ԱՄՆ պետքարտուղարը ՀՀ վարչապետի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է Լաչինի միջանցքի անխափան  գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցէ ունեցելԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը: Վարչապետը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմում է սադրիչ գործողության և փաստացի խախտում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը:
«ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափանգործունեության կարևորությունը և նշել ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with US Secretary of State Antony Blinken, ARMENPRESS was informed from the Offic of the Prime Minister.
The interlocutors discussed the severe humanitarian situation in Nagorno-Karabakh caused by Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor. The Prime Minister noted that by blocking the Lachin Corridor, Azerbaijan once again resorted to a provocative action and actually violated the obligation assumed by the trilateral declaration of November 9, 2020.
The US Secretary of State emphasized the importance of the uninterrupted operation of the Lachin Corridor and expressed the US readiness to continue contributing to the solution of this problem.
The interlocutors exchanged ideas on the issues of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, unblocking of regional infrastructures, and normalization of Armenia-Turkey relations.