Վարչապետը լսել է Ոստիկանության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը և քննարկել ՆԳՆ գործունեության ուղղությամբ քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ոստիկանություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը, ինչպես նաև նորաստեղծ Ներքին գործերի նախարարության գործունեության ուղղությամբ առաջիկա քայլերը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ՆԳՆ և Ոստիկանության պաշտոնատար այլ անձինք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զեկուցվել է, որ 2022 թվականին ավարտին է հասցվել Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման գործընթացը և այժմ ընթացքի մեջ են գերատեսչության բնականոն գործունեության ապահովման աշխատանքները, որոնք կտևեն 6 ամիս: Նշվել է, որ նախատեսվում է ապառազմականացնել Ոստիկանության զորքերը և ձևավորել Ոստիկանության գվարդիա, որի գործառույթների մեջ են մտնելու հասարակական կարգի, պետական շենքերի անվտանգության ապահովումը և այլն:
«Հաշվետու ժամանակահատվածում Ոստիկանության պարեկային ծառայություններ են ձևավորվել Լոռու և Շիրակի մարզերում, արդեն առաջիկա օրերին նման ծառայություններ կսկսեն գործել նաև Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում: Ընթացքի մեջ են Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում Պարեկային ծառայությունների ձևավորման աշխատանքները: Ներկայում ընթացքում է մրցույթային փուլը՝ կադրերի համալրման նպատակով: 2023 թվականին նախատեսվում է ձևավորել նաև Ջրային պարեկային ծառայություն:
Պատասխանատուները զեկուցել են Ոստիկանության ծառայողների ատեստավորման գործընթացի մասին, ինչի արդյունքում տեղի կունենա և աշխատավարձերի բարձրացում, և սոցիալական երաշխիքների բարելավում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հաջորդիվ ներկայացվել են հանցավորության դեմ պայքարի, Ոստիկանության համակարգի տեխնիկական հագեցվածության մակարդակի բարձրացման, կրթական միջավայրի բարելավման, Ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով թմրամիջոցների դեմ պայքարին՝ նշվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում ստեղծվել է համացանցի միջոցով թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի մասնագիտացված ստորաբաժանում, ներկայումս ընթացքի մեջ են վերջինիս տեխնիկական միջոցներով համալրման աշխատանքները: Հաշվետու ժամանակահատվածում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի բացահայտման թիվը 2021 թվականի համեմատ ավելացել է 77 տոկոսով:
Ներկայացվել են Ոստիկանության տեսալուսանկարահանող էլեկտրոնային համակարգերի կառավարման կենտրոնի գործունեության արդյունքները: Տեղեկացվել է, որ նորաստեղծ կենտրոնը գործունեության երկու ամսում կայացրել է 2155-ով ավելի վարչական պատասխանատվության որոշում: Տեղեկացվել է, որ 2022 թվականի ընթացքում Հանրապետությունում նվազել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը: Մասնավորապես, նախորդ տարի արձանագրվել է 4 հազար 308 ՃՏՊ, որի հետևանքով զոհվել է 321 և մարմնական վնասվածքներ ստացել 6 հազար 153 անձ: 2021 թվականի համեմատ ՃՏՊ-ների քանակը նվազել է 296-ով, զոհերի թիվը՝ 47-ով, իսկ վիրավորներինը՝ 546-ով: Նշվել է, որ վերջին տարիների ընթացքում ՃՏՊ-ների թվի նվազում տեղի է ունեցել առաջին անգամ:
Նշվում է, որ հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Քրեական ոստիկանության մարզային ստորաբաժանումների ձևավորմանը, Հանրապետությունում առկա օպերատիվ իրավիճակին, հանցագործությունների դեմ պայքարին, Օպերատիվ կառավարման համակարգի ներդրմանը, ինքնագլորների հետ կապված խնդրին և այս ոլորտում համապատասխան կարգավորումների ներդրման վերաբերող հարցերի:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով աշխատանքների շարունակականության ապահովումն ու արդյունավետ իրականացումը, ընդգծել Ներքին գործերի նախարարության ստորաբաժանումների կողմից քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի հետևողական բարելավման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ թվայնացման և էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել և ընդլայնել բոլոր այն միջոցառումները, որոնք նպաստում են ՃՏՊ-ների թվի նվազմանը: Այս համատեքստում, կարևորվել է բալային համակարգի բարելավումը, վարորդական վկայականների տրամադրման չափանիշների բարձրացումը: «Պետք է էականորեն բարձրացնել վարորդական վկայականների տրամադրման ստանդարտը՝ համապատասխան միջազգային չափանիշների: Պետք է բացառենք դեպքերը, որ որևէ մեկը, ով չպետք է ստանա վարորդական վկայական, ինչ-ինչ եղանակով ստանա: Խոսքը մարդկային կյանքերի մասին է: Իրականացվող միջոցառումները պետք է ունենան ՃՏՊ-ները կանխարգելող նշանակություն»,- ընդգծել է վարչապետը: Խոսելով մարզերում Ոստիկանության պարեկային ծառայությունների ներդրման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ակտիվ միջոցառումներ իրականացնել կանանց ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ:

PM Pashinyan reported on the performance of the Police for 2022
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Police to participate in the discussion of the performance report 2022 of the depatment, as well as to discuss the upcoming steps of the newly established Ministry of Internal Affairs, ARMENPRESS was informed from the Offic eof the Prime Minister.
Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan, Head of State Supervision Service Romanos Petrosyan, and other officials of the Ministry of Internal Affairs and the Police participated in the consultation.
It was reported that the process of forming the Ministry of Internal Affairs was completed in 2022, and now the works to ensure the normal operation of the department are underway, which will last 6 months. It was noted that it is planned to demilitarize the Police forces and form the Police Guard, the functions of which will include ensuring public order, security of state buildings, etc.
During the reporting period, police patrol services were formed in Lori and Shirak Provinces, in the coming days such services will also start operating in Aragatsotn, Kotayk, Gegharkunik and Tavush Provinces. The formation of patrol services in Ararat, Armavir, Vayots Dzor and Syunik Provinces is in progress. Currently, the competition stage is in progress for the purpose of recruitment. In 2023, it is planned to form a Water Patrol Service.
The officials in charge reported on the certification process for Police officers, which will result in both salary increases and improved social security.
Next, the works carried out in the direction of fighting against crime, improving the level of technical equipment of the Police system, improving the educational environment, and training Police officers were presented.
Referring to the fight against drugs, it was noted that a specialized unit for combating the illegal circulation of drugs through the Internet was created last year, and currently the works of equipping it with appropriate technical means are in progress. During the reporting period, the number of cases of exposing drug trafficking increased by 77 percent compared to 2021.
The results of the operation of the control center of electronic video recording systems of the Police were presented. It was reported that during 2022 the number of traffic accidents in the Republic decreased. In particular, 4 thousand 308 accidents were recorded last year, as a result of which 321 people were killed and 6 thousand 153 people were injured. Compared to 2021, the number of accidents decreased by 296, the number of victims by 47, and the number of injured by 546. It was noted that the number of road accidents decreased for the first time in recent years.
Next, the formation of regional units of the Criminal Police, the operational situation in the country, the fight against crimes, the introduction of the Operational Management System, and other issues were addressed.
Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of ensuring the continuity and effective implementation of work in the above-mentioned directions, emphasizing the need to consistently improve the quality of services provided to citizens by the units of the Ministry of Internal Affairs, including through digitalization and introduction of electronic systems. Nikol Pashinyan instructed to continue and expand all the measures that contribute to reducing the number of road accidents. In this context, the improvement of the traffic points system, the raising of the standards for the issuance of driver's licenses was emphasized. "It is necessary to significantly raise the standard of issuing driver's licenses in line with international standards. We need to rule out the possibility that someone who shouldn't get a driver's license somehow gets one. It's about human lives. These measures should be aimed at preventing accidents," the Prime Minister emphasized. Speaking about the introduction of police patrol services in regions, Nikol Pashinyan instructed to carry out active measures to increase the involvement of women.