Նիկոլ Փաշինյանն ու Խավիեր Կոլոմինան քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն ու Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ քայլով հերթական անգամ խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և կարևորել միջազգային հանրության ուշադրությունն ու հասցեական արձագանքը տեղի ունեցողին:
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և կարևորել միջանցքի անխափան գործունեության ապահովումը: Խավիեր Կոլոմինան հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն շահագրգիռ է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովմամբ և իր աջակցությունն է հայտնում այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերին:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with Javier Colomina Píriz, the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia to discuss the Armenia-NATO cooperation and the processes taking place in South Caucasus, the Prime Minister’s Office said in a read-out.
The Armenian Prime Minister spoke about the humanitarian situation in Nagorno Karabakh resulting from the Azerbaijani blockade of Lachin Corridor. PM Pashinyan emphasized that with this provocative step Azerbaijan is once again violating the 9 November 2020 trilateral statement. He highlighted the international community’s attention and targeted reaction to the events.
Javier Colomina Píriz expressed concern over the situation resulting from the blockade of the Lachin Corridor and attached importance to ensuring uninterrupted functioning of the corridor.
The NATO Secretary General’s Special Representative added that NATO is interested in stability and peace in the region and is expressing support to the efforts by international partners in this direction.