Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ ներկայացված գործի շրջանակներում հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» կիրառման գործով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրառումը:
«2023 թ. հունվարի 23-ին Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» մեկնաբանման և կիրառման գործով Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել հուշագիր, որը մանրամասնորեն ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումները» - գրել է Կիրակոսյանը Twitter-ի իր էջում:
Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ հայց է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում: Դատարանը Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ լսումներ կանցկացնի հունվարի 30-ին:

Армения в рамках иска против Азербайджана представила в Международный суд меморандум
Армения представила в Международный суд ООН меморандум по делу о применении «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» против Азербайджана. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение представителя по международным правовым вопросам Егише Киракосяна.
«23 января 2023 году Армения представила в Международный суд ООН меморандум о комментировании и применении «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» в отношении Азербайджана, в котором подробно излагаются грубые нарушения положений «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» со стороны Азербайджана на протяжении десятилетий», - написал Киракосян на своей странице в Twitter.
30 декабря 2022 г. Армения подала в Международный суд ООН иск против Азербайджана для разбирательства в рамках Комитета по ликвидации расовой дискриминации. Суд слушания по заявлению Армении проведет 30 января 2023 года.