Էստոնիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայմանը. Ալար Կարիս
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիան ցանկանում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը տեսնել խաղաղ և կայուն, ինչը նաև անհրաժեշտ նախապայման է Հայաստանի հաջող և բարգավաճ ապագայի համար: Այս մասին հայտնել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսն՝ ամփոփելով Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ տեղի ունեցած հանդիպումը:
«Մենք հուսով ենք, որ լարվածությունը կկարգավորվի բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե դաժան հակամարտությունների պայմաններում: Շատ կարևոր է հասնել համապարփակ և կայուն խաղաղության բանակցությունների միջոցով՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է Ալար Կարիսն իր Facebook-ի պաշտոնական էջում։
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունն Էստոնիայի նախագահը շեշտել է նաև Twitter-ի իր էջում՝ նաև աջակցություն հայտնելով ԵՄ դիտորդական առաքելությանը:
«Էստոնիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելության մեկնարկին», - գրել է նա:
Հայաստանի իր գործընկերոջ հետ տեղի ունեցած հանդիպմանն անդրադառնալով՝ Էստոնիայի նախագահը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցությունն աստիճանաբար խորացնում են Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կապերը, ինչը լավ հնարավորություն է՝ խթանելու երկկողմ համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էլեկտրոնային կառավարումը, նորարարությունը, տեխնոլոգիաները, կրթությունը և մշակույթը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Էստոնիայի նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներն ամփոփելիս ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել էր, որ իր էստոնացի գործընկերոջ հետ փոխըմբռնման մթնոլորտում հանգամանալից քննարկել է հայ-էստոնական հարաբերությունների ներկա վիճակն ու հեռանկարներն, ինչպես նաև երկկողմ բարեկամական հարաբերություններին առնչվող օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ: ՀՀ նախագահը շեշտել էր, որ Հայաստանը միշտ կարևորություն է տալիս Էստոնիայի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանն ու ամրապնդմանը, որի համար առկա են բոլոր նախադրյալները:

Эстония поддерживает решение о размещении наблюдательной миссии ЕС на границе Армении и Азербайджана: Алар Карис
Эстония желает видеть регион Южного Кавказа мирным и стабильным, что является и необходимой предпосылкой для успешного и процветающего будущего Армении. Об этом заявил президент Эстонии Алар Карис, подводя итоги встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
«Мы надеемся, что напряженность будет урегулирована за столом переговоров, а не в условиях ожесточенных конфликтов. Очень важно добиться всеобъемлющего и стабильного мира путем переговоров при поддержке международного сообщества», - как сообщает «Арменпресс», написал Алар Карис на своей официальной странице в Facebook.
Президент Эстонии необходимость мирного урегулирования карабахского конфликта подчеркнул и на своей странице в Twitter, выразив также поддержку миссии наблюдателей ЕС.
«Эстония поддерживает решение о размещении миссии наблюдателей ЕС вдоль границы Армении и Азербайджана», - написал Алар Карис.
Касаясь встречи со своим армянским коллегой, президент Эстонии отметил, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве между Арменией и Европейским Союзом и сотрудничество в рамках Восточного партнерства углубляют связи между Арменией и ЕС. Это хорошая возможность для развития двустороннего сотрудничества в таких областях, как электронное управление, инновации, технологии, образование и культура.
Как ранее сообщал «Арменпресс», подводя итоги встреч, состоявшихся в резиденции президента Эстонии, президент РА Ваагн Хачатурян отметил, что он и его эстонский коллега в атмосфере взаимопонимания обстоятельно обсудили состояние и перспективы армяно-эстонских отношений, также широкий круг вопросов повестки двусторонних дружеских отношений. Президент РА подчеркнул, что Армения придает большое значение постоянному развитию и укреплению отношений с Эстонией, для чего имеются все предпосылки.