Վարչապետին ներկայացվել է Արտաքին գործերի նախարարության 2022 թ. կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱԳՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նրա տեղակալները ներկայացրել են ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները։
Ըստ աղբյուրի՝ Վարչապետին զեկուցվել է միջազգային անվտանգային միջավայրում տեղի ունեցող փոփոխությունների, Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ուղղությամբ ՀՀ կողմից իրականացվող ջանքերի, հումանիտար խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների, ինչպես նաև երկկողմ մակարդակում գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության ամրապնդման և միջազգային կազմակերպություններում տարվող աշխատանքների ընթացքի մասին:
Քննարկվել են նաև ԱԳՆ գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Նշվել է, որ բարեփոխումներ են իրականացվել դիվանագիտական կադրերի պատրաստման/վերապատրաստման ոլորտում. լավարկվել է օրենսդրական դաշտը, բարելավված ընթացակարգով իրականացվել է դիվանագետների ատեստավորում և կադրային համալրում: Կապիտալ ծրագրեր են իրականացվել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և արտերկրում ՀՀ ներկայացուցչությունների աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Թվային օրակարգի շրջանակում իրականացվում է հյուպատոսական ծառայությունների թվայնացում:
Նշվում է, որ հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Երկրի վարչապետին ներկայացվել է մի շարք ուղղություններով ԱԳՆ հետագա քայլերի վերաբերյալ տեղեկատվություն:
«Նիկոլ Փաշինյանը նշել է դիվանագիտական աշխատանքի կարևորությունը ազգային, պետական շահերի առաջմղման ու պաշտպանության, առկա մարտահրավերների հաղթահարման գործում և կարևորել գործիքակազմի շարունակական կատարելագործումը: Վարչապետը նախանշել է Հայաստանի բարեկամ երկրների և գործընկեր կառույցների հետ համագործակցությունը սերտացնելու ու առավել զարգացնելու առաջնահերթությունը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է դիվանագիտական ծառայության լավարկման հարցին և առաջարկել քննարկել մասնագիտական որակավորման բարձրացման համակարգի ներդրման մանրամասները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Performance report 2022 of the Ministry of Foreign Affairs presented to the Prime Minister
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Foreign Affairs to participate in the discussion of the performance report 2022 of the Ministry, ARMENPRESS was informed from the Offic eof the Prime Minister.
Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan, Chief of the Prime Minister's Staff Arayik Harutyunyan, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, Head of the State Supervision Service Romanos Petrosyan, officials of the Prime Minister's Office, the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, and other officials participated in the consultation.
The Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and his deputies presented the works carried out by sectors.
The Prime Minister was informed about the changes taking place in the international security environment, the efforts made by Armenia in the direction of stability and peace in the South Caucasus, the work being done in the direction of humanitarian problems, as well as the strengthening of cooperation with partner states at the bilateral level and the course of works in international organizations.
The steps taken to increase the efficiency of the MFA activities were also discussed. It was noted that reforms were implemented in the field of training/retraining of diplomatic personnel. the legislative framework was improved, certification of diplomats and staffing were carried out with an improved procedure. Capital projects were implemented in the direction of improving the working conditions of the central apparatus of the MFA and the representations of Armenia abroad.
After the presentation of the report, an exchange of ideas took place. The Prime Minister of the country was presented with information on the future steps of the Foreign Ministry in a number of directions.
Nikol Pashinyan noted the importance of diplomatic work in the promotion and protection of national and state interests, in overcoming existing challenges, and attached importance to the continuous improvement of the toolkit. The Prime Minister outlined the priority of further developing cooperation with Armenia's friendly countries and partner structures.
The Head of the Government referred to the issue of improving the diplomatic service and offered to discuss the details of the introduction of the professional qualification improvement system.
Based on the results of the consultation, Prime Minister Pashinyan gave instructions to those in charge.