Հայաստանի պատմության և Էրեբունի պատմահնագիտական թանգարանների ցուցանմուշները կներկայացվեն Բրիտանական թանգարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պատմության և Էրեբունի պատմահնագիտական թանգարանների ցուցանմուշները կներկայացվեն Բրիտանական թանգարանում: «Շքեղություն և ուժ. Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը սպասվում է մայիսին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը:
«Նախորդ տարի Բրիտանական թանգարանի «Մերձավոր Արևելք» բաժնի ղեկավարն անձամբ եկավ թանգարան հատուկ մեր հավաքածուների ցուցադրության համար խնդրանքով: Նա հիացած էր այն եզակի ցուցանմուշներով, որոնք մեր հավաքածուներում առկա են: Հիմա աշխատում ենք Բրիտանական թանգարանի մեր գործընկերների հետ այդ մեծ ցուցահանդեսին նախապատրաստվելու համար: Բրիտանական թանգարանը մեզնից փոխառում է Աքեմենյան և անտիկ շրջանի որոշ նյութեր և այդ ցուցադրության մեջ ներկայացնում հայկական առանձնահատկությունները: Ասեմ, որ մեծ ցուցադրություն է սպասվում, բավական երկար նախապատրաստական աշխատանք է տարվել, ներկայացվելու են տարբեր երկրների հավաքածուներ»,-ասաց Դավիթ Պողոսյանը:
Այս տարվա ընթացքում սպասվում է նաև ցուցադրություն Ռուսաստանում: Թեման լինելու է ուրարտական շրջանի ժառանգությունը:

Экспонаты Музея истории Армении и Историко-археологического музея «Эребуни» будут представлены в Британском музее
В Британском музее будут представлены экспонаты Музея истории Армении и Историко-археологического музея-заповедника «Эребуни». Открытие выставки под названием «Роскошь и сила. От Персии до Греции» ожидается в мае. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», рассказал директор Музея истории Армении Давид Погосян.
«В прошлом году глава ближневосточного отдела Британского музея лично приезжал в музей с особым запросом на экспозицию наших коллекций. Он буквально был очарован уникальными экспонатами наших коллекций. Сейчас мы с нашими коллегами из Британского музея работаем над подготовкой этой большой выставки. Британский музей займет у нас некоторые материалы ахеменидского и античного периодов и представит на этой выставке армянские особенности. Должен сказать, что ожидается большая выставка, проделана большая подготовительная работа, будут представлены коллекции из разных стран», - сообщил Давид Погосян.