Secretary General António Guterres, ARMENPRESS was informed from the Offic eof the Prime Minister.
The interlocutors touched upon the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and issues of how to overcome it.
In particular, issues related to sending a UN fact-finding mission to Nagorno Karabakh and Lachin Corridor were discussed.
The sides emphasized the need to unblock the Lachin Corridor by Azerbaijan and the importance of its uninterrupted operation.
An agreement was reached to continue discussions on the issue of sending a UN mission. António Guterres noted that he will keep the issue in the center of attention.
The Prime Minister also highlighted the ruling of the UN International Court of Justice to meet Armenia's request on indication of provisional measures regarding the unblocking of the Lachin Corridor.
The interlocutors exchanged ideas on issues related to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh.