Խմելու ջրի ջրամատակարարման ոլորտում աճել է սպասարկվող համայնքների թիվը. ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել Ջրային կոմիտեի գործունեության հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ,31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31-ին այցելել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ջրային կոմիտե՝ կառույցի 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, վարչապետի խորհրդական Արտաշես Թումանյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գևորգյանը, պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ռոբերտ Բազիկյանը, ջրային կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին զեկուցվել է 2022 թ. ջրային համակարգերի կառավարման միջոցառումների մասին: Նշվել է, որ հաշվետու տարում ՏԿԵՆ Ջրային կոմիտեի կողմից իրականացվել է 5 ծրագիր՝ 50 միջոցառմամբ, որոնք ուղղված են եղել ոռոգման համակարգի առողջացմանը, Որոտան-Արփա-Սևան թունելի ջրային համակարգի կառավարմանը, կոլեկտորադրենաժային ծառայությունների մատուցմանը, ջրամատակարարման և ջրահեռացման ցանցի բարելավմանը, ջրային տնտեսության ոլորտում ծրագրերի համակարգմանը: Բյուջեի կատարողականը կազմել է 99 տոկոս: Առավել կարևոր ցուցանիշների թվում նշվել են հետևյալ աշխատանքները՝ ոռոգման շրջանի ամբողջ ընթացքում դիտարկված նորմայից չոր և տաք եղանակային պայմաններում հնարավոր է եղել ապահովել ոռոգման կայուն ջրամատակարարում, օրենքով նախատեսված՝ Սևանա լճից 170 մլն խմ ջրառի փոխարեն իրականացվել է 165 մլն խմ ջրառ, արձանագրվել է 2003 թ. ի վեր ՋՕԸ-երից ոռոգման ջրի համար գանձումների ամենամեծ հավաքագրումը՝ մոտ 4.7 մլրդ ՀՀ դրամ: 2022թ. շինարարության փուլ է մտել «Կյանքի պուրակ» նախագծի ոռոգման համակարգի կառուցումը, մեկնարկել է արևային կայանների և փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման ծրագիրը:
Նշվել է, որ ոռոգման ոլորտում վերջին 5 տարում արձանագրվել է պայմանագրային ոռոգելի հողատարածքների աճ: Ջրի հաշվառման նպատակով Scada համակարգերի ծրագրի շրջանակում 2021-2022թթ. տեղադրվել է 1500 ջրաչափական սարքավորում, 2023թ. ավարտին ակնկալվում է այդ թիվը հասցնել 2250-ի: 2022թ. իրականացվել են Թալինի ձախ ճյուղի վերականգնման, Քաղցրաշենի պոմպակայանի մղման խողովակաշարի, Գեղարդալճի ջրամբարից ինքնահոս համակարգի կառուցման կապիտալ ծրագրերը, մեկնարկել է «Երևան» ՋՕԸ-ի 70 ինքնաշատրվանող խորքային հորերի ծրագիրը: Ընթացքի մեջ է ողջ հանրապետությունում միջտնտեսային և ներտնտեսային ոռոգման ցանցերի վերակառուցման/բարելավման ծրագիրը, որն ունի 170.000 շահառու, ծրագրի արժեքը կազմում է 50 մլն ԱՄՆ դոլար: Իրականացվել են հակահեղեղային առաջնահերթ միջոցառումներ, կատարվել է Արարատյան դաշտում տեղադրված 455 դիտողական հորատանցքերում գրունտային ջրերի մշտադիտարկում: Ներկայացվել են Արփա-Սևան ջրային համակարգի տեխնիկական վիճակի բարելավման ու վերազինման շրջանակում իրականացված միջոցառումները:
Զեկուցվել է, որ խմելու ջրի ջրամատակարարման և ջրահեռացման ոլորտում աճել է սպասարկվող համայնքների թիվը, ինչը պայմանավորված է պետություն-համայնք համագործակցությամբ ծրագրերի իրականացմամբ: Ջրարտադրությունից և ջրի սպառումից ստացված հասույթ/գանձում հարաբերակցությունը կազմել է շուրջ 95 տոկոս: Ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում 3 մարզի 27 բնակավայրում մեկնարկել են շինարարական աշխատանքները, ծրագիրը շարունակական է, ընդհանուր արժեքը 6.2 մլրդ ՀՀ դրամ է: Վերանորոգվում են 6 մարզի 11 քաղաքային և 45 գյուղական բնակավայրի ջրամատակարարման և ջրահեռացման ենթակառուցվածքները, շահառուների թիվը 75.000 է, ծրագրի ավարտին ակնկալվում է ունենալ 24-ժամյա ջրամատակարարում և հոսակորուստների կրճատում, ընդհանուր արժեքը 71 մլն եվրո է: Արդեն իրականացվել է Երևանի ջրամատակարարման համակարգերի բարելավման ծրագրի մի մասը (15.1 մլն ԱՄՆ դոլար), շահագործման է հանձնվել 80.5 կմ բաշխիչ ցանց, 30 բակային պոմպակայան, հաջորդ փուլով նախատեսվում է սկսել Սիլիկյան, Հաղթանակ, Նոր Խարբերդ ջրամատակարարման ցանցերի, ինչպես նաև Արարատյան պոմպակայանի վերանորոգման աշխատանքները:
Ներկայացվել են փոքր և միջին ջրամբարաշինության ուղղությամբ իրականացված միջոցառումները: Նշվել է, որ ակտիվ աշխատում է վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը, 15 ջրամբարի կառուցման ծրագրի շրջանակում՝ 2022թ. մեկնարկել են 4-ի նախագծման աշխատանքները, 2-ի նախագծումը կսկսվի առաջիկա մեկ ամսում, 5-ի համար մեկնարկել են տեխնիկատնտեսական հիմնավորման նախապատրաստական աշխատանքները, 4-ի համար կատարվում է իրականացվելիության գնահատում: Մեկնարկել են օրվա կարգավորման ջրավազանների նախագծման աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտել առաջիկա 2 ամսում: Զեկուցվել է նաև Կապսի, Վեդու ջրամբարների և ոռոգման համակարգի կառուցման ծրագրերի ընթացքի մասին, ներկայացվել են միջազգային համագործակցությամբ իրականացվող նախագծերը: Պատասխանատուների խոսքով՝ նոր ջրամբարների կառուցումը թույլ կտա կուտակել լրացուցիչ ջրային ռեսուրսներ, բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը, բարելավել ոռոգելի հողատարածքների ջրամատակարարումը, հասնել էներգիայի խնայողության՝ մեխանիկական ոռոգումն ինքնահոսով փոխարինելու արդյունքում:
Հաշվետվության ներկայացմանը հաջորդել է մտքերի փոխանակությունը՝ ջրային կառավարման համակարգերի բարելավման, ռազմավարական պատկերացումների հստակեցման, ըստ վերոնշյալ ուղղությունների իրականացվող ծրագրերի, ընթացիկ և հետագա աշխատանքների շուրջ:
Վարչապետը պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է ոռոգելի հողատարածքների ծավալի մեծացման և ընդհանրապես համակարգում ջրի կորուստների կրճատման խնդիրների վրա՝ կարևորելով միջգերատեսչական համակարգված աշխատանքը այդ ուղղությամբ (այդ թվում` ազգային գեոպորտալի միջոցով): Նիկոլ Փաշինյանը անհրաժեշտ է համարել ջրային ոլորտի բարեփոխումները և հանձնարարել մշակել համապարփակ ռազմավարություն: «Տնտեսական արդյունավետության խաթարումն այստեղից է սկսվում: Բարեփոխումը պետք է սկսել ջրի հաշվառման արդյունավետ մեխանիզմի ներդրումից, որը թույլ կտա բարձրացնել ծախսարդյունավետությունը, բարելավել կառավարման համակարգը և չափելի արդյունք արձանագրել», - նկատել է Կառավարության ղեկավարը:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Водного комитета за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Водный комитет министерства территориального управления и инфраструктур с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, министр экономики Ваан Керобян, министр территориального развития и инфраструктур Гнел Саносян, советник премьер-министра Арташес Туманян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра территориального развития и инфраструктур Ваче Тертерян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, заместитель министра экономики Арман Ходжоян, председатель Водного комитета Ваагн Геворгян, заместитель руководителя Службы государственного надзора Роберт Базикян, руководящий состав Водного комитета и другие должностные лица.
Премьер-министру было доложено о проведенных в 2022 году мероприятиях по управлению водными системами. Было отмечено, что в отчетном году Водным комитетом реализовано 5 программ с 50 мероприятиями, которые были направлены на улучшение оросительной системы, управление водной системой тоннеля Воротан-Арпа-Севан, коллекторно-дренажное обслуживание, улучшение водоснабжения и сети водоотведения, координацию проектов в области водного хозяйства. Выполнение бюджета составило 99 процентов.
В числе важных показателей были отмечены следующие работы: за весь период орошения удалось обеспечить стабильную подачу воды на орошение в условиях засушливой и жаркой погоды, вместо установленных законом 170 млн кубических метров забор из озера Севан составил 165 млн кубических метров воды, зафиксирован лучший с 2003 года показатель сбора платы за поливную воду с обществ водопользователей - около 4,7 млрд драмов. В 2022 году начато строительство оросительной системы проекта “Парк жизни”, стартовала программа строительства солнечных электростанций и малых ГЭС.
Было отмечено, что в сфере орошения за последние 5 лет зафиксировано увеличение площадей контрактного орошения. В 2022 году реализованы капитальные проекты по восстановлению левого крыла водоканала Талина, трубопровода насосной станции Кахцрашена, строительство самотечной системы из водохранилища Гегардалича, запущена программа 70 самоизливающихся глубинных скважин общества водопользователей “Ереван”.
По всей республике реализуется программа реконструкции/улучшения межхозяйственных и внутрихозяйственных оросительных сетей, которая насчитывает 170 тыс бенефициаров, стоимость проекта составляет 50 млн долларов США. Реализованы первоочередные противопаводковые мероприятия, проведен мониторинг грунтовых вод в 455 наблюдательных скважинах в Араратской долине. Были представлены мероприятия в рамках улучшения и переоснащения технического состояния водной системы Арпа-Севан.
Было доложено, что увеличилось количество обслуживаемых населенных пунктов в сфере питьевого водоснабжения и водоотведения, что связано с реализацией программ сотрудничества государства и общин. Соотношение доходов и налогов от добычи и потребления воды составило около 95 процентов. В рамках проекта капитального ремонта системы водоснабжения и водоотведения начаты строительные работы в 27 населенных пунктах 3 областей, проект продолжается, общая стоимость составляет 6,2 млрд драмов. Осуществляется ремонт инфраструктуры водоснабжения и водоотведения 11 городских и 45 сельских населенных пунктов в 6 областях, количество бенефициаров - 75 тыс человек, по окончании проекта ожидается круглосуточное водоснабжение и снижение утечек воды, общая стоимость составляет 71 млн евро. Часть проекта по улучшению системы водоснабжения Еревана (15,1 млн долларов США) уже реализована, сданы в эксплуатацию 80,5 км распределительной сети, 30-метровая насосная станция, на следующем этапе планируется начать ремонт водопроводных сетей Силикяна, Ахтанака, Нор Харберда, а также насосной станции Арарата.
Были представлены мероприятия, реализуемые в направлении строительства малых и средних водохранилищ. Было отмечено, что созданная решением премьер-министра межведомственная рабочая группа активно работает, в рамках проекта строительства 15 водохранилищ в 2022 году начаты проектные работы 4 водохранилищ, в следующем месяце начнется проектирование 2 водохранилищ, начаты подготовительные работы ТЭО 5 водохранилищ, идет процесс работы ТЭО 4 водохранилищ.
Также было доложено о ходе реализации проектов строительства водохранилищ и оросительной системы Капса, Веди, представлены реализуемые при международном сотрудничестве проекты. По словам ответственных лиц, строительство новых водохранилищ позволит аккумулировать дополнительные водные ресурсы, повысить эффективность управления, улучшить водоснабжение орошаемых земель, добиться экономии электроэнергии в результате замены механического орошения самотечным.
После представления доклада состоялся обмен мнениями по совершенствованию систем управления водными ресурсами, уточнению стратегических идей, реализуемым по вышеуказанным направлениям проектам, текущим и дальнейшим шагам.
Премьер-министр обратил внимание должностных лиц на проблемы увеличения объема орошаемых земель и снижения потерь воды в системе в целом, подчеркнув важность межведомственной скоординированной работы в этом направлении (в том числе через национальный геопортал). Никол Пашинян отметил необходимость реформирования водного сектора и поручил разработать комплексную стратегию.
Подрыв экономической эффективности начинается именно здесь. Реформа должна начаться с внедрения эффективного механизма водоучета, что позволит повысить эффективность затрат, усовершенствовать систему управления и зафиксировать измеримый результат”, — отметил глава правительства.