Բոլոր ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացումը պետք է դառնա մարտահրավերների հաղթահարման գործիք. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կենտրոնական բանկ և մասնակցել գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդի առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը մասնակցել են Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կառավարության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, Կենտրոնական բանկի և ֆինանսաբանկային համակարգի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,
Իհարկե, բնականաբար, տարին շատ բարդ և հակասական է, մարտահրավերներով լի, բայց, քանի որ գտնվում ենք Կենտրոնական բանկում, ես կուզենայի տարին ամփոփել զուտ ֆինանսաբանկային համակարգի տրամաբանությամբ: Եվ եթե ամփոփում ենք մեր ֆինանսական, բանկային համակարգի արդյունքները, ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ աննախադեպ տարի ունենք. բոլոր ցուցանիշներով աճերն այնպիսին են, որոնք կարելի է բնութագրել մեկ բառով՝ աննախադեպ Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ:
Այսօրվա դրությամբ մեր բանկային համակարգի ավանդային պորտֆելը 5 տրիլիոնի է հասնում, և սա շատ լուրջ ցուցանիշ է: Նաև պիտի արձանագրեմ, որ տնտեսության վարկավորման բավական լուրջ ու բարձր ցուցանիշ ունենք: Ընդ որում, այս տարվա ցուցանիշն աննախադեպ չէ. ինձ հետաքրքիր էր, թե որ թվականին էր, որ տարում էր, որ վարկավորման ամենաբարձր ցուցանիշն ենք ունեցել Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ, և ինձ համար զարմանքով արձանագրեցի, որ դա 2020 թվականն էր: Սա շատ կարևոր 2 բանի մասին է խոսում. առաջինը, որ Կառավարության և Կենտրոնական բանկի վարած քաղաքականության արդյունքում, 2020թ. պատերազմի և քովիդյան ճգնաժամի տարում, այնուամենայնիվ, մենք կարողացել ենք տնտեսությանն աջակցել այնքան, որ այն ի վիճակի լինի կլանել աննախադեպ ծավալի վարկեր, ինչը հետագայում հիմք է հանդիսացել կամ հենց այդ ժամանակ ամենակարևոր հանգամանքն է եղել, որ մեր տնտեսությունը չի փլուզվել պատերազմի և քովիդի հետևանքով, այլ, ընդհակառակը, մեր հետագա դիմակայության շատ կարևոր հենարան է դարձել: Եվ հավատում եմ, որ 2022թ. մեր աննախադեպ տնտեսական աճը նաև կապ ունի այս քաղաքականության հետ, որովհետև այդ վարկավորումը, ի վերջո, պտտվել, թափ է հավաքել և տվել կոնկրետ արդյունքներ:
Տարին աննախադեպ է նաև բանկային համակարգի շահույթների իմաստով: Այս տարի բանկային համակարգը շուրջ 187 միլիարդ դրամի շահույթ է գեներացրել: Այս թեմային տարբեր առիթներով անդրադառնալու պատճառներ ստեղծվում են, որովհետև ասվում է՝ դե ինչ կապ ունի, դա չկանխատեսված իրավիճակների արդյունք է: Հենց Կառավարության, Կենտրոնական բանկի և ընդհանրապես ցանկացած համակարգի խնդիրն է՝ պատրաստ լինել և՛ լավագույն, և՛ վատագույն զարգացումներին, այնտեղ, որտեղ հարվածներն անխուսափելի են, վերցնել այդ հարվածները, տանել, հաղթահարել, իսկ այնտեղ, որտեղ հնարավորություն կա, օգտագործել այն: Ի վերջո, այդ ներհոսքը, որ եկել է Հայաստանի Հանրապետություն աշխարհի շուրջ 200 երկրից, իհարկե, շատ տեղերում է եղել, բայց հենց Հայաստանի Հանրապետությունն են ընտրել այդքան մարդիկ գործունեություն ծավալելու համար: Կարծում եմ՝ 2022 թվականին կլանել ենք համարյա մաքսիմումն այն ծավալի, որ կարող էինք կլանել, որովհետև եթե ավելի մեծ պոտենցիալ լիներ, ավելի մեծ պոտենցիալ կլանելու հնարավորություն կունենայինք: Շատ ուրախ եմ, որ Կենտրոնական բանկի մոտեցումն այն է, որ այս տարի գեներացված այդ ռեսուրսները նաև օգտագործվեն այդ պոտենցիալն ավելացնելու համար, որպեսզի հաջորդ ճգնաժամի կամ մարտահրավերների և հնարավորությունների ալիքին ավելի շատ և մեծապես պատրաստ լինենք:
Այս առումով, իսկապես, բանկային համակարգի համար տարին շատ հաջող է, բայց, մյուս կողմից, ուզում եմ արձանագրենք մի բան, ինչը տեսել ենք նաև վերջին տարիներին: Դժբախտաբար, նաև բանկային համակարգը ձեզ հայտնի հանգամանքների բերումով իր շուրջ նեգատիվ ձևավորելու որոշակի ավանդույթ ունի, մանավանդ հետսովետական տարածքում: Որովհետև հասկանալիորեն փող վերցնելը շատ հեշտ է և հաճելի, իսկ վերադարձնելը, իհարկե, ցանկալի է, որ կամ տեղի չունենա, կամ հնարավորինս լավ պայմաններով տեղի ունենա: Եվ պարզ է, որ այս պարզ թվաբանության արդյունքում նաև որոշ քաղաքական նկատառումներով փորձ է արվում ժամանակ առ ժամանակ բանկային համակարգի նկատմամբ նեգատիվ ձևավորել, ինչը պետք է ուղղակի ընդունենք ի գիտություն և ճիշտ կառավարենք այս իրավիճակը:
Ուրախ եմ, որ այս տարի, ի վերջո, նաև Կառավարությունը և բանկային համակարգը համատեղ իրականացնում են սոցիալական բնույթի ծրագրեր, և այս առումով կուզենայի ընդգծել կենսաթոշակառուներին անկանխիկ առևտրի դեպքում հետվճարի համակարգը, որն արդեն իսկ այսօր կարող ենք ասել, նույնիսկ մեզ համար, անսպասելի արդյունքներ է ի ցույց դնում: Նույնիսկ վարքագծային շատ հետաքրքիր փոփոխություններ են տեղի ունենում, որոնք նաև քաղաքակրթական և զարգացման նշանակություն ունեն: Այս առումով կուզենայի, որ մենք բանկային համակարգի հետ մեր աշխատանքը զարգացնեինք 2 ուղղությամբ. առաջինը, ի վերջո, նաև հանրությունը պետք է ավելի ու ավելի տեսանելի կերպով արձանագրի բանկային համակարգի որոշակի սոցիալական պատասխանատվությունը, ինչի դրսևորումները, իմիջիայլոց, ասեմ, վերջին 4 տարվա ընթացքում մենք մի քանի անգամ ենք տեսել, ընդ որում՝ շատ մեծ ծավալներով, այդ թվում անհուսալի վարկերի վերակառուցման հետ կապված նախագծերը, որն իրականացվել են և այդպես շարունակ: Բայց այս տարի, օրինակ, մենք անհանգստացած էինք նաև վարկերի սպասարկման որակով և ցուցանիշով, և ինձ համար շատ հաճելի էր տեսնել Կենտրոնական բանկի հետ քննարկման արդյունքում, որ վարկերի սպասարկման որակական ցուցանիշներով էլ մենք շատ մոտ ենք կամ առնվազն հատել ենք պատմական լավագույն միջինը, և սա նույնպես շատ կարևոր ցուցանիշ է:
Իհարկե, Կենտրոնական բանկի նախագահն անդրադարձավ գնաճի հետ կապված մեր այն մտավախություններին, որ ունեինք մարտ-ապրիլ-մայիս ամիսներին: Բայց տարվա ավարտին մենք նաև, ի վերջո, արձանագրեցինք, որ միջին աշխատավարձն աճել է գնաճից 3 անգամ ավելի: Այսինքն՝ սա, պարզ է, որ ոչ բոլոր դեպքերում է հենց հասցեական դա նշանակում, բայց մակրոգնահատականի առումով, կարծում եմ, շատ պարզ և տեսանելի ցուցանիշ է, որ մենք՝ Կառավարություն, Կենտրոնական բանկ և, իհարկե, մասնավոր հատված, կարողացել ենք գնաճը կառավարել այնպես, որ այն, այնուամենայնիվ, էական ազդեցություն չպիտի որ ունենա նաև աղքատության ցուցանիշների վրա:
Եվ նաև վերադառնալով 2020թ. վարկավորման պիկի ցուցանիշին՝ տարբեր առիթներով վերադառնում ենք քովիդի ճգնաժամի կառավարման վերաբերյալ ժամանակին հնչած քննադատություններին՝ Կառավարությանը, Կենտրոնական բանկին ուղղված: Հիմա, երբ հետահայաց նայում ենք, տեսնում ենք, որ քովիդի կառավարման մեր քաղաքականությունը հետահայաց կարելի է գնահատել լավագույնը, որովհետև, կրկին ուզում եմ հիշեցնել, երբ Տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում Հայաստանը 11-րդ տեղում հայտնվեց, եղան մեկնաբանություններ, որոնց նպատակն այդ ցուցանիշը նսեմացնելն էր. ասում էին՝ դե շատ զարգացած երկրներ կային, որ քովիդից հետո իրենց ցուցանիշներն այնքան են վատացել, որ Հայաստանը շանս է ստացել: Սա նշանակում է, որ հենց նույն զարգացած երկրների հետ համեմատած Հայաստանի Հանրապետությունում քովիդի ճգնաժամը տնտեսական առումով այնքան լավ է կառավարվել, որ մեզ հնարավորություն է տվել թռիչքաձև աճ ապահովել Տնտեսական ազատության ինդեքսում: Իհարկե, տնտեսական առումով տարին ամփոփելու առիթներ դեռ կունենանք:
Բանկային համակարգի հետ կապված կուզենայի, որ մեր համագործակցությունը Կենտրոնական բանկի հետ զարգացնենք 2 ուղղությամբ: Ընդ որում, պիտի արձանագրեմ՝ համագործակցություն բառը շատ ճիշտ է, որովհետև բաներ կան, որ ուղղակի չեն նկատվում, և դա պետք է արձանագրել: Օրինակ, շատ կարևոր է այսօր արձանագրել, որ Կառավարությունն իրոք Կենտրոնական բանկի քաղաքականությանը չի միջամտում, այսինքն՝ Կենտրոնական բանկն իր որոշումները կայացնում է ճշգրիտ Հայաստանի սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված ձևով և տրամաբանությամբ, ինչը չի նշանակում, թե հաղորդակցություն չկա Կենտրոնական բանկի և Կառավարության միջև, հակառակը կլիներ ուղղակի աղետալի և աղետաբեր, որովհետև բազմաթիվ ծրագրեր ենք միասին իրականացնում: Ավելին, հիմա ևս մեկ գործառույթ ենք, պայմանական ասած, արտապատվիրակել Կենտրոնական բանկին, և հույս ունեմ, որ թվայնացման օրակարգն այդ առումով իսկապես տեսանելի քայլերով առաջ կգնա: Խոսքն իրագործման մասին է, որովհետև քաղաքականության մշակումը Կառավարության տիրույթում է: Տվյալ դեպքում Կենտրոնական բանկը և բանկի կարողությունները մենք դիտարկում ենք որպես օպերատոր Կառավարության որոշած քաղաքականություններն իրականացնելու համար:
Այս առումով կուզենայի, որ այս համագործակցությունը նաև հանրային առումով 2 ուղղությամբ զարգացնենք. առաջինը, բանկերն ավելի ակտիվ մասնակցեն զարգացման ծրագրերին, այդ թվում՝ սոցիալական բնույթի զարգացման ծրագրերին, որովհետև զուտ սոցիալական ծրագրերի արդյունավետությունը պետք է վերանայենք: Երկրորդ ուղղությունը՝ այնուամենայնիվ, հանրության և մարդկանց, քաղաքացիների ֆինանսական գրագիտության մեծացումն է: Ես, անկեղծ ասած, բնականաբար, շատ հաճախ եմ նման իրավիճակների հետ առերեսվում, և մենք պետք է կարողանանք մեր սիրելի հայրենակիցներին, բոլորին մի տրամաբանություն հաղորդել, օգնել հաստատվել մի տրամաբանության մեջ, որը հետևյալն է. իհարկե, հասկանալի է, որ երբեմն վարկառուները կարող են լինել ֆորս-մաժորային իրավիճակում, իսկապես այնպիսի իրավիճակներում, որոնք առանձին պետք է քննարկենք: Բայց, ընդհանուր առմամբ ֆինանսական և քաղաքական, քաղաքացիական գրագիտության և կայունության, զարգացման ամենակարևոր բաղադրիչը հետևյալն է՝ յուրաքանչյուրը պիտի պատրաստ լինի կրել իր գործողություններից բխող պատասխանատվություն: Սա չափազանց կարևոր և քաղաքակրթական նշանակություն ունի, ու սա միայն բանկային խնդիր չէ: Սա ընդհանրապես, կարծում եմ, հանրային շատ խորը սոցիալ-հոգեբանական նշանակություն ունեցող հարց է, և մենք պետք է առաջնորդվենք այս տրամաբանությամբ: Դրանից կշահեն բոլորը՝ և՛ քաղաքացիները, և՛ տնտեսությունը, և՛ բանկային համակարգը, և՛ հենց իրենք շահառուները, վարկառուները:
Ուզում եմ մեզ բոլորիս հաջողություն մաղթել գալիք տարվա ընթացքում, և հույս ունեմ, որ այս բոլոր մոտեցումների, նորարարությունների միջոցով առաջընթաց կարձանագրենք: Օրինակ, գուցե թերևս այդքան էլ լավ չէ այդ մասին հրապարակային խոսել, բայց կարծում եմ, որ մեկ անգամ արժե գոնե անդրադառնալ. Հայաստանի Հանրապետությունում, այսպես ասած, քաղաքական կամ վարչական վարկավորման ինստիտուտը վերացել է: Այսօր որևէ մեկը չի կարող ասել, որ Կառավարությունից, որևէ բարձրաստիճան օղակից որևէ մեկին ասվել է՝ այս մեկին պետք է վարկ տրվի, այս մեկին պետք է վարկ չտրվի: Սա նույնպես կարևոր հանգամանք է, և ես ուզում եմ, որ մենք այս փաստը գնահատենք: Որովհետև շատ դեպքերում ընկալվում է որպես հենց այդպես էլ պետք է լինի, և դա նորմալ է: Այո, հենց այդպես էլ պետք է լինի և շարունակելու է հենց այդպես լինել, բայց դա չի նշանակում, որ մենք այս փաստը չպետք է գնահատենք: Եվ դրանից բխող փոխադարձ պատասխանատվության ավելի մեծ աստիճան պետք է գործի:
Ուզում եմ ասել, որ բանկային, ֆինանսավարկային համակարգի դիմակայունությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Այո, 2020թ. պատերազմի և քովիդի հետևանքները մենք հաղթահարում ենք այդ թվում բանկային, ֆինանսական համակարգի կայունության շնորհիվ, և մեկը մյուսի հետ փոխկապակցված է:
Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ 2020թ. հունվարին տեղի ունեցավ եվրոբոնդերի թողարկում, որն առաջին շատ լուրջ ազդակն էր բոլորի համար, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մի տեղ է, որտեղ, այո, կարելի է ներդրումներ անել: Երբեմն մենք չենք դիտարկում, չենք քննարկում, չենք ֆիքսում այդ փաստերը, բայց դրանք շատ բանի մասին են խոսում: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք պետք է հողից կտրվենք: Պարզ է, որ շատ լուրջ և գոյաբանական մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած, բայց այդ մարտահրավերներին մեկհարկանի դիմադրություն, դիմադրողականություն ցուցաբերելու հնարավորություն չկա, և դա սխալ մոտեցում է: Բոլոր համակարգերը, բոլոր ինստիտուտները երկրում պետք է կայանան, ավելի ու ավելի հաջողակ ու գործունակ դառնան, և բոլոր ինստիտուտների արդյունավետության մեծացման կուլմինացիան է, որ պետք է դառնա ամենակարևոր մարտահրավերների հաղթահարման մեխանիզմ ու գործիք:
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ կատարված աշխատանքի համար: Շնորհավորում եմ Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը և հույս հայտնում, որ 2023թ. արդյունքներն ամփոփելիս մենք ոչ միայն ֆինանսական, բանկային համակարգի, այլև, ընդհանուր առմամբ, ավելի բարձր ցուցանիշների և հաջողությունների մասին կկարողանանք խոսել: Շնորհակալ եմ»:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ այցի ընթացքում վարչապետ Փաշինյանին ներկայացվել է նաև Կենտրոնական բանկի վարչական շենքի նորակառույց վերնահարկը՝ իր բազմաֆունկցիոնալ դահլիճների հնարավորությամբ:

Increasing the efficiency of all institutions should become a tool for overcoming challanges - PM Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Central Bank and participated in the reception organized on the occasion of the coming New Year and Christmas, ARMENPRESS was infomred from the Office of the Prime MInister.
The event was attended by President of the Republic Vahagn Khachaturyan, President of the National Assembly Alen Simonyan, Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Cabinet members, MPs, representatives of the Central Bank and financial banking system.
Prime Minister Pashinyan made a speech in which he stated:
"Honorable President of the Republic of Armenia,
Dear President of the National Assembly,
Of course, naturally, the year is very complicated and controversial, full of challenges, but since we are in the Central Bank, I would like to summarize the year purely in the logic of the financial and banking system. And if we summarize the results of our financial and banking system, in fact, we can record that we have an unprecedented year. the growths in all indicators are such that can be described in one word, unprecedented in the history of the Third Republic.
Today, the deposit portfolio of our banking system reaches 5 trillion, and this is a very serious indicator. I must also record that we have a very serious and high rate of lending to the economy. Moreover, this year's index is not unprecedented. I was interested which year we had the highest lending rate in the history of the Third Republic, and to my surprise I recorded that it was in 2020. This speaks of 2 very important things. the first is that as a result of the policies of the Government and the Central Bank, in 2020, the year of the war and the Covid crisis, however, we were able to support the economy to the extent that it was able to absorb an unprecedented amount of loans, which later became the basis, or was the most important factor at the time, that our economy did not collapse due to the war and Covid, but, on the contrary, has become a very important pillar of our future resilience. And I believe that our unprecedented economic growth of 2022 is also somewhow connected with this policy, because that lending has finally gathered momentum, and produced concrete results.
The year is also unprecedented in terms of profits of the banking system. This year, the banking system generated a profit of around 187 billion AMD. I have had reasons to address this topic on various occasions, because some people say that it does not matter, it is the result of unforeseen situations. It is the task of the Government, the Central Bank and any system in general to be ready for both the best and the worst developments, where shocks are inevitable, to take these shocks, carry away them, overcome them, and where there is an opportunity, to grasp them. After all, that influx that came to the Republic of Armenia from around 200 countries of the world, of course, happened in many places, but it was the Republic of Armenia that so many people chose to carry out their activities. I think in 2022 we absorbed almost the maximum volume that we could absorb, because if there was more potential, we would have the opportunity to absorb more potential. I am very happy that the approach of the Central Bank is to use those resources generated this year also to increase that potential, so that we are more and more prepared for the next crisis or wave of challenges and opportunities.
In this sense, indeed, the year is very successful for the banking system, but, on the other hand, I want to record something that we have seen in recent years as well. Unfortunately, the banking system also has a certain tradition of creating negativity around itself due to circumstances known to you, especially in the post-Soviet area. Because, understandably, taking money is very easy and pleasant, but returning it, of course, is desirable either not to happen, or to happen under the best possible conditions. And it is clear that as a result of this simple arithmetic, an attempt is made from time to time to form a negative view of the banking system for some political reasons, which we should simply take into account and properly manage this situation.
I am glad that this year, finally, the Government and the banking system are jointly implementing programs of a social nature, and in this regard, I would like to emphasize the system of back-payment for pensioners in case of cashless transactions, and we can already say today that it shows unexpected results even for us. There are even very interesting behavioral changes taking place that also have civilizational and developmental significance. In this regard, I would like us to develop our work with the banking system in 2 directions. First, finally, the public should also more and more visibly record the certain social responsibility of the banking system, the manifestations of which, by the way, I should say, we have seen several times in the last 4 years, and in very large volumes, including programs related to the restructuring of nonperforming loans that have been implemented and so on. But this year, for example, we were also concerned about the quality and rate of loan servicing, and I was very pleased to see that as a result of the discussion with the Central Bank, we are very close to, or at least exceeded the best historical average in terms of quality of loan servicing, and this is a very important indicator too.
Of course, the President of the Central Bank addressed our fears regarding inflation that we had in March-April-May. But at the end of the year, we also finally recorded that the average salary increased 3 times more than the inflation rate. In other words, it is clear that this is not exactly the case in all cases, but in terms of macro-evaluation, I think it is a very clear and visible indicator that we, the Government, the Central Bank and, of course, the private sector, have been able to manage inflation in such a way , that it should not have a significant impact on poverty indicators.
And also returning to the record-high index of crediting in 2020, we return to the criticisms of the Government and the Central Bank that were voiced at the time regarding the management of the Covid crisis. Now, when we look in retrospect, we see that our policy of managing Covid can be evaluated in retrospect as the best, because, I want to remind you again, when Armenia appeared in 11th place in the World Index of Economic Freedom, there were comments, the aim of which was to belittle that index. they said, well, there were many developed countries that after Covid, their indicators got so bad that Armenia got a chance. This means that compared to the same developed countries, the Covid crisis in the Republic of Armenia was managed so well economically that it enabled us to achieve a rapid growth in the Economic Freedom Index. Of course, we will still have opportunities to summarize the year from an economic point of view.
Regarding the banking system, I would like to develop our cooperation with the Central Bank in 2 directions. Moreover, I must record that the word cooperation is very correct, because there are things that are simply not noticed, and this should be recorded. For example, it is very important to record today that the Government does not really interfere in the policy of the Central Bank, that is, the Central Bank makes its decisions exactly in the manner and logic defined by the Constitution and laws of Armenia, which does not mean that there is no communication between the Central Bank and the Government, the opposite would simply be disastrous because we implement many projects together. Moreover, now we have delegated one more extra function, conditionally speaking, to the Central Bank, and I hope that the digitalization agenda will move forward with really visible steps in that regard. It is about implementation, because policy development is the domain of the Government. In this case, we consider the Central Bank and the bank's capabilities as an operator to implement the policies decided by the Government.
In this regard, I would like to develop this cooperation in two directions as well. First, banks should participate more actively in development programs, including social development programs, because we need to review the effectiveness of purely social programs. The second direction is increasing the financial literacy of the public and people, citizens. To be honest, I often face such situations, and we should be able to convey a logic to our dear compatriots, to help everyone establish themselves in the following logic: Of course, it is clear that sometimes the borrowers can be in a force majeure situation, indeed, in such situations that we have to discuss separately. But in general, the most important component of financial and political, civic literacy and stability, development is the following: everyone must be ready to take responsibility for their actions. This is extremely important and has civilizational significance, and this is not just a banking issue. In general, I think this is an issue of very deep socio-psychological significance for the public, and we should be guided by this logic. Everyone will benefit from it: citizens, the economy, the banking system, and the beneficiaries and borrowers themselves.
I want to wish all of us success in the coming year, and I hope that we will make progress due to all these approaches and innovations. For example, maybe it's not so good to talk about it publicly, but I think it's worth mentioning at least once. In the Republic of Armenia, the institution of political or administrative lending, so to speak, has disappeared. Today, no one can say that someone from the Government, from any high-ranking circle, has told that this person should be given credit, this person should not be given credit. This is also an important factor and I want us to appreciate this fact. Because in most cases it is perceived that it should be right that way, and that's okay. Yes, that's how it should be and will continue to be, but that doesn't mean we shouldn't appreciate this fact. And a greater degree of mutual responsibility should come into play.
I want to say that the resilience of the banking and financial credit system is extremely important for us. Yes, we are overcoming the consequences of the war and Covid of 2020 thanks to the stability of the banking and financial system, inter alia, and one is interconnected with the other.
I want to remind you that in January 2020, Eurobonds were issued, which was the first very serious signal for everyone that the Republic of Armenia is a place where, yes, you can invest. Sometimes we don't observe, we don't discuss, we don't record these facts, but they speak about a lot. This, of course, does not mean that we should have illusions. It is clear that we are facing very serious and existential challenges, but there is no possibility of showing one-sided resistance to these challenges, and it is a wrong approach. All systems, all institutions in the country must be accomplished, become more and more successful and efficient, and it is the culmination of increasing the efficiency of all institutions that should become a mechanism and tool for overcoming the most important challenges.
I thank you all for the work done. I congratulate you on New Year and Christmas and hope that when summarizing the results in 2023, we will be able to talk not only about the financial and banking system, but also about higher indicators and successes in general. Thank you".
During the visit, Prime Minister Pashinyan was also presented with the newly constructed attic of the Central Bank's administrative building with the ability of its multi-functional halls.