Փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է ևս մեկ անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում շարունակվող քննությամբ պարզվում են 2023թ. փետրվարի 19-ին մարտական դիրքում զինծառայող Հայկ Արամի Պետրոսյանի մահվան դեպքի հանգամաքնները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, քրեական վարույթի շրջանակներում փետրվարի 22-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կետերի, 519-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 524-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման մեջ անմիջական ծագած կասկածանքի հիմքով ձերբակալվել է ժամկետային զինծառայող, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ավագի օգնականը։
«Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ ՌՈ Իջևանի բաժնից հաղորդում էր ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Հ.Պ.-ն փետրվարի 19-ին՝ ժամը 12։45-ի սահմաններում, հայտնաբերվել էր գլխի շրջանում ստացած հրազենային վիրավորումով և մահացած վիճակում ընդունվել Իջևանի բժշկական կենտրոն։ Ըստ նախնական տվյալների՝ Հ.Պ.-ն մահացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից գլխի շրջանին արձակված կրակոցի հետևանքով։
Նշված քրեական վարույթի շրջանակներում փետրվարի 21-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3֊րդ կետերով, 520-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 524-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ անմիջական ծագած կասկածանքի հիմքով ձերբակալվել էր նաև դիրքի պատասխանատու պայմանագրային զինծառայողը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ մկջոցները՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները լիարժեք պարզելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ N զորամասի պահպանության տեղամասում փետրվարի 19-ին զինծառայող, շարքային Հայկ Արամի Պետրոսյանը ստացել է հրազենային մահացու վիրավորում:

В рамках уголовного дела по факту гибели военнослужащего арестовано еще одно лицо
В рамках уголовного дела по факту гибели 19 февраля военнослужащего Айка Арамовича Петросяна арестовано еще одно лицо.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета Армении, арестован помощник старшины боевой позиции N-й воинской части МО Армении.
Напомним, что срочный военнослужащий 2004 г.р. 19 февраля в районе 12։45 часов был обнаружен с огнестрельным ранением в области головы. По предварительным данным, выстрел был произведен из закрепленного за ним оружия.
Накануне в рамках уголовного дела был арестован ответственный за боевую позицию контрактный военнослужащий, которому предъявлено обвинение по пп. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 522 (доведение военнослужащего по неосторожности до самоубийства или попытки самоубийства другим военнослужащим в воинской части или в другом месте несения военной службы путем угрозы военнослужащему, жестокого отношения к нему, или унижения его чести и достоинства, совершенное группой лиц; командиром (начальником) в отношении нижестоящего (подчиненного) лица или; в ходе несения боевого дежурства или боевой службы), п. 1 ч. 3 ст. 520 (применение насилия или угроза применения насилия в отношении нижестоящего лица (подчиненного), совершенное группой лиц) и пп. 2, 3 ч. 2 ст. 524 (нанесение оскорбления военнослужащему, совершенное в отношении нижестоящего (подчиненного) лица командиром (начальником); в отношении двух и более военнослужащих).