Ադրբեջան-Հայաստան սահման ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկելու պատրաստակամությունը մնում է. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահման Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առաքելություն ուղարկելու մտադրությունը դեռ ուժի մեջ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2022 թ.-ին ռուսական դիվանագիտության գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
«Մենք մինչև հիմա պատրաստ ենք ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահման», - մեջբերում է նրա խոսքը ТАСС գործակալությունը։
Լավրովը հավելել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին ԵՄ առաքելությունը կարող է հակաարդյունավետ լինել, եթե Բաքուն համաձայնություն չտա դրան:

Готовность направить на границу Азербайджан-Армения миссию ОДКБ остается в силе: Сергей Лавров
Намерение направить на армяно-азербайджанскую границу миссию Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) остается в силе. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, посвященной итогам российской дипломатии в 2022 году, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Мы по-прежнему готовы направить миссию ОДКБ на границу Армении и Азербайджана», -цитирует его ТАСС.
Лавров добавил, что миссия ЕС на границе между Азербайджаном и Арменией может оказаться неэффективной, если на нее не согласится Баку.