Հայաստանն ու Կորեան մտադիր են երկու երկրներում փոխադարձ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջան Հո-Ջինը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը, շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ, արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նրան:
«Մենք շատ ենք կարևորում Կորեայի Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունները: Մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին և այդ ժամանակից ի վեր դինամիկ զարգացում են ապրել: Պետական մակարդակում մենք իսկապես ակտիվ համագործակցում ենք, այդ թվում նաև միջազգային տարբեր հարթակներում:
Մենք բավականին դժվար իրավիճակում ենք գտնվում՝ կապված մեր հարևանների հետ, և այս տարիների ընթացքում դուք միշտ հավասարակշռված դիրքորոշում եք ունեցել, որը շատ կարևոր է մեզ համար: Համոզված եմ, որ ձեր այս քաղաքականությունը կշարունակվի հետագայում ևս:
Համոզված եմ նաև, որ մեր հարաբերությունները կարող են նոր մակարդակի հասնել, և մենք կկարողանանք օգտագործել այն միջոցներն ու հնարավորությունները, որոնք ունենք: Խոսքը ոչ միայն քաղաքական մեր հարաբերությունների զարգացման մասին է, այլև տնտեսության, մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտների»,- իր խոսքում ասել է ՀՀ նախագահը:
Դեսպան Ջան Հո-Ջինը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և նշել.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է աշխատել որպես դեսպան Հայաստանի Հանրապետությունում, որն ունի հարուստ պատմություն, մշակույթ և ավանդույթներ:
Ինչպես Դուք շատ ճիշտ նշեցիք՝ մեր երկու երկրները շատ լավ բարեկամներ են և համագործակցություն են ծավալել տարբեր ոլորտներում, ինչպես, օրինակ, առևտրի ոլորտում, միջազգային հարթակում համագործակցությունը ևս, նաև երկու ժողովուրդների միջև շփումներն են ակտիվանում»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բարձր տեխնոլոգիաների, տուրիզմի, կրթության և գիտության ոլորտներում առկա համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև ատոմային էներգիայի շահագործման կորեական փորձի կիրառման և նոր ատոմակայանի կառուցման գործում հայ-կորեական համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել են ինչպես միջխորհրդարանական դիվանագիտության, այնպես էլ քաղաքական երկխոսության խթանումը և բարձր մակարդակի փոխայցելությունները: Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակական դարձնել աշխատանքային շփումները և վերսկսել երկու երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ունենալուն միտված քննարկումները:

Армения и Корея намерены открыть в обеих странах дипломатические представительства
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Корея в Армении Чанг Хо Джин (резиденция в Москве) вручил президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну верительные грамоты.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата президента, Ваагн Хачатурян, поздравил посла с назначением и пожелал ему плодотворной работы.
«Мы придаем большое значение нашим отношениям с Республикой Корея. Дипломатические отношения между нашими странами были установлены в 1992 году и с тех пор они динамично развивались. Мы активно сотрудничаем на государственном уровне и на различных международных площадках.
У нас с нашими соседями сложилась достаточно сложная ситуация, и на протяжении многих лет Вы всегда придерживались взвешенной позиции, что очень важно для нас. Я уверен, что эту политику Вы продолжите и в будущем.
Я также уверен, что наши отношения могут выйти на новый уровень, и мы сможем использовать те средства и возможности, которые у нас есть. Речь идет не только о развитии наших политических отношений, но и о отношениях в сферах экономики, культуры, науки и образования», - сказал в своем выступлении президент РА.
Посол Чанг Хо Джин поблагодарил за гостеприимство и отметил:
«Для меня большая честь быть послом в Республике Армения, имеющей богатую историю, культуру и традиции.
Как Вы очень правильно отметили, наши две страны являются очень хорошими друзьями и имеют развитое сотрудничество в различных областях, таких как, например, в сфере торговли, на международной арене, и контакты между двумя народами становятся все более активными».
Собеседники обменялись мнениями о перспективах развития сотрудничества в сферах высоких технологий, туризма, образования и науки. Также коснулись применения корейского опыта эксплуатации объектов атомной энергетики и возможности армяно-корейского сотрудничества в строительстве новой атомной электростанции.
В ходе беседы с обеих сторон было подчеркнуто продвижение межпарламентской дипломатии и политического диалога, взаимных визитов на высоком уровне. По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении рабочих контактов и возобновлении переговоров, направленных на открытие дипломатических представительств в обеих странах.